تسهیلات دهی در بانک مسکن به مرز نیم میلیون فقره نزدیک شد

کارنامه تسهیلات دهی در بانک مسکن برای دوره زمانی ۱۱ ماه اول امسال منتشر شد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، از آخرین گزارش عملکرد مالی منتشر شده در سال جدید که برای ابتدای فروردین تا انتهای بهمن 97 می باشد حاکی است: در این مدت 458 هزار فقره انواع تسهیلات توسط بانک مسکن به متقاضیان در بخش مسکن و ساختمان و همچنین سایر بخش های اقتصادی پرداخت شد.

عمده تسهیلاتی که بانک مسکن پرداخت می کند در دو نوع تسهیلات ساخت و خرید مسکن خلاصه می شود.
طی یازده ماه اول امسال 17 هزار و 147 میلیارد تومان انواع تسهیلات توسط بانک مسکن پرداخت شد.
تعداد تسهیلاتی که بانک مسکن تا پایان بهمن ماه پرداخت کرده است فاصله ای تا ثبت نیم میلیون فقره تسهیلات در یکسال ندارد و پیش بینی می شود در سال آینده با انتشار گزارش عملکرد سال 97، پرداخت 500 هزار فقره ای تسهیلات محقق شده باشد.
در حالی که حجم معاملات خرید خانه در کل کشور طی سال 97 افزایش آنچنانی نداشت و حتی در شهر تهران که 30 درصد معاملات مسکن کشوری در آن انجام می شود، خرید و فروش آپارتمان بیش از 20 درصد نسبت به سال 96 کاهش از خود نشان می دهد اما روند پرداخت تسهیلات در بانک مسکن شیب افزایشی داشته است.
تعداد تسهیلاتی که طی یازده ماه اول امسال توسط بانک مسکن پرداخت شد 31 درصد بیشتر از یازده ماه اول سال گذشته بود. همچنین مجموع ارزش ریالی تسهیلات نیز 19 درصد نسبت به پارسال افزایش داشته است.
این بدان معنی است که دامنه پوشش بازار مسکن توسط تسهیلات بانک مسکن نسبت به پارسال بیشتر شده است.
نزدیک به نصف تعداد تسهیلاتی که امسال توسط بانک مسکن پرداخت شد، در تسهیلات خرید مسکن و فروش اقساطی خلاصه می شود.
در دوره مورد گزارش 200 هزار و 721 نفر در شهرهای کشور با دریافت تسهیلات خرید مسکن و همچنین فروش اقساطی توانستند خانه دار شوند.
تسهیلات فروش اقساطی همان تسهیلاتی است که بانک مسکن ابتدا به سازنده ها برای ساخت و ساز پرداخت می کند و در پایان مراحل ساخت هنگام فروش خانه بخشی از آن به خریدار واحد مسکونی منتقل می شود تا بازپرداخت آن را برعهده بگیرد.
از ابتدای سال جاری تا پایان بهمن ماه بیش از 9 هزار و 860 میلیارد تومان تسهیلات خرید مسکن توسط بانک مسکن پرداخت شد.
این تسهیلات به لحاظ ارزش رشد 26 درصدی و به لحاظ تعداد نیز رشد 33 درصدی داشته است.
ابعاد بازار معاملات خرید مسکن در کشور افزایش چشمگیری نداشته است در حالی که تعداد تسهیلاتی که برای خرید مسکن پرداخت شده از رشد قابل توجه برخوردار بوده است.
در سال جاری بانک مسکن در کنار تامین مالی متقاضیان خرید مسکن، بازار ساخت و سازهای مسکونی را نیز تحت حمایت اعتباری قرار دارد.
طی یازده ماه اول امسال 25 هزار و 800 فقره تسهیلات مشارکت ساخت توسط بانک مسکن به سازنده ها و سرمایه گذاران پرداخت شد. ارزش کل این تسهیلات رقمی معادل 2 هزار و 639 میلیارد تومان بوده است.
تسهیلاتی که بانک مسکن برای ساخت و ساز پرداخت می کند شامل تسهیلات اوراق، تسهیلات از محل صندوق پس انداز و همچنین تسهیلات بدون سپرده است. سازنده های حرفه ای و همچنین سازنده های استفاده کننده از تجهیزات مدرن ساخت و ساز در اخذ تسهیلات بدون سپرده در اولویت قرار دارند.
در این میان، تسهیلات نوسازی بافت فرسوده نیز به نوعی تسهیلات ساخت محسوب می شود.
روند پرداخت تسهیلات ساخت مسکن به دو دلیل رکود نسبی در ساخت و ساز و همچنین انتظار سازنده ها برای پرداخت یارانه نرخ سود تسهیلات از رشد مثبت برخوردار نبوده است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000