تهیه طرح ارایه گواهی ضمانت ساخت به خریداران

مدیرعامل گروه سرمایه گذاری مسکن با اشاره به سهم ۴۰ درصدی صنعت ساختمان از مصرف انرژی در کشور، از تهیه طرحی برای ارایه گواهی ضمانت ساخت به خریداران و بهره برداران پروژه های این شرکت خبر داد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، روزبه ظهیری در دومین همایش مدیران ارشد بانک مسکن در سال 98، با ارایه گزارشی از «گامی در حل مشکل مسکن در کشور» با تاکید بر اینکه «فرایند ساخت و ساز» و «ویژگی های یک مسکن» در ساخت یک مسکن با کیفیت تاثیر گذار است، به موضوع بهره وری اشاره کرد و اظهار داشت: حال اگر همزمان با ساخت، به موضوع افزایش بهره وری توجه کنیم این موضوع باعث کاهش قیمت ساخت و در نهایت افزایش قدرت خرید خانوار می شود.
وی افزود: استراتژی های مختلفی را در جهان در حوزه مسکن داریم که یکی از این استراتژی ها که در دهه های آتی در صنعت ساختمان بسیار حائز اهمیت خواهد بود، بحث «ساختمان های پایدار» است که دیگر یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است.
مدیرعامل گروه سرمایه گذاری مسکن ادامه داد: یک نگاه کلی اگر به موضوع ساختمان های پایدار داشته باشیم که بهره وری هم ذیل آن است، مصرف انرژی در ایران 3 برابر میانگین جهانی است و 40 درصد مصرف انرژی کشور در حوزه صنعت ساختمان است.
ظهیری گفت: یک بررسی خیلی ساده نشان می دهد در یک واحد 120 متر مربعی اگر فقط مبحث 19 که مربوط به صرفه جویی در انرژی است را رعایت کنیم، در همان واحد 45 درصد مصرف انرژی قابل کاهش است. اینکه چرا نتوانستیم در حوزه توسعه پایدار موفق باشیم، سه دلیل مهم دارد؛ نخست اینکه فرهنگ سازی مناسب نکردیم، دوم اینکه منابع ارزان در اختیار داشتیم و سوم اینکه یک حرف و رویکرد واحد و یکپارچه در حوزه سیاستگذاری نداشته ایم.
مدیرعامل گروه سرمایه گذاری مسکن با اشاره به ورود این شرکت در حوزه ساختمان های پایدار، افزود: گروه سرمایه گذاری مسکن به عنوان اولین مجموعه در کشور موفق شد رتبه یک توسعه گری را از وزارت راه و شهرسازی در شهریورماه امسال کسب کند.
وی با تاکید بر اینکه چرخه عمر پروژه از تعریف تا بهره برداری است، گفت: ما نمی توانیم ادعای توسعه پایداری ساختمان داشته باشیم بدون اینکه به موقعیت جغرافیایی آن توجه کنیم. پروژه مسکن مهر انصافا یک طرح خوب بود اما آیا می توانیم بگوییم ساختمان پایدار ساخته ایم؟
ظهیری با اشاره به اینکه پروژه های گروه سرمایه گذاری مسکن و نقطه یابی ها با رویکرد توجه به توسعه شهری و توسعه پایدار بوده است، افزود: توسعه پایدار از نقطه یابی آغاز می شود.
طراحی هیچ پروژه ای بدون تایید «کمیته طراحی» کلید نمی خورد
این مقام مسوول همچنین به موضوع طراحی پروژه ها اشاره کرد و گفت: هیچ پروژه ای در شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن به مرحله طراحی نمی رسد مگر اینکه در کمیته طراحی استفاده شود.
ظهیری ادامه داد: نکته دیگر که به زبان ساده در آنالیزها به آن دست یافتیم این است که «جهت ساختمان» در صرفه جویی انرژی تاثیر دارد که این موضوع حتی در ابزارهای قدیمی و سنتی معماری وجود داشته اما این روزها به فراموشی سپرده شده است. امروز گروه سرمایه گذاری مسکن با استفاده از «سیستم کامپیوتری CFD خارجی» جهت مناسب ساخت پروژه ها را در دستور کار قرار داده است.
صرفه جویی 25 درصدی مصرف انرژی در صورت رعایت «جهت مناسب ساخت پروژه ها»
وی با بیان اینکه اگر فقط موضوع پارامتر «جهت ساختمان» را مد نظر قرار دهیم تا 25 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می شود، به عمر ساختمان ها در کشور اشاره کرد و افزود: عمر مفید ساختمان ها در حالت خوشبینانه 25 سال است که استاندارد جهانی 50 سال است.
گواهی تضمین کیفیت به خریداران پروژه های گروه
ظهیری به تاثیر کیفیت در افزایش عمر ساختمان اشاره کرد و گفت: در گروه شرکت سرمایه گذاری مسکن سه سطح نظارتی کنترل کیفیت ، اطمینان از کیفیت و ارزیابی کیفیت در این حوزه تعریف شده است و در این زمینه طرحی را در گروه سرمایه گذاری مسکن آماده کردیم که گواهی تضمین کیفیت به مشتریان داده شود و بر اساس آن تضمین می کنیم که پروژه های این شرکت در برابر زلزله‌هایی که خارج از آیین نامه زلزله نیست، فروریزش ندارند.
وی تاکید کرد: در قالب اجرای این طرح، به مشتری تضمین می دهیم طبق ضوابطی که مشخص شده، در صورت فروریزش ساختمان، یا پروژه را جایگزین می کنیم یا آمادگی پرداخت خسارت را داریم.
مدیرعامل گروه سرمایه گذاری مسکن با انتقاد از اینکه سازندگان پس از تحویل ساختمان به بهره برداران، پروژه را رها می کنند، گفت: در این خصوص نیز طرحی در گروه اجرایی شده است که بعد از چند سال از بهره بردار نظر سنجی می شود و نظر بهره‌برداران مجتمع های مسکونی ارزیابی می شود.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000