مشکلات شبکه بانکی با مطالبات معوق

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۳۹۸/۰۹/۰۶
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس به تشریح مشکلات شبکه بانکی در صورت معوق شدن تسهیلات پرداخت.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از ایبنا، منصور مرادی با اشاره به سخت گیری بانک ها در ارایه تسهیلات بانکی، گفت: بهتر است کمی حق را به بانک ها بدهیم، زیرا حجم معوقات کلان و خُرد بانکی اکنون رقم بسیار بزرگی شده که خود این مانع خدمت رسانی بهتر به مردم است.

نماینده مردم ‌مریوان و سرو آباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شرط اعطای برخی تسهیلات در صورت داشتن ضامن کارمند به جهت تضمین بازپرداخت آن است، تصریح کرد: در حال حاضر تسهیلات قرض‌الحسنه درآمدی برای بانک ها ندارد و اگر قرار باشد آن هم جزو معوقات بانکی قرار بگیرد دست بانک ها برای ارایه وام های قرض الحسنه دیگر بسته خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه گاهی با معوق شدن تسهیلات قرض‌الحسنه هزینه پیگیری های قضایی برای وصول آنها از رقم وام بیشتر می شود، افزود: در چنین مواقعی است که اگر ضامن تسهیلات گیرنده کارمند باشد معوقات بهتر وصول شده و ارایه وام های دیگر با وقفه مواجه نمی شود.

مرادی با بیان اینکه اگر صرفا بخواهیم به تکلیف صرف بانک ها در ارایه وام های قرض الحسنه بپردازیم، بدون اینکه بدانیم معوقات چه میزان است اجحاف در حق برخی بانک ها خواهد شد، تصریح کرد: اگر شخصی در پرداخت تسهیلات بدعهدی کند، به طور حتم ضامن نیز تمایلی به ضمانت وی دیگر نخواهد داشت.

وی با اشاره به ارایه تسهیلاتی که به بنگاه های تولیدی اعطا می شود، گفت: در خصوص این نوع تسهیلات نیز ملک واحد تولیدی باید در رهن بانک باشد و همه این سخت گیری ها برای تداوم روند تسهیلات دهی لازم است.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: تسویه سر موعد وام ها ضمن اینکه عملکرد شبکه بانکی را تسریع می کند، می تواند مشکلات اقتصادی واحدهای تولیدی را نیز رفع کند. عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: باید یک بار هم در کنار شبکه بانکی بوده و به مشکلات آنها در زمان تسهیلات دهی رسیدگی کرد زیرا تکلیف صرف بر ارایه وام تنها مشکلات آنها را پیچیده تر می کند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000