ساعت کاری ساتنا و پایا در آخرین روزهای سال

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۳۹۷/۱۲/۲۲
بانک مرکزی ساعات کاری ساتنا (سامانه تسویه ناخالص آتی) و پایا (سامانه پایاپای الکترونیکی) را برای آخرین روزهای سال ۹۷ و تعطیلات رسمی اول تا چهارم فروردین ماه ۹۸ اعلام و به شبکه بانکی ابلاغ کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبریی-هیبنا به نقل از ایبنا، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بر اساس روند هر ساله در روزهای پایانی سال و در آستانه ایام نوروز با توجه به تاکید بر ارایه و در دسترس بودن سامانه‌های خدمات بانکداری الکترونیک، ساعات کاری سامانه ساتنا و پایا به تمامی بانک‌ها اعلام کرده و شهروندان بر اساس جدول منتشر شده می‌توانند از سامانه‌های ساتنا و پایا در روزهای پایانی سال جاری و در ایام نوروز استفاده کنند.

ساعت کاری سامانه ساتنا در روزهای پایانی سال و ایام نوروز

بر اساس جدول منتشر شده، ساعت کاری سامانه ساتنا (سامانه تسویه ناخالص آتی) در روز سه شنبه ۲۸ و چهارشنبه ۲۹ اسفند ماه از ساعت ۷ صبح تا ساعت ۲۱ خواهد بود. همچنین این سامانه از روز پنج شنبه اول فروردین ماه تا یکشنبه چهارم فروردین ماه ۹۸ غیر فعال خواهد بود و سرویس دهی به شهروندان از روش ساتنا ممکن نخواهد بود و سایر روش‌های خدمات بانکداری الکترونیک در دسترس مردم است.

شایان ذکر است که ساتنا سامانه ای الکترونیکی به شمار می‌رود که پردازش و تسویه تراکنش های بین بانکی و دستور پرداخت های فوری را به صورت انفرادی و آنی انجام می‌دهد و با این سامانه و استفاده از حواله ساتنا مشتریان بانکی با انواع حساب‌ها از جمله جاری، پس انداز و کوتاه مدت می‌توانند نسبت به انتقال وجوه با مبلغ بیشتر از یکصد و پنجاه میلیون ریال در حساب خود یا سایر افراد در سایر بانک‌ها اقدام کنند؛ از مزایای این سامانه باید به امنیت، سرعت، سادگی انجام عملیات، بدون محدودیت جغرافیایی و هزینه رایگان اشاره داشت که همچون پایا بر اساس شماره حساب بانکی ایران (شبا) فعالیت می‌کند. سقف انتقال وجه پایا در شعب بانک محدودتی ندارد و حداکثر انتقال وجه در این سامانه ۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال در بانک‌ها تعیین شده است.

ساعت کاری سامانه پایا در روزهای پایانی سال و ایام نوروز

بر اساس اعلام بانک مرکزی، سامانه پایا (سامانه پایاپای الکترونیکی) در روز سه شنبه ۲۸ اسفند ماه همانند روزهای عادی انجام می‌شود که بدین معناست که حواله صادر شده در پایا که تا ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه صادر شود، همان روز(ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه) به بانک مرکزی ارسال خواهد شد و دستور پرداخت های دریافتی از سایر بانک ها جهت واریز به حساب مشتری ساعت ۱۵ و ۴۵ دقیقه می‌شود و حواله های ارسالی پس از ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه، روز کاری بعد به بانک مرکزی ارسال می‌شود؛ بر همین اساس، در روزهای غیر تعطیل رسمی انتقالات سامانه پایا برای تسویه تراکنش های کاری (شاپرک) مربوط به روز قبل یکبار در روز و در سیکل ساعت ۳ و ۴۵ دقیقه بامداد روز بعد پردازش و بانک پذیرنده ارسال می‌شود، همچنین ساعت کاری سامانه پایا در روز چهارشنبه ۲۹ اسفند ماه صرفا تا ساعت ۳ و ۴۵ دقیقه بامداد اعلام شده که بر همین اساس سیکل تسویه در این ساعت انجام خواهد شد.

نحوه کارکرد پایا در روزهای تعطیل رسمی

در روز پنج شنبه تا یکشنبه از تاریخ اول تا چهارم فروردین ماه سامانه پایا همچون تعطیلات رسمی در دسترس است؛ بر همین اساس حواله‌های صادر شده در سامانه در تاریخ یاد شده، یکبار در روز و در سیکل ساعت ۱۵ و ۴۵ دقیقه روز بعد پردازش و برای بانک های پذیرنده ارسال می‌شود که به معنای واریز حواله پایا در روز کاری بعد به حساب مقصد است.

لازم به ذکر است؛ سامانه پایاپای الکترونیکی به گونه ای طراحی شده که قادر است شبانه روز و در تمامی روزها از بانک ها دستور پرداخت دریافت نماید و این ویژگی به بانک ها امکان می‌دهد تا بتوانند این خدمت را از طریق اینترنت، تلفن همراه و نظایر آن به مشتریان ارایه کنند؛ در این سامانه دو هسته جداگانه «انتقال اعتبار» و «برداشت مستقیم» قرار گرفته که خدمات متنوعی از جمله برداشت از حساب مبدا و واریز به حساب مقصد و پرداخت انواغ قبوض را برای مشتریان سیستم بانکی را در دسترس مشتریان قرار داده است. سقف انتقال وجه با این سامانه در شعب ۵۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال، اینترنت بانک حداکثر انتقال وجه ۶۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال (طی چهار تراکنش ۱۵۰ میلیون ریالی) و موبایل بانک حداکثر انتقال وجه ۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال در سیستم بانکی تعیین شده است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000