استقبال از گشایش جدید در اوراق مسکن

مدیر عامل بانک مسکن تغییرات محسوس در حجم معاملات و قیمت اوراق تسهیلات مسکن طی روزهای اخیر را نشانه استقبال متقاضیان از گشایش جدید صورت گرفته در بازار اوراق تسهیلات اعلام کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

ابوالقاسم رحیمی انارکی در گفت و گو با پایگاه خبری بانک مسکن، درباره سه اولویت کاری و در دست اجرای بانک، خطاب به مشتریان بانک مسکن و فعالان بخش مسکن و ساختمان گزارش داد.

رحیمی انارکی ابتدا درباره آخرین وضعیت طرح راه ­اندازی بازارگاه الکترونیکی مسکن گفت: این طرح ابتدای امسال برای ایجاد مسیر الکترونیکی عرضه و فروش انواع مصالح ساختمانی مورد نیاز انبوه سازان و سایر سازندگان و تولیدکنندگان ساختمان در دستور کار بانک مسکن قرار گرفت. در این طرح بانک مسکن بستر الکترونیکی برای ملاقات تولیدکننده مصالح ساختمانی و سازندگان مسکن در فضای مجازی جهت انجام معامله با هم ایجاد می­ کند ضمن آنکه تامین مالی برای خرید اعتباری مصالح ساختمانی توسط سازنده ­ها را نیز بر عهده می­ گیرد تا بخشی از نیاز انبوه­ سازان به بودجه نقدی برای تامین نهاده ­های ساختمانی از طریق امکان خرید غیرنقدی و اعتباری، برطرف شود.

مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه بازارگاه الکترونیکی مسکن در شرایط فعلی کمک قابل ملاحظه­ ای به تولیدکنندگان و سازندگان ساختمان­ های مسکونی خواهد کرد، گفت: مطالعات مربوط به راه ­اندازی این بازارگاه به پایان رسیده و در مراحل اولیه تاسیس قرار داریم اما به دلیل اینکه، این طرح یک کار نو و بدیع محسوب می­ شود، عوامل طراح و راه ­انداز در بانک مسکن مشغول پایش و شناسایی نقاط کور احتمالی هستند تا پس از شروع به کار این بازار، بهره ­برداران که همان تولیدکنندگان مصالح و سازنده­ ها هستند از هر حیث به مشکل یا مانع ناشی از نقص یا ضعف کارکرد بازارگاه برنخورند. انارکی فعالیت روان و موثر بازارگاه الکترونیکی مسکن را مستلزم رعایت کامل همه ابعاد پیدا و پنهان طرح از جمله مسایل حقوقی، فنی، اجرایی و مالی عنوان کرد.

مدیر عامل بانک مسکن در ادامه گفت و گو با پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا افزود: بازارگاه الکترونیکی مسکن در فاز اول تعداد مشخصی از پرمصرف­ ترین مصالح­ ساختمانی در ساخت و سازهای مسکونی را عرضه خواهد کرد. از همین رو، کارشناسان در بانک مسکن کار تحقیق برای دسته بندی مصالح ­ساختمانی و شناسایی گروه­ های پرمصرف در این بازار را آغاز کرده ­اند. همچنین آن دسته از مصالح ساختمانی که هزینه خرید آنها برای سازنده ­ها در تناژ یا تیراژ بالا، سنگین است نیز در اولویت عرضه در این بازارگاه قرار دارد.

انارکی درباره دومین دستور کار بانک مسکن گفت: بانک مسکن در راستای اجرای طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن،‌ ظرفیت­ها و منابع در دسترس خود برای تامین مالی پروژه­ ها را اعلام کرده است.

وی افزود: بانک مسکن با بخش­ های مختلف وزارت راه و شهرسازی و دستگاه ­ها یا نهادهایی که مسوول اجرای بخشی از طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن هستند همچون شرکت بازآفرینی شهری، شرکت عمران شهرهای جدید، بنیاد مسکن و ... تفاهم­نامه­ هایی را برای تامین مالی امضاء می­ کند تا ساز و کار پرداخت تسهیلات ساخت مسکن در هر بخش مشخص شود. انارکی اظهار امیدواری کرد: سهم بخش مسکن و ساختمان از پرداخت تسهیلات در کل شبکه بانکی به 20 درصد افزایش پیدا کند تا از این طریق سایر بانک­ ها نیز در حمایت مالی و اعتباری از این بخش مشارکت لازم را به عمل بیاورند.

مدیر عامل بانک مسکن سومین دستور کار بانک را بهبود سبد تسهیلات خرید مسکن عنوان کرد و درباره آن گفت: گشایش اخیر در پرداخت اوراق تسهیلات خرید مسکن باعث شده خریداران واحدهای مسکونی 20 تا 25 سال ساخت نیز همچون خریداران واحدهای با سن بنای پایین تر، مشمول استفاده از این تسهیلات شوند و بتوانند سقف تسهیلات اوراق را منوط به رعایت نسبت لازم با ارزش کارشناسی ملک از بانک دریافت کنند. با این گشایش بازار عرضه جدیدی به روی متقاضیان خرید مسکن باز می­شود که واحدهای 20 تا 25 سال ساخت است. اما تحرک در بازار معاملات خرید مسکن فقط به واحدهای 20 تا 25 سال ساخت محدود نمی شود بلکه اثر زنجیره­ ای آن در نهایت باعث تحرک در بازار نوسازها خواهد شد.

رحیمی انارکی با توضیح بیشتر در این باره تصریح کرد: کسانی که واحدهای مسکونی قدیمی خود را به متقاضیان دریافت تسهیلات اوراق می­ فروشند، خودشان مشتری واحدهای با سن بنای کمتر می ­شوند. این زنجیره در انتها به افزایش تقاضا برای خرید واحدهای نوساز منجر خواهد شد که نتیجه آن می تواند رشد ساخت و ساز باشد.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000