هیبنا از سال مالی ۹۷ گزارش می دهد

روند صعودی پرداخت تسهیلات در بخش مسکن و ساختمان

روند پرداخت تسهیلات در بخش مسکن و ساختمان طی سال های ۹۴ تا ۹۷ از رشد مثبت و حرکت صعودی برخوردار بوده است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، عملکرد بانک مسکن در سال مالی منتهی به پایان اسفند 97 بیانگر آن است که در سال گذشته 23 هزار و 83 میلیارد تومان تسهیلات توسط این بانک به قسمت­های مختلف بخش مسکن و ساختمان در قالب تسهیلاتی همچون تسهیلات ساخت، خرید و تعمیرات منزل پرداخت شد.

این میزان تسهیلات پرداختی نسبت به مبلغی که در سال 96 پرداخت شده از رشد 10.5 درصدی برخوردار شده است.

همچنین تسهیلات پرداخت شده توسط بانک مسکن به بخش مسکن و ساختمان در سال 96 نیز رشد مثبت داشته است. در سال 96 این بانک رقمی معادل 20 هزار و 889 میلیارد تومان انواع تسهیلات به متقاضیان در بخش مسکن و ساختمان پرداخت کرد که نسبت به سال 95 رشد 4 درصدی داشته است.

در سال 95 نیز روند پرداخت تسهیلات در بانک مسکن افزایش 12 درصدی را به ثبات رساند.

نگاه جزیی به پرداخت تسهیلات از سوی بانک مسکن طی سال ­های 92 تا 97 مشخص می­ کند: در سال گذشته بیشترین حجم پرداخت تسهیلات صورت گرفته است. به بیان دیگر اگر چه رونق معاملات خرید مسکن و ساخت و سازهای مسکونی در سال 92 به لحاظ حجم و تعداد خیلی بیشتر از سال 97 بوده اما میزان پرداخت تسهیلات توسط بانک مسکن در سال 97 حدود 40 درصد بیشتر از سال 92 بوده است. در سال 92 بانک مسکن 16 هزار و 425 میلیارد تومان تسهیلات در بخش مسکن و ساختمان به متقاضیان پرداخت کرد.

بخشی از رشد در حجم پرداخت تسهیلات مسکن طی سال­ های اخیر به افزایش سقف مبالغ تسهیلات خرید و ساخت مسکن در مقایسه با سقف ­های سال 92 مربوط است اما بخشی دیگر ناشی از برقراری ارتباط حجم بیشتری از خریداران و سازنده های مسکن با تسهیلات بانک مسکن به دلیل متنوع تر شدن این تسهیلات بوده است.

گزارش پایگاه خبری بانک مسکن در این باره حاکی است: راه ­اندازی و شکل­ گیری صندوق پس ­انداز مسکن یکم در سال 94 و استقبال تصاعدی متقاضیان خرید مسکن واجد شرایط از ورود به این صندوق طی سال­ های بعد از آن باعث شد دایره استفاده ­کنندگان از تسهیلات بانک مسکن در فاصله سال ­های 94 تا 97 نسبت به سال­ های قبل از آن افزایش پیدا کند و در کنار آن، میزان پرداخت تسهیلات نیز بیشتر شود. همچنین تغییرات مثبتی که در شکل پرداخت تسهیلات اوراق مسکن طی سال ­های اخیر ایجاد شد نیز در استقبال بیشتر متقاضیان تسهیلات مسکن موثر بود.

براساس این گزارش در سال گذشته 29 هزار و 346 فقره تسهیلات ساخت مسکن، 228 هزار و 949 فقره تسهیلات خرید مسکن و 163 هزار و 63 فقره تسهیلات جعاله به متقاضیان در سراسر کشور توسط بانک مسکن پرداخت شد. از بین انواع تسهیلاتی که بانک مسکن در سال گذشته به خریداران مسکن پرداخت کرد، سهم تسهیلات صندوق پس ­انداز مسکن یکم به لحاظ تعداد، 55 هزار و 299 فقره بوده است. سال گذشته 4 هزار و 443 میلیارد و 789 میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن به سپرده­ گذاران صندوق پس ­انداز مسکن یکم پرداخت شد. سال گذشته 102 هزار نفر در سراسر کشور نیز با استفاده از تسهیلات اوراق مسکن،‌ صاحب­خانه شدند.

صندوق پس­ انداز مسکن یکم در سال 97 فقط تسهیلات خرید مسکن پرداخت نکرد بلکه از طریق این صندوق، 2 هزار و 154 فقره تسهیلات ساخت به شکل مشارکت مدنی نیز برای تامین مالی بازار عرضه مسکن به سازنده­ ها پرداخت شد.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000