جامعه هدف در طرح بازآفرینی شهری اعلام شد

مسکن ارزان جای سقف لرزان

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۸/۰۷/۲۴
وزارت راه و شهرسازی در چارچوب اجرای طرح بازآفرینی شهری با ظرفیت ساخت و احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در حداقل ۲۰۰ شهر کشور، جامعه هدف در بازار تقاضای مسکن را برای این طرح معلوم کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

محمد آیینی عضو هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران و از مدیران با سابقه وزارت راه و شهرسازی در حوزه سیاست گذاری برای نوسازی بافت فرسوده، درباره روند پیشرفت پروژه های ساختمانی، عمرانی و مسکونی در طرح بازآفرینی شهری به عنوان بخشی از طرح بزرگ اقدام ملی تولید و عرضه مسکن اعلام کرد: تامین زمین و تهیه طرح های نوسازی در بافت های فرسوده میانی شهرها در دست اقدام و پیشرفت است به گونه ای که تا پایان امسال 100 هزار واحد مسکونی جدید و مقاوم جایگزین خانه های فرسوده، ناپایدار و ویرانه در شهرهای هدف خواهد شد.

آیینی در گفت و گو با پایگاه خبری بانک مسکن همچنین اظهار امیدواری کرد، سه ضلع اصلی پیشبرنده طرح بازآفرینی شهری در سال جاری به گونه ای اقدامات و ماموریت های پیش رو را انجام دهند که در سال 99 ساخت و ساز مسکونی در بافت های فرسوده با 30 درصد افزایش نسبت به برنامه هدف امسال، امکان عرضه 130 هزار واحد مسکونی جدید در مناطق فرسوده درون شهرها را فراهم بیاورد.
آیینی جامعه هدف در نظر گرفته شده برای تامین نیاز مسکن در طرح بازآفرینی شهری را مالکان یا ساکنان مستقر در بافت های فرسوده و همچنین زوج های خانه اولی در سایر مناطق شهرها اعلام کرد و گفت: ساکنان بافت های فرسوده با انبوهی از مشکلات اجتماعی، شهری و ملکی مواجه هستند که مهمترین آن ناایمن بودن محل زندگی، سطح پایین خدمات شهری در دسترس و فقر مسکن است. این گروه از جامعه طبق مطالعاتی که اوایل دهه 90 توسط کارشناسان تدوین کننده طرح جامع مسکن انجام شد، بیش از 30 درصد از جامعه اجاره نشین کشور را تشکیل می دهند. ساکنان بافت فرسوده در وضعیت فقر مسکن قرار دارند به این معنا که شرایط سکونتی آنها به لحاظ مساحت، عمر بنا، تجهیزات و معماری داخلی ساختمان و همچنین محله شهری، زیر سطح استاندارد و متعارف قرار دارد.
این مقام مسوول در وزارت راه و شهرسازی معتقد است: ساکنان بافت های فرسوده به پشتوانه طرح بازآفرینی شهری از سکونت زیر سقف های لرزان رهایی پیدا می کنند و به مسکن ارزان دسترسی می یابند.
آیینی درباره دومین گروه از جامعه هدف در طرح ملی بازآفرینی شهری نیز گفت: در حال حاضر بیش از 300 هزار خانه اولی در صندوق پس انداز مسکن یکم، ثبت نام و افتتاح حساب کرده اند که زوج های جوان فاقد مسکن ملکی محسوب می شوند. در کنار این آمار، سالانه بیش از 400 هزار ازدواج در کشور صورت می گیرد که بخش زیادی از آنها مجبور هستند در سال های اولیه زندگی خود، اجاره نشین باشند تا به مرور زمان و برای دوره طولانی، به لحاظ مالی بتوانند برای خرید مسکن توانمند شوند. دولت در طرح بازآفرینی شهری برای این گروه از جامعه تقاضای مسکن، تدبیر کرده است و مقرر شده سپرده گذاران در صندوق پس انداز مسکن یکم که همگی خانه اولی هستند از این مسیر به پروژه های نوسازی بافت فرسوده در شهرهای مختلف کشور وصل شوند.
آیینی به خانه اولی ها توصیه کرد، برای تامین مالی خود اقدام به ثبت نام برای دریافت تسهیلات خرید مسکن یکم کرده و سپس با پیش خرید واحدهای مسکونی در حال ساخت در بافت های فرسوده، ریسک تغییرات افزایشی قیمت در آینده را برای خود کاهش دهند.
عضو هیات مدیره شرکت بازآفرینی تاکید کرد: خانه اولی ها در شرایط کنونی بازار مسکن که قیمت ها در نوسان است می توانند از فرصت ساخت و سازها در جریان بازآفرینی 200 شهر بهره ببرند و واحدهای مسکونی مدنظر خود را پیش خرید کنند. دولت و بانک مسکن با ساز و کاری که طراحی کرده اند امکان اتصال خانه اولی ها از صندوق یکم به پروژه های بازآفرینی شهری را ایجاد می کند تا تسهیلات خرید مسکن یکم به این واحدها منتقل شود. البته نوسازی بافت فرسوده مشمول تسهیلات بدون سپرده با نرخ سود 6 درصد در زمان ساخت می شود. اما تسهیلات یکم در بافت فرسوده نیز برای خرید مسکن با نرخ سود 6 درصد به سپرده گذاران صندوق یکم تعلق می گیرد که در مقایسه با سایر نقاط شهری، 2 واحد نرخ سود آن کمتر است بنابراین هزینه دریافت تسهیلات خرید مسکن و هزینه صاحب خانه شدن در طرح بازآفرینی شهری کمتر از سایر مناطق شهری است.
آیینی در ادامه گفت و گو با پایگاه خبری بانک مسکن درباره اضلاع موثر در اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری گفت: مالکان یا ساکنان بافت های فرسوده، سازنده ها یا توسعه گرهای ساختمانی و همچنین دولت و شهرداری سه ضلع اصلی هستند که هر یک وظایف و مسوولیت هایی در این طرح دارند. مالکان باید رضایت خود را برای بازآفرینی و نوسازی بافت اعلام کنند. سازنده ها مجری طرح محسوب می شوند و دولت و شهرداری نیز مشوق ها، معافیت ها و بسترهای سیاستی و قوانین و ضوابط مورد نیاز اجرای طرح را فراهم می کند.
به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، تحقیقات میدانی از وضعیت نوسازی بافت فرسوده در شهر تهران بیانگر آن است که امسال مجموعه مشوق ها و معافیت ها باعث شده هزینه ساخت 16 درصد نسبت به سایر مناطق شهر برای سازنده ها در بافت فرسوده کاهش پیدا کند.
طی همه سال های اخیر تا کنون، بیش از 30 درصد از مساحت بافت فرسوده تهران نوسازی شده است. تهران بیش از 3 هزار هکتار بافت فرسوده دارد که 5 درصد از مساحت شهر را تشکیل می دهد. در این 5 درصد از مساحت شهر تهران بیش از 10 درصد واحدهای مسکونی جدید ساخته شده در کل شهر، احداث می شود. این سهم در کل کشور، حدود 15 درصد است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000