رییس اداره کل ساختمان بانک مسکن در گفت وگو با هیبنا تشریح کرد

برنامه سبک سازی ملکی در بانک مسکن برای سال ۹۸

رییس اداره کل ساختمان بانک مسکن از هدف‌گذاری برای عملکرد بهتر این اداره در جهت فروش سهم بیشتری از املاک مازاد و تملیکی در سال ۹۸ خبر داد.
پایگاه خبری بانک مسکن

اسحاق خاکی،رییس اداره کل ساختمان بانک مسکن در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا اعلام کرد:مطابق با هدف‌گذاری‌های صورت گرفته در نظر داریم در سال 98 با اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های جدید عملکرد بهتری را در حوزه فعالیت‌ها و ماموریت‌های اداره کل ساختمان بانک‌ مسکن به خصوص در بحث فروش املاک مازاد و تملیکی بانک به ثبت برسانیم و سهم بیشتری از این املاک را از طریق اعمال روش‌های مختلف به دارایی‌های با قابلیت بهره‌گیری موثر به منظور اجرای سیاست‌های حمایتی در بخش مسکن تبدیل کنیم.
به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن سبک سازی بانک از املاک مازاد یکی از ماموریت هایی است که اخیراً با تاکید ویژه مدیرعامل بانک مسکن در نشست سراسری مدیریت های استانی به مدیران بانک ابلاغ شد.
در این باره رییس اداره کل ساختمان بانک مسکن با بیان اینکه در سال 97 فروش املاک مازاد و تملیکی بانک مسکن به ارزش 25 میلیارد تومان در دستور کار قرار گرفته بود،گفت: برآوردها نشان می‌دهد تا پایان سال حداقل 20 میلیارد تومان از این هدف‌گذاری محقق شود. وی با بیان اینکه تغییرات و نوسانات شدید در بازارهای اقتصادی مختلف در سال 97 یکی از عوامل ایجاد اختلال در کلیه بخش‌ها از جمله بخش مسکن و ساختمان به منظور تحقق چشم‌اندازها وهدف‌گذاری‌های صورت گرفته بوده است،تاکید کرد:در نظر داریم برای سال بعد با اجرای برنامه‌ها وسیاست‌های جدید، عملکردهای گوناگون در حوزه اختیارات و ماموریت‌های اداره کل ساختمان بانک مسکن را بهبود و ارتقا دهیم. این موضوع به خصوص در بحث فروش املاک مازاد و تملیکی پررنگ‌تر خواهد بود.
خاکی با بیان اینکه پیشنهادی برای این منظور طراحی شده و در ادارات و بخش‌های مربوطه در حال بررسی است، خاطرنشان کرد: گشایش سامانه فروش املاک مازاد و تملیکی یکی از این سیاست‌ها است که هم در دستور کار اداره کل ساختمان بانک مسکن و هم در دستور کار شرکت فام(شرکت فروش املاک مازاد بانک‌ها) قرار دارد.از طریق این سامانه بانک‌ها و از جمله بانک مسکن می‌تواند املاک مازاد خود را به منظور عرضه و فروش در این سامانه ثبت و برای فروش این املاک اطلاع رسانی عمومی کند.
وی همچنین از برنامه‌ریزی برای برگزاری کلاس‌های آموزشی برای کارکنان در سال 98 خبر داد و گفت:در این کلاس‌ها آموزش‌های لازم و مفیدی به کارشناسان و کارکنان بخش‌های مربوطه در ارتباط با نحوه مدیریت و فروش املاک مازد و تملیکی از جمله مجتمع‌های بزرگ ارایه خواهد شد.
رییس اداره کل ساختمان بانک مسکن همچنین از برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی و توسعه فعالیت دفاتر فروش املاک مازاد و تملیکی بانک مسکن در سال 98 خبر داد و گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده خوشبین هستیم که عملکرد این اداره کل در سال 98 نسبت به سال 97 با فاصله مطلوبی بهبود و ارتقا یابد.
وی افزود:براین اساس پیشنهادی مبنی بر راه‌اندازی دایره فروش املاک مازاد و تملیکی بانک مسکن به اداره کل سازمان و روش‌های بانک مسکن ارایه شده که این پیشنهاد در حال بررسی است.
خاکی با تاکید بر اینکه به دنبال نیاز به تامین منابع و همچنین به دلیل اعمال برخی ضوابط و مقررات بالادست، در ارتباط با املاک مازاد وتملیکی بانک‌ها همه بانک‌ها از جمله بانک مسکن درصدد اجرای برنامه‌ها وسیاست‌های کاربردی‌تری به منظور تبدیل هر چه سریعتر این املاک به منابع و استفاده از آن در جهت پیشبرد سیاست‌های خود در بخش‌های مربوط هستند،افزود:فروش املاک تملیکی و مازاد در اسرع وقت علاوه بر آنکه منابع مورد نیاز برای اجرای سیاست‌های بخشی را فراهم می‌کند،منجر به کاهش بار مالیاتی برای بانک‌ها خواهد شد؛چرا که براساس ضوابط و مقررات موجود،مالیات بالایی از بانک‌ها به دلیل عدم فروش این املاک و وجود داشتن مالکیت آن‌ها در دست بانک‌ها اخذ می‌شود؛نرخ مالیات این املاک در حال حاضر 28 درصد است. بنابراین بانک‌ها برای متحمل نشدن بار مالیاتی سنگین ناشی از تملک این املاک تلاش دارند تا با اعمال سیاست‌های موثر هر چه سریعتر این املاک را به فروش برسانند.
وی تاکید کرد:این سیاست برای مقابله با بنگاه‌داری بانک‌ها اعمال می‌شود و تاکید دولت نیز بر همین موضوع قرار دارد.
خاکی گفت:هم‌اکنون حدود 80 تا 90 درصد املاک مازاد در اختیار بانک مسکن مربوط به املاک تملیکی ناشی از عدم اجرای تعهدات است که عمده آن‌ها نیز املاک کوچک‌مقیاس و خرد محسوب می‌شوند؛این در حالی است که تعداد املاک مازاد و تملیکی کلان وبزرگ‌مقیاس با ارزش بیش از 100 میلیارد تومان تعداد کمی از املاک مازاد و تملیکی بانک مسکن را به خود اختصاص می‌دهند.
وی همچنین در خصوص اقدامات انجام شده در سال 97 در این باره توضیح داد:در سال 97 تعدادی املاک مازاد و تملیکی در اختیار اداره کل ساختمان بانک مسکن قرار گرفته بود که این تعداد را با در نظر گرفتن نوسانات مربوط به میزان این املاک می‌توان حدود 100 ملک عنوان کرد؛هر چند املاک مازاد و تملیکی بانک مسکن هم‌اکنون حدود 300 ملک است که بخش قابل توجهی از آن‌ها به دلیل وجود مشکلات حقوقی و برای رفع این مشکل در اختیار دوایر و ادارات حقوقی مربوطه قرار دارند تا به محض برطرف شدن مشکلات، این املاک نیز به طرق مختلف به فروش برسند.
وی خاطرنشان کرد:برآورد می‌شود تا پایان سال حدود 90 درصد از برنامه تعیین شده در این زمینه در جهت فروش املاک مازاد و تملیکی بانک مسکن برای سال 97،به رغم مشکلاتی که نوسانات سایر بازارها در مسیر عرضه این واحدها به بازار فروش و نیاز به کارشناسی مجدد قیمت املاک ایجاد کرد، محقق شود.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000