رییس اداره کل ساختمان بانک مسکن اعلام کرد

دستور وزیر اقتصاد برای فروش یکپارچه املاک مازاد

رییس اداره کل ساختمان بانک مسکن از دستور وزیر امور اقتصادی و دارایی برای فروش یکپارچه املاک مازاد بانک ها خبر داد.
پایگاه خبری بانک مسکن

اسحاق خاکی، رییس اداره کل ساختمان بانک مسکن در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا اعلام کرد: براساس دستور فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی به منظور تسریع در فروش املاک مازاد بانک ها، همه بانک ها مکلف شده اند املاک مازاد خود را به صورت یکپارچه در سامانه فروش املاک مازاد بارگزاری کنند تا از نیمه اول آبان ماه همزمان با فرمان وزیر اقتصاد، این املاک برای فروش به بازار عرضه شود.

وی خاطرنشان کرد: بانک مسکن جزو اولین بانک هایی است که اقدام به بارگزاری فهرست و مشخصات املاک مازاد خود بر روی این سامانه کرده است و آمادگی دارد به محض اعلام وزیر امور اقتصادی و دارایی نسبت به عرضه این املاک به بازار اقدام کنند.

خاکی با بیان اینکه در دوره رونق به طور طبیعی فروش املاک مازاد بانک ها از جمله بانک مسکن با سرعت بالاتری پیش می رود گفت: به تبع در دوره رکود نیز فروش این املاک مانند سایر املاک موجود عرضه شده برای فروش در بازار مسکن با دشواری های خاص خود همراه خواهد بود.

وی گفت: احتمال کاهش حجم فروش املاک مازاد بانک ها در دوره رکود که هم اکنون وارد آن شده ایم براساس پیش بینی ها در سال آینده وجود دارد؛ اما آنچه اهمیت دارد آن است که بتوان با مجموعه ای از سیاست ها و اعمال برنامه های ویژه از این موضوع جلوگیری کرد و یا میزان افت حجم فروش املاک مازاد را به حداقل رساند.

خاکی خاطرنشان کرد: این اقدام یعنی جمع آوری و یکپارچه سازی فهرست و مشخصات املاک مازاد بانک ها در یک سامانه مشخص یکی از سیاست هایی است که به منظور تسریع و تسهیل فروش این املاک در نظر گرفته شده است.

وی گفت: این در حالی است که هر کدام از بانک ها و سازمان های برخوردار از املاک مازاد می توانند به فراخور ماموریت ها و ماهیت خود مشوق هایی برای تسریع جریان فروش این املاک تدارک ببینند؛ بانک مسکن نیز طی سال های اخیر به ویژه در سه سال گذشته این ماموریت مهم را به شکل جدی تری در دستور کار قرار داده و دنبال می کند و عملکردها نیز نشان از افزایش قابل توجه سرعت و حجم ریالی فروش املاک مازاد دارد.

خاکی گفت: در تلاش هستیم با در نظر گرفتن راهکارهایی عملکرد مطلوب خود در حوزه فروش املاک مازاد را در دوره رکود نیز حفظ کنیم؛ براین اساس یکی از اقداماتی که بانک مجاز به انجام آن است اعمال تخفیف در نرخ های فروش املاک مازادی است که در صورت فروش نرفتن با نرخ های کارشناسی به صورت مجدد برای فروش عرضه می شوند.

وی ادامه داد: این مجوز وجود دارد که در صورت فروش نرفتن ملکی با نرخ کارشناسی، در مرحله بعدی آن ملک با تخفیف 10 درصدی به بازار عرضه شود که احتمال استفاده از این مشوق در فضای رکودی بازار مسکن وجود دارد.

خاکی همچنین با اشاره به اینکه در بحث احداث و همچنین تعمیرات و بازسازی ساختمان در بانک مسکن در سال 98 مجموعا 55 پروژه ساختمانی در دستور کار اداره کل ساختمان قرار داشته است گفت: از ابتدای امسال،8 پروژه که بخشی از آن احداث و عمده آن مربوط به انجام تعمیرات و بازسازی بوده است به اتمام رسیده است؛ بهره برداری شده ویا در مرحله بهره برداری قرار دارد.10 پروژه دیگر نیز در حال ساخت و اجرا است؛ همچنین 11 پروژه در مرحله برگزاری مناقصه قرار دارد، 18 پروژه در مرحله طراحی فاز 2 و همچنین 8 پروژه نیز در مرحله طراحی فاز یک قرار دارد.

وی تاکید کرد: اجرای این پروژها مطابق با برنامه زمانبندی در حال انجام است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000