سرعت بخشی به روند پرداخت تسهیلات ازدواج

تمامی زوجینی که تاریخ عقد محضری آنها بعد از یکم فروردین ماه سال 96 باشد و در ثبت نام بانک قطعی نشده باشند امکان دریافت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج با سقف جدید را دارند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، بخشنامه سقف جدید تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به شعب بانک مسکن ابلاغ شده است و مطابق با پیش بینی های انجام شده، پرداخت بیش از 5 هزار واحد تسهیلات ازدواج براساس سقف جدید(30 میلیون تومان به هر یک از متقاضیان و برای هر زوج مجموعا 60 میلیون تومان) در دستور کار بانک مسکن قرار دارد.

تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای حمایت از جوانان در امر خطیر ازدواج و تشکیل زندگی تسهیلات قرض‌ الحسنه با کارمزد 4 درصدی در نظر گرفته شده است تا زوجین بتوانند از این طریق بخشی از نیازهای خود را تامین کنند. بانک مسکن طی سال های گذشته در این حوزه به صورت فعال حضور داشته است. البته طی سال های گذشته مبلغ پرداختی تسهیلات قرض السحنه ازدواج همیشه ثابت نبوده است و در طول زمان تغییر کرده است. به طوری که سقف این تسهیلات تا سه ماه ابتدایی سال ۱۳۹۵ حدود سه میلیون تومان بود ولی در بودجه سال ۱۳۹۵ با پیشنهاد مجلس شورای اسلامی، سقف تسهیلات ازدواج به سه برابر افزایش یافت و به ۱۰ میلیون تومان رسید. متعاقب افزایش سقف تسهیلات ازدواج در سال 95، دوره بازپرداخت آن نیز از سه سال به چهار سال افزایش یافت.
به گزارش هیبنا، پراخت تسهیلات 10 میلیون تومانی ازدواج به هر یک از زوجین در سال 96 نیز ادامه داشت اما در بودجه سال 1397 مبلغ تسهیلات قرض الحسنه ازدواج با افزایش 50 درصدی نسبت به سال 96 همراه بوده و به میزان 15 میلیون تومان و با دوره بازپرداخت 5 ساله و بدون افزایش نرخ کارمزد تعیین شد.
طرح ضربتی پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در سال 96 برای کاهش صف در انتظار از سوی بانک مسکن صورت گرفت و در سال 96 نیز طرحی تحت عنوان طرح ضربتی ماه ازدواج در شبکه بانکی اجرا شد تا برای کاهش تعداد متقاضیان در صف و برگرداندن جریان به روال عادی استفاده شود. در قالب اجرای این طرح، تسهیلات ازدواج با کمترین زمان انتظار (بین یک هفته تا 10 روز) از سوی بانک مسکن به متقاضیان پرداخت شد و به این ترتیب تعداد متقاضیان در صف انتظار به صفر رسید.

همچنین مطابق با بودجه مصوب سال 98، همه بانک ها و موسسه های اعتباری کشور ملزم شدند، به اندازه سهم خود از مجموع منابع در اختیار پس انداز، جاری و سپرده قرض الحسنه بانک ها، در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه مشارکت کرده و تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهند.به این ترتیب برای سال جاری سقف تسهیلات ازدواج برای هر یک از متقاضیان به 30 میلیون تومان با دوره بازپرداخت 5 ساله افزایش پیدا کرد.
تسهیلات قرض الحسنه ازدواج فقط یک مرتبه به متقاضیان اعطا می شود و مطابق با ضوابط سقف جدید تسهیلات به زوجینی تعلق می گیرد که تاریخ عقد آنها پس از یکم فروردین ماه سال 96 باشد.
مدارک مورد نیاز برای اخذ تسهیلات ازدواج شامل، ارایه اصل و کپی سند ازدواج، ارایه کپی و اصل صفحات شناسنامه زوجین، ارایه کپی و اصل مدارک شناسایی ضامن، ارایه کپی و اصل کارت ملی موقت یا دائم زوجین، ارایه اصل و کپی کارت ملی ضامن، ارایه آدرس دقیق محل سکونت زوجین و کد پستی ده رقمی و ارایه کد رهگیری ده رقمی دریافت شده از سایت بعد از ثبت نام می شود.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000