ارتقای نقش حسابرسان یکی از ابزارهای شفافیت

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۳۹۸/۰۹/۱۳
وزیر اقتصاد با بیان اینکه دولت باید دامنه حسابرسان را گسترده کند، گفت: برای دستیابی به بودجه‌ریزی عملکرد، ریشه‌کنی فساد و دستیابی به شفافیت و اتاق شیشه‌ای نیاز به ارتقای جایگاه حسابرسی داریم.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از فارس، فرهاد دژپسند با اشاره به اینکه جایگاه حوزه حسابداری در جامعه تخصصی کشور یک حلقه مفقوده محسوب می‌شود گفت: در برخی گزارش های حسابرسی حفره وجود دارد آیا نباید شک کرد؟ حسابرسان در شرکت ها به صورت دوره ای تغییر کنند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: تاکنون نقش حسابداری در جامعه و حکمرانی خوب مورد توجه نبوده است. هنوز به خوبی تببین نشده که اگر جایگاه حسابداری ارتقا یابد چه نقش مهمی در حکمرانی خوب، شفافیت، پاسخگویی و سالم‌سازی دارد.

وی ادامه داد: یکی از علل عمده بروز فساد مالی از یک زاویه، عدم توجه به جایگاه درست حسابداران در سلسله مراتب اداری است. چه این عدم توجه از سوی حکومت باشد چه از سوی صاحبان حرفه حسابداری.

دژپسند گفت: اگر حسابداری می‌خواهد به کارکرد اصلی خود دست یابد، باید اسنادی که به امضای متخصصین می‌رسد چنان قوتی داشته باشد که جای هیچگونه تاملی نداشته باشد. لازمه نخست این امر استقلال حرفه‌ای است که لزوما هم مواجه با دولت و رقبا نیست. استقلال حرفه‌ای یعنی حق را بگوییم حتی اگر این حق خلاف منافع خود و هم‌گروهی‌ها باشد.

وی افزود: در صورتی که عملکردها با منافع شخصی و گروهی گره بخورد استقلال حرفه‌ای آسیب می‌بیند. اگر حتی وزیر خواست به سازمان حسابرسی چیزی را دیکته کند، مدیر این سازمان نباید زیر بار برود که تاکنون هم همین بوده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: متولی حسابداری باید حرمت جامعه حسابداران و حسابرسان را داشته باشد که در این راستا باید نهادسازی صورت گیرد. حسابرسی طبیب نظام مالی ما است.

وی با بیان اینکه باید رابطه حسابرسی و حسابداری بخش عمومی و خصوصی تعاملی باشد، گفت: بخش عمومی در حمکرانی باید به حسابدار نگاه ویژه‌ای داشته باشد چرا که جزو اجتناب‌ناپذیر حکمرانی خوب است. شاید حسابرسی حرفه‌ای باعث شود که دولتمردان "آخ" بگویند اما می‌دانم که این واکنش به دلیل عملکرد خودم است.

دژپسند افزود: اگر در حسابرسی و حسابداری مراقبت نکنیم ممکن است غدد چرکینی شکل گیرد که ما را به زمین بزند همچون پرونده‌های فسادی که یکی یکی بروز می‌کند. وی ادامه داد: حسابرسان می‌توانند فرشته نجات دولت باشند. حسابرس در نظام مالی ما طبیب است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه حسابرسی را نباید آلوده کنیم، گفت: اگر اختلال مالی و فساد مالی بروز کند به دلیل این است که از جامعه حسابرسی و حسابداری به خوبی استفاده نشده است.

دژپسند افزود: وقتی گزارش حسابرسی‌ای می‌آید، باید در دستور کار سازمان امور مالیاتی قرار گیرد اما پس از قرائت حفره‌هایی در گزارش وجود دارد. بابت همین حفره‌ها من از روز اول وزارت، حسابرسان شرکت‌ها را دوره‌ای عوض کرده‌ام.

وی گفت: حسابرسان باید امین، صادق، مسلط و متخصص باشند. دژپسند با اشاره به خصوصی‌سازی اظهار داشت: در ارزش‌گذاری‌ها نباید سراغ سایر حِرَف برویم بلکه نیاز به سایر متخصصین همچون حسابرسان داریم. در اینجا باید دقیق‌ترین کار انجام شود.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: جامعه‌ای توسعه می‌یابد که در آن حسابرسان و حسابداران در بالاترین جایگاه باشد. بدون حضور این گروه نمی‌توان به پیشرفتی دست یافت. برای نظام جمهوری اسلامی که یک نظام ایدئولوژیک است، شفافیت بسیار اهمیت دارد که یکی از ابزارهای شفافیت ارتقای نقش حسابرسان است.

دژپسند با بیان اینکه دولت باید دامنه حسابرسان را گسترده کند، گفت برای دستیابی به بودجه‌ریزی عملکرد، ریشه‌کنی فساد و دستیابی به شفافیت و اتاق شیشه‌ای نیاز به ارتقای جایگاه حسابرسی داریم.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000