عملکرد سال ۹۷ در بخش تامین مالی مسکن منتشر شد

تسهیلات بانک مسکن در مرز ۲۰ هزار میلیارد تومان

بانک مسکن در یکسال ۹۷ موفق شد نزدیک به ۲۰ هزار میلیارد تومان انواع تسهیلات پرداخت کند که بیش از ۹۰ درصد آن در بخش مسکن و ساختمان بوده است.
پایگاه خبری بانک مسکن

گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا از عملکرد سال 97 در بخش تامین مالی مسکن و میزان پرداخت تسهیلات به این بخش حاکی است: در سال گذشته بانک مسکن در مجموع رقمی معادل با 19 هزار و 770 میلیارد تومان انواع تسهیلات پرداخت کرد. این میزان تسهیلات که در قالب 519 هزار و 365 فقره انواع تسهیلات ساخت مسکن، خرید مسکن، تعمیر منزل و در عین حال به سایر بخش های اقتصاد پرداخت شده است، به لحاظ ارزش ریالی و همچنین تعداد تسهیلات از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است.

تعداد تسهیلاتی که سال گذشته توسط بانک مسکن به کل بخش های اقتصاد (با اولویت بخش مسکن) پرداخت شد 24 درصد نسبت به یکسال 96 رشد پیدا کرد. همچنین ارزش ریالی کل تسهیلات پرداختی توسط بانک مسکن نیز در سال 97 معادل 13 درصد بیشتر از سال 96 بوده است.
بیش از 40 درصد از کل تسهیلات پرداختی توسط بانک مسکن در سال 97، به متقاضیان خرید مسکن و همچنین به خریداران واحدهای نوساز استفاده کننده از تسهیلات ساخت در قالب فروش اقساطی، ارایه شد.
در سال گذشته 228 هزار و 949 نفر در سراسر کشور با تسهیلات بانک مسکن خانه دار شدند. این تعداد تسهیلات خرید پرداختی توسط بانک مسکن در سال گذشته رشد 24 درصدی نسبت به سال 96 پیدا کرد.
رشد پرداخت تسهیلات خرید مسکن (شامل تسهیلات مستقیم خرید و تسهیلات از محل فروش اقساطی) در سال 97 در شرایطی رقم خورد که هم در بازار معاملات خرید و فروش مسکن شهر تهران و هم در شهرهای بزرگ و متوسط کشور، حجم معاملات از رشد آنچنانی برخوردار نبود. در تهران طی سال 97 حجم کل معاملات خرید مسکن 20 درصد نسبت به سال 96 کاهش پیدا کرد. در سایر شهرهای کشور نیز اگر چه در نیمه اول سال خرید خانه رونق داشت اما در نیمه دوم با شروع موج های افزایش قیمت در این مناطق معاملات خرید و فروش مسکن کاهش پیدا کرد.
بنابراین گزارش عملکرد بانک مسکن در حوزه پرداخت تسهیلات خرید خانه با لحاظ رکود معاملات مسکن مشخص می کند در سال گذشته ضریب نفوذ تسهیلات بانک مسکن در بین متقاضیان خرید خانه خیلی بیشتر از رشد 24 درصدی، افزایش پیدا کرده است.
بانک مسکن در سال گذشته 11 هزار و 383 میلیارد تومان تسهیلات خرید پرداخت کرد که به لحاظ ارزش ریالی رشد 21 درصدی داشته است. این حجم ریالی تسهیلات خرید مسکن پرداختی با توجه به تعداد این تسهیلات حکایت از آن دارد که هر فقره تسهیلاتی که بانک مسکن در سال گذشته به متقاضیان خرید خانه پرداخت کرد بطور متوسط 50 میلیون تومان ارزش داشته است.
سال گذشته همچنین بخشی از تسهیلات بانک مسکن برای ساخت و سازهای مسکونی اختصاص پیدا کرد.
در سال 97 در مجموع 29 هزار و 350 فقره تسهیلات ساخت مسکن به ارزش 3 هزار و 106 میلیارد تومان به سازنده های مسکن و شرکت های ساختمانی فعال در بازار پرداخت شد.
به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، در سال گذشته پروژه های باقی مانده در طرح مسکن مهر نیز همچنان در اولویت بانک مسکن برای تامین مالی قرار داشتند. بانک مسکن در سالی که گذشت 193 میلیارد و 494 میلیون تومان تسهیلات به ساخت و سازهای مسکن مهر پرداخت کرد. در طرح مسکن مهر روال پرداخت تسهیلات به این صورت است که متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه ها و بعد از تایید مسوولان وزارت راه و شهرسازی در هر استان یا شهر، با تایید کارشناسان شعب بانک مسکن، باقی مانده تسهیلات ساخت مسکن مهر پرداخت می شود.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000