سیاست­ های اعتباری سال ۹۸ بانک مسکن جواب داد

جهش در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن

محصول سیاست­ های اعتباری سال ۹۸ بانک مسکن، با شروع نیمه دوم سال در بازار ساخت و سازهای مسکونی به بار نشست.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، شکل­ گیری تقاضای انبوه برای دریافت تسهیلات ساخت مسکن در اولین ماه از پاییز امسال در شعب بانک مسکن باعث شد روند کاهشی دریافت این نوع تسهیلات مسکن طی نیمه اول امسال، سرانجام در ماه مهر تغییر چشمگیر پیدا کند و وارد مسیر افزایشی شود. آمار پرداخت تسهیلات مشارکت مدنی توسط شعب بانک مسکن در سراسر کشور نشان می ­دهد: در هفت ماهه اول امسال تعداد تسهیلات پرداختی به سازنده ­ها 25 درصد نسبت به هفت ماه اول سال گذشته رشد کرده است. همچنین ارزش تسهیلات مشارکت مدنی ارایه شده به بازار ساخت نیز 21 درصد افزایش داشته است.

این در حالی است که در نیمه اول امسال تعداد تسهیلات مشارکت مدنی پرداخت شده تنها 3 درصد نسبت به نیمه اول سال 97 افزایش یافته بود و پنج ماه اول نیز حدود 18 درصد افت داشته بود.

کارنامه تامین مالی بخش مسکن در هفت ماهه اول سال 98 تحت تاثیر رکود سراسری معاملات خرید خانه و همچنین رکود ساختمانی قرار گرفته است به گونه ­ای که با کاهش تقاضای دریافت تسهیلات در کل بازار مسکن، تعداد کل تسهیلات پرداختی 11.7 درصد کاهش پیدا کرده است. اما رشد 25 درصدی تعداد تسهیلات پرداختی در حوزه مشارکت مدنی (ساخت مسکن) بیانگر اثر متفاوت سیاست­ های اعتباری بانک مسکن در سال جاری در حوزه تحریک بازار ساخت و ساز و سرمایه­ گذاری ­های ساختمانی است.

بانک مسکن در ابتدای امسال با اجرای سیاست­ های اعتباری مختص سال 98،‌ پرداخت تسهیلات با سقف ریالی مناسب و بدون نیاز به سپرده ­گذاری برای تولید و عرضه مسکن مطابق الگوی مصرف را در دستور کار شعب قرار داد. بر اساس این سیاست، سازنده­ ها و انبوه ­سازان حرفه­ ای و صاحب صلاحیت در شهرهای مختلف کشور در صورت استفاده از فناوری­ های نوین و احداث واحدهای مسکونی با میانگین مساحت سازگار با الگوی مصرف -میانگین 75 تا 100 مترمربع- از بیشترین سقف تسهیلات ساخت بهره ­مند می­ شوند. همچنین سازنده­ هایی که حساب­ های بانکی خود را در بانک تخصصی مسکن متمرکز کنند از اولویت تامین مالی برای پروژه ­های ساختمانی خود برخوردار خواهند شد.

محمد حسن علمداری مدیر امور اعتباری بانک مسکن در این باره به پایگاه خبری بانک مسکن اعلام کرد: رشد قابل توجه تقاضا از طرف انبوه­ سازان و شرکت ­های ساختمانی برای دریافت تسهیلات مشارکت مدنی ساخت مسکن در مهر ماه امسال نتیجه و محصول اجرای سیاست ­های اعتباری سال 98 بانک مسکن است. این سیاست­ ها در طول نیمه اول امسال باعث ترغیب، برنامه ­ریزی و اقدام تولیدکنندگان مسکن برای طراحی، تعریف و اجرای پروژه ­های جدید ساختمانی با هدف استفاده از تسهیلات بدون سپرده شد و با توجه به زمان ­بر بودن برنامه­ ریزی­ های ساختمانی و همچنین فراهم کردن شرایط دریافت تسهیلات از سمت سازنده ­ها، اکنون در شروع نیمه دوم امسال شاهد میوه ­دهی سیاست­ های اعتباری بانک مسکن در حوزه ترغیب تولید و عرضه مسکن هستیم.

علمداری تاکید کرد: رشد 25 درصدی در تعداد تسهیلات مشارکت مدنی پرداخت شده، مربوط به بازار ساخت و ساز است و ارتباطی به روند پرداخت تسهیلات مربوط به بازسازی اماکن مسکونی حوادث غیرمترقبه همچون سیل و زلزله نیست چرا که تسهیلات بازسازی در گروه تسهیلات مشارکت مدنی طبقه ­بندی نمی­ شود.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا در هفت ماهه اول امسال بیش از 21 هزار فقره تسهیلات مشارکت مدنی توسط بانک مسکن پرداخت شد. ارزش ریالی این تسهیلات بیش از یک هزار و 860 میلیارد تومان بوده است.

رشد 25 درصدی در تعداد پرداخت تسهیلات ساخت مسکن طی هفت ماهه اول امسال مدیون جهش اساسی پرداخت تسهیلات در ماه مهر است.

براساس کارنامه بانک مسکن در تامین مالی بازار ساخت و ساز مسکونی در اولین ماه از پاییز 98، پرداخت تسهیلات مشارکت مدنی در مهر ماه امسال 140 درصد نسبت به مهر سال گذشته افزایش پیدا کرد.

در مهر ماه پارسال 2 هزار و 700 فقره تسهیلات مشارکت مدنی پرداخت شد اما افزایش تقاضا از سمت تولیدکنندگان مسکن در مهر ماه امسال برای دریافت تسهیلات باعث شد بیش از 6 هزار و 500 فقره تسهیلات مشارکت مدنی توسط بانک مسکن در این ماه پرداخت شود.

پیش ­بینی می­ شود ادامه این روند افزایشی در پرداخت تسهیلات مشارکت مدنی ساخت ناشی از رشد تقاضا از سمت تولیدکنندگان مسکن باعث شود عرضه مسکن جدید در شهرها رونق بگیرد. در ماه­ های آینده شتاب­گیری طرح اقدام ملی تولید مسکن نیز در تغییر شرایط رکودی بازار ساخت و ساز اثر خواهد گذاشت.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000