مدیرعامل گروه سرمایه گذاری مسکن اعلام کرد؛

نقدینگی سرگردان با هوشمندی، قابل هدایت به بازار مسکن است

ظهیری، با اشاره به لزوم هدایت سرمایه‌های خرد و کلان در بازار مسکن، گفت: با یک هوشمندی می توان سرمایه ها و نقدینگی سرگردان را به بازار مسکن هدایت کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، روزبه ظهیری، مدیرعامل گروه سرمایه گذاری مسکن، با بیان اینکه ما معتقدیم تهدیدات را باید به فرصت تبدیل کنیم، به نقدینگی سرگردان جامعه اشاره کرد و گفت: امروز حجم زیاد نقدینگی در کشور یک تهدید است و این نقدینگی اگر مدیریت نشود و وارد هر بازاری شود می تواند آن را از حالت عادی خارج کند.

مدیرعامل گروه سرمایه گذاری مسکن افزود: اگر یک هوشمندی در بازار مسکن وجود داشته باشد، به عنوان بازاری که اولا نیاز اولیه هر فردی است و دوما به دلیل حافظه تاریخی مبنی بر اینکه سرمایه گذاری در مسکن همیشه مطمئن بوده و از ریسک کمتری نسبت به سایر بازارها برخوردار است، می توان این سرمایه های سرگردان خرد و کلان را با برنامه ریزی درست در حوزه مسکن هدایت کرد.

ظهیری با بیان اینکه هدایت نقدینگی جامعه به بازار مسکن، هم باعث تامین نیاز مصرفی مردم می شود و هم توسعه پایدار شهرها را در پی دارد، ادامه داد: در یکسال اخیر به دنبال طراحی ابزارهای جدید فروش سهمی و یا همان فروش متری واحدهای مسکونی بوده ایم. به عنوان مثال ممکن است منابع مالی یک فرد به میزان خرید یک واحد مسکونی میان درآمدی نباشد، حال در این شرایط اگر بتوانیم مسکن را به صورت سهمی یا متری واگذار کنیم می توانیم بخشی از مالکیت یک ملک را واگذار کرد که ما در این زمینه در حال برنامه ریزی هستیم.

مدیرعامل گروه سرمایه گذاری مسکن گفت: در راستای اجرای این طرح یک محدودیت بزرگ وجود دارد و آن هم محدودیت های قانونی و حقوقی پیش رو در حوزه معاملات املاک است. ما یک قانون پیش فروش ساختمان در کشور داریم و هر طرحی اگر جنبه پیش فروش داشته باشد، باید تابع این قانون باشد؛ همچنین اگر قرار باشد پروژه ای به شکل مشارکت و سرمایه پذیری اجرا شود، طبیعتا به صندوق‌های پس انداز و سرمایه پذیری اتلاق می شود.

وی افزود: بنابراین با توجه به تفکرات گذشته و قوانین قبلی نمی توان از ابزارهای جدید استفاده کرد، در حالی که هم نیاز بازار است و می توانیم از ظرفیت مشارکت مردمی در تامین منابع استفاده کنیم. در این زمینه موازین حقوقی و قانونی باید مورد توجه باشد که این موضوع در شورای مسکن با حضور وزیر راه و شهرسازی مورد بررسی قرار گرفت و شخص وزیر نیز خوشبختانه از طرح ها و ایده های گروه سرمایه گذاری مسکن در زمینه حمایت از طرح ها و اثربخشی گروه سرمایه گذاری مسکن استقبال کرد.

ظهیری تاکید کرد: امیدواریم با ایجاد بسترهای قانونی در زمان کوتاه خروجی های خوبی داشته باشیم.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000