آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد

عبور مانده سپرده ها از ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۳۹۸/۰۳/۲۵
آخرین آمارهای بانک مرکزی در بهمن ماه سال ۱۳۹۷ نشان می دهد که میزان مانده سپرده های ارزی و ریالی کل بانک ها و موسسات اعتباری از رقم ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان گذر کرده است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، بانک مرکزی آمارهای مانده سپرده‌ها را در بهمن ماه سال گذشته منتشر کرد. این گزارش که در بخش آمارهای بانکی، در پایگاه خبری بانک مرکزی قرار می گیرد، جدیدترین آمارهای مربوط به میزان مانده سپرده ها و مانده تسهیلات را ارایهکرده است. بر اساس گزارش جدید بانک مرکزی میزان مانده سپرده‌های بانکی در بهمن ماه سال گذشته به رقم ۲۰۲۲ هزار میلیارد تومان رسیده است. این رقم در دی ماه این سال در سطح ۱۹۸۶ هزار میلیارد تومانی ثبت شده بود. همچنین بر اساس طبقه بندی استانی بیشترین مبلغ سپرده‌های جذب شده تا این مدت مربوط به استان تهران با مانده 1137 هزار میلیارد تومان و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل ۵۲۸۰ میلیارد تومان است. بر اساس آمارهای تحلیلی بانک مرکزی در ۱۱ ماه نخست سال گذشته حدود ۳۷۵ هزار میلیارد تومان به میزان مانده سپرده‌های بانکی افزوده شده است. به بیان دیگر، در این مدت به‌ طور متوسط حدود ۳۴ هزار میلیارد تومان در ماه، مانده سپرده‌های بانکی حجیم‌تر شده‌اند. البته رشد ماهانه سپرده‌ها در هر ماه یکسان نبوده است. در بهمن ماه رشد ماهانه مانده سپرده‌های بانکی 1.8 درصد بوده که این رقم در دی ماه سال گذشته به میزان 1.9 درصد گزارش شده است. یکی از بالاترین رشد‌های ماهانه سپرده‌ها در آبان ماه تجربه شده است. بر اساس آمار بانک مرکزی در این ماه، ۴ درصد به منابع بانک‌ها افزوده شده است، به نظر می‌رسد ثبات نسبی بازار ارز در میانه پاییز سال گذشته در این موضوع اثرگذار شده و باعث افزایش مانده سپرده بانک‌ها شده است. اما یکی از نکات قابل‌ توجه این است که رشد نقطه به نقطه مانده سپرده‌ها در سال گذشته دو روند متفاوت را طی کرد. در فروردین سال ۹۷ این رشد در سطح 31 گزارش شده بود که این رقم تا نیمه نخست سال گذشته در مسیر نزولی حرکت کرد و به ۲۷ درصد رسید. اما در نیمه دوم سال گذشته، رشد نقطه به نقطه مانده سپرده‌های بانکی روند صعودی را در پیش گرفت، به نحوی که تا بهمن‌ماه این شاخص به سطح ۳۲ درصد رسید.
بخش دیگری از آمارهای این گزارش، میزان مانده تسهیلات بانکی است. بر اساس آمارهای بانک مرکزی، میزان مانده تسهیلات بانکی در بهمن ماه سال گذشته به رقم ۱۴۵۷ هزار میلیارد تومان رسیده است. این رقم در دی ماه سال گذشته به میزان ۱۴۳۶ هزار میلیارد تومان گزارش شده بود، بنابراین رشد یک ماهه مانده تسهیلات در بهمن ماه معادل 1.4 درصد گزارش شده است. در حالی‌که مانده تسهیلات در دی ماه، نسبت به آذر ماه بدون تغییر باقی مانده بود. به‌طور کلی، طی یازده ماه نخست سال گذشته به میزان ۱۹۸ هزار میلیارد تومان به میزان مانده تسهیلات بانک‌ها افزوده است که این رقم نسبت به روند مانده سپرده‌های بانکی، رشد بسیار آرامتری ثبت شده است. همچنین آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۷ رشد نقطه به نقطه مانده تسهیلات بانکی روند نزولی را ثبت کرده است. بر اساس این آمار در فروردین ماه سال ۱۳۹۷، رشد نقطه به نقطه مانده تسهیلات بانکی 30 درصد گزارش شده بود، که این رقم تا بهمن ماه سال گذشته به سطح 26.4 درصد کاهش یافته است. از سوی دیگر، در بخش تسهیلات دریافتی نیز بیشترین مبلغ تسهیلات پرداخت شده مربوط به استان تهران با مانده ۹۴۷.۸ هزار میلیارد تومان و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل ۵۰۳۰ میلیارد تومان است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000