پس از افتتاح سه صندوق سرمایه گذاری؛

پیشرفت چهارمین پروژه ساختمانی با روش تامین مالی نوین به ۳۰ درصد رسید

چهارمین پروژه سرمایه گذاری با تامین مالی از محل صندوق زمین و ساختمان در حال اجرا است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن – هیبنا، صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان به عنوان یکی از ابزارهای تامین مالی در شرایط تنگناهای مالی طی چند سال گذشته یکی از روش های نوین تامین مالی است که شرکت های تابعه بانک مسکن در اجرای پروژه ها به کار می گیرند.
هدف از فعالیت صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان به عنوان یکی از ابزارهای نوین تامین مالی، جمع آوری پس اندازهای خرد و کلان، اختصاص آن به ساخت پروژه ساختمانی مشخص، فروش واحدهای ساختمانی پروژه و در نهایت تقسیم عواید ناشی از این فعالیت بین سرمایه گذاران است.
البته هر چند در قانون بودجه 98 کل کشور، تاسیس صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان برای انبوه سازان و توسعه گران با چالش هایی مواجه شده و تاسیس صندوق های جدید منوط به مجوز از بانک مرکزی شده است، اما طی چند سال گذشته شرکت تامین سرمایه و همچنین شرکت گروه مالی بانک مسکن پروژه هایی را با این نوع از روش مالی اجرا کردند که موفق هم بوده است.
در همین زمینه پروژه های مسکونی صندوق زمین و ساختمان نسیم در منطقه 22 تهران، پروژه مسکونی نارون در شهر اراک و پروژه مسکونی نرگس رشدیه تبریز سه پروژه ای هستند که با این روش از تامین مالی اجرا شده و به متقاضیان نیز واگذار شده است.
وجود ابزارهای متنوعی مانند انواع اوراق بهادار اسلامی، صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله، صندوق‌های سرمایه گذاری نوآورانه، اسناد خزانه اسلامی و اوراق تجاری اسلامی در بازار سرمایه امکان دستیابی به اهداف تولید بدون آثار تورمی را فراهم می کند. علاوه بر این، شفافیت عملکرد و رقابت پذیری بازار سرمایه، ریسک‌های مترتب را به حداقل می رساند.
اما صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان شهرری همچون سایر صندوق‌های زمین و ساختمان با هدف جمع آوری وجوه از متقاضیان سرمایه گذاری و ساخت پروژه ساختمانی از محل وجوه دریافتی و در نهایت فروش و تقسیم عواید ناشی از این فعالیت بین سرمایه گذاران با دریافت مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار، در حال اجرا است که بر اساس آخرین گزارش پیشرفت این پروژه به حدود 30 درصد رسیده است.
زیربنای کل این پروژه 34 هزار و 607 مترمربع، زیربنای مفید مسکونی را 20 هزار و 683 مترمربع، زیربنای مفید تجاری هزار و 234 مترمربع و زیربنای مفید درمانی نیز 485 مترمربع است.
همچنین از 299 واحد، 295 واحد آن با کاربری مسکونی و 4 واحد آن درمانگاهی و بهداشتی تعبیه شده است که شامل 20 هزار و 683 متر مربع مساحت مفید بخش مسکونی و 485 متر مربع مساحت مفید بخش درمانگاه می‌شود.
در حال حاضر این پروژه در مراحل مختلف اجرا یعنی «تجهیز کارگاه»، «خاک برداری»، «فوندانسیون» و «اسکلت و سقف سازی» در حال فعالیت است که درصد پیشرفت پروژه به تفکیک هر مرحله اعلام شد به طوری که بر اساس آخرین گزارشات دریافتی از میزان فعالیت انجام شده، مجموع پیشرفت فیزیکی پروژه صندوق زمین و ساختمان نگین شهرری 30 درصد است.
به رغم تلاش جهت در نظر گرفتن و بررسی تمام عوامل موثر بر جریانات نقدی پروژه، ممکن است برخی از عوامل موجب تغییر میان بازده پیش بینی شده و بازده محقق شده شود. از جمله عواملی که می‌تواند موجب تغییر در تحقق برآوردها شود، بهای تمام شده و فروش پروژه است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000