بررسی یک گزارش آماری نشان می دهد

تغییرات بازارهای دارایی در سال ۹۷

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۳۹۸/۰۲/۱۶
گزارشی در اتاق بازرگانی تهران به بررسی تغییرات قیمتی بازارهای دارایی در سال ۱۳۹۷ پرداخته و بررسی های این گزارش نشان می دهد که بخش مسکن در این سال نسبت به سایر بازارها کم نوسان تر بوده است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن –هیبنا، اتاق بازرگانی تهران، در گزارشی به بررسی عملکرد بازارهای اساسی در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۷ پرداخته و قیمت‌ها در سالی که گذشت را با سال ۱۳۹۶ مقایسه کرده است. منبع این آمارها، در بازارهای دارایی بانک مرکزی و در نرخ تورم، مرکز آمار ایران عنوان شده است، زیرا که از آبان ماه سال گذشته بانک مرکزی، آمار نرخ تورم را منتشر نکرد و تنها منبع در دسترس برای مقایسه تغییر شاخص بهای مصرف کننده، مرکز آمار ایران است.
این گزارش در بخش نخست به افزایش قیمت ارز و سکه اشاره کرده که نسبتا دارای افزایش قیمت بالاتری بودند. طبق این آمارها میانگین نرخ سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم از حدود یک میلیون و ۲۹۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۶ به سه میلیون و ۳۸۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۷ رسیده و به این ترتیب افزایشی ۱۶۱ درصدی را تجربه کرده است. نرخ سکه تمام بهار آزادی طرح جدید نیز از میانگین یک میلیون و ۳۳۰ هزار تن در سال ۱۳۹۶ به سه میلیون و ۵۵۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۷ رسیده و افزایشی ۱۶۸ درصدی را پشت سر گذاشته است.میانگین نرخ دلار در بازار آزاد در سال ۱۳۹۶، ۴,۰۴۵ تومان بوده که این عدد در سال ۱۳۹۷، به ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده و افزایشی ۱۶۶ درصدی داشته است. یورو نیز از ۴,۸۰۰ تومان به ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده و بیش از ۱۶۱ درصد افزایش یافته است.
در بخش دیگر افزایش قیمت بخش مسکن و ساختمان را مورد ارزیابی قرار داده و نشان می دهد که تورم این بخش از دارایی نسبت به دیگر دارایی ها کمتر بوده است. به طور میانگین بهای هر متر واحد مسکونی معامله شده در تهران در سال ۱۳۹۶، چهار میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بوده که این عدد در سالی که گذشت (سال 1397) به بیش از هشت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده و به این ترتیب افزایشی ۶۷ درصدی داشته است. به این ترتیب با توجه به این آمار تورم بخش مسکن نسبت به ارز و سکه بسیار کمتر عنوان شده است.
در میان بازارهای سرمایه‌گذاری، بازار بورس یکی از بالاترین میزان افزایش ها را به خود اختصاص داده است. در سال ۱۳۹۷ از نظر شاخص ارزش سهام در قیاس با سال قبل از آن رشدی ۱۶۱ درصدی را به ثبت رسانده و از نظر شاخص سهام معامله شده نیز این رشد بیش از ۱۰۳ درصد بوده است.
شاخص بهای کالاها در سال ۱۳۹۷ افزایش حدوداً ۲۷ درصدی، شاخص بهای کالاها و خدمات در خانوارهای شهری افزایش حدوداً ۲۶ درصدی و در خانواده‌های روستایی افزایش حدوداً ۲۸ درصدی داشته است. شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی استان تهران نیز در سال ۱۳۹۷ در قیاس با مدت مشابه سال قبل از آن افزایش ۲۸.۸ درصدی را تجربه کرده است. البته که این آمار در ماه های بعد روند افزایشی به خود می گیرد و تورم نیز به سطوح بالاتری می رسد.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000