لزوم ثبت معاملات پیش فروش مسکن در دفترخانه اسناد رسمی

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۸/۰۳/۱۹
فیروز از لزوم ثبت معاملات پیش فروش مسکن در دفترخانه اسناد رسمی و غیرقانونی بودن ثبت پیش فروش در بنگاه معاملات املاک خبر داد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، پرویز فیروز معاون بازآفرینی و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان تهران با اعلام این خبر گفت: بنگاه‌های معاملات املاک فقط وظیفه معرفی ساختمان، ارایه شناسنامه فنی ساختمان و مباحث هزینه ای خرید را بر عهده داشته و ثبت پیش فروش باید الزاما در دفتر اسناد رسمی صورت پذیرد و کد رهگیری صادر شود.

وی با تصریح اینکه اگر بنگاه‌های املاک مبادرت به پیش فروش کنند در مرتبه اول و دوم جریمه شده و در مرحله سوم جواز کسب آنها باطل می‌شود، گفت: مرجع قانونی برای پیگیری، دفاتر اسناد رسمی هستند و این مطلب در قانون پیش فروش ساختمان ذکر شده است.

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان تهران ادامه داد: در پیش فروش ساختمان نحوه پرداخت اقساط بهای مورد قرارداد مطابق با توافق طرفین است ولی حداقل ۱۰ درصد از بها همزمان با تنظیم سند قطعی قابل وصول خواهد بود که طرفین نمی توانند برخلاف آن توافق کنند.

فیروز همچنین تاکید کرد: مطابق با ماده ۲۱ قانون پیش فروش چنانچه مطبوعات و رسانه ها قبل از دریافت مجوز از اداره کل ارشاد اسلامی و طی مراحل قانونی از طریق اداره کل راه و شهرسازی نسبت به درج و انتشار آگهی پیش فروش اقدام کنند توقیف به مدت حداکثر دو ماه و جزای نقدی از ده میلیون تا یکصد میلیون ریال محکوم خواهند شد.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000