رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران مطرح کرد؛

راه‌اندازی سامانه شناسنامه فنی و ملکی ساختمان برای برج‌های تهران

هم‌اکنون تمامی برج‌های نوساز تهران دارای شناسنامه فنی و ملکی هستند و در این شناسنامه تمامی جزییات ساختمان و نقشه‌های کلی دیده شده است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد طاهری رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در نشست هم‌اندیشی بررسی شناسنامه فنی و ملکی ساختمان با بیان اینکه یکی از اهداف تصویب قانون نظام مهندسی و کنترل کیفیت ساختمان حفظ سرمایه ملی و رعایت مقررات ملی ساختمان از سوی کارفرما و سازنده است، اظهار داشت: شأن و جایگاه حقوقی و تقویت کیفیت ساختمان‌ها در قالب شناسنامه فنی و ملکی ساختمان ایجاد می‌شود.

وی گفت: شناسنامه فنی و ملکی یک سند ارزشی برای تمامی ساختمان‌ها به شمار می‌رود که قانون‌گذار با تصویب قانون نظام مهندسی آن را الزامی کرد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خانه تهران افزود: در صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان تمامی مراحل ساخت و تأییدیه‌های آن از سوی تمامی دستگاه‌های اجرایی نشان داده می‌شود؛ در این شناسنامه علاوه بر نقشه‌های ساختمان تضمین کیفیت واحد مسکونی هم از سوی دستگاه‌های بیمه هم ارایه می‌شود و همزمان با بهره‌برداری از واحد مسکونی در اختیار خریدار و مالک ساختمان قرار داده می‌شود و سایر مراجع هم از جمله شهرداری‌ها و شورای شهر هم باید در تهیه این شناسنامه همکاری‌های لازم را انجام دهند.

طاهری ادامه داد: در سال های گذشته علاوه بر کوتاهی نهادهای مدیریتی در اجرای شناسنامه فنی و ملکی ساختمان سازمان نظام مهندسی هم ضعف‌های بسیار بزرگی در اجرای این شناسنامه فنی و ملکی داشته است.

به گفته وی در گذشته این شناسنامه با عنوان یک سند ارزشی صادر نمی‌شد و به عنوان یک کالای مصرفی و سرمایه‌ای شناخته نمی‌شد اما خوشبختانه در چند ماه اخیر علاوه بر آنکه سازمان نظام مهندسی در اجرای آن اقدامات لازم را انجام داده است، سایر نهادها و دستگاه‌های اجرایی هم همکاری‌های لازم را انجام داده‌اند.

طاهری اظهار کرد: در گذشته صدور شناسنامه فنی و ملکی به صورت دستی و کاغذی بود، اما هم‌اکنون با راه‌اندازی سامانه شناسنامه فنی و ملکی ساختمان در قالب اداری و مردمی صدور این شناسنامه الزامی شده و هم‌اکنون تمامی دستگاه‌های اجرایی موظف هستند نظرات و تأییدیه‌های خود را در این سامانه وارد کنند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خانه تهران تاکید کرد: از زمانی که عملیات ساختمان به پایان می‌رسد عملیات شناسنامه فنی و ملکی ساختمان هم به پایان می‌رسد و همزمان با تحویل واحد مسکونی شناسنامه هم ارایه می‌شود.

طاهری همچنین گفت: یک سامانه الکترونیکی ساختمان شناسنامه فنی و ملکی ساختمان در قالب اداری است و تمامی کارکنان و ناظران نظام مهندسی به این دسترسی دارند سامانه دیگری هم راه‌اندازی شده است که تمامی مردم، نهادها، کارکنان و مالکان می‌توانند وارد این سامانه شوند و بیمه تضمین کیفیت این سامانه را ملاحظه کنند.

وی با اشاره به حادثه پلاسکو، افزود: در حادثه پلاسکو به دلیل آنکه این ساختمان و مجتمع تجاری شناسنامه فنی و ملکی را نداشت نتوانستیم به موقع وارد ساختمان شده و به افراد حادثه دیده امدادرسانی به موقع انجام شود اما هم‌اکنون تمامی برج‌های نوساز تهران دارای شناسنامه فنی و ملکی هستند و در این شناسنامه تمامی جزییات ساختمان و نقشه‌های کلی دیده شده است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خانه تهران گفت: دو سامانه کاملاً مجزا برای ساختمان‌های تهران در نظر گرفته شده که خوشبختانه تمامی دستگاه‌ها در صدور این شناسنامه‌ها همکاری‌های لازم را انجام می‌دهند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000