تاثیر دستکاری نرخ سود بانکی بر بهای تمام‌ شده پول و قیمت مسکن

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۹/۰۹/۰۴
نرخ سود بانکی و هم‌ زمان با آن رشد نقدینگی،‌ تورم و نرخ ارز، در حرکتی موازی و مشابه روی قیمت در بازار مسکن اثر افزایشی دارند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، خشایار باقرپور مدیرعامل اتحادیه درباره نرخ سود بانکی و تاثیر آن بر بازار مسکن گفت، نرخ سود بانکی همواره به ‌عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های تغییر در رفتار اقتصادی جامعه و همچنین اهرمی برای جهت دادن به نقدینگی، توسط سیاست‌گذاران دولت به کار گرفته‌ شده است؛ اما در برهه‌هایی از زمان، انتخاب مدل و ابعاد استفاده از این اهرم، نه‌ تنها کارگشا و حلال مشکل نبوده، که خود تبدیل به معضل جدیدی شده است.

وی تاکید کرد: دستکاری در نرخ سود بانکی در تمام بازارها تأثیر مستقیم و غیرمستقیم دارد. اگر به بازار مسکن و اثرات نرخ سود بانکی در آن بخواهیم اشاره‌ کنیم، مهم‌ترین اثر نرخ سود بانکی را شاید بتوان افزایش بهای تمام‌ شده پول در این بازار دانست.
باقرپور افزود: از دیگر اثرات نرخ سود بانکی در بازار مسکن که همواره مورد نقد کارشناسان بوده است، خروج نقدینگی از بانک و حمله آن به بازارهای دیگر است، اما وضعیت معکوس آن‌هم در بازار مسکن به ‌شدت محسوس و قابل‌ مشاهده است.

وی گفت: در دوره‌هایی که نرخ سود بانکی افزایش پیدا کرده است علاوه بر بالا رفتن بهای تمام‌ شده پول برای بخش مولد، سود سپرده‌گذاری بلند مدت در بانک از سود دهی ساخت ‌و ساز پیشی گرفته و سازندگان و تأمین‌کنندگان، برای فرار از دردسرهای حاشیه‌ای ساخت و هزینه کردن سرمایه در پروژه‌های ساختمانی که نقد شوندگی اصل و سود سرمایه را حداقل 2 تا ۴ سال به تأخیر می‌اندازد، ترجیح دادند سرمایه‌های خود را در بانک سپرده‌گذاری کرده و از سود بی‌دردسر آن استفاده کنند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران تصریح کرد ، از این ‌رو باید گفت نرخ سود بانکی و هم‌ زمان با آن رشد نقدینگی،‌ تورم و نرخ ارز، در حرکتی موازی و مشابه روی قیمت در بازار مسکن اثر افزایشی دارند.

وی در ادامه با اشاره به سایر بازارهای دیگر گفت، با توجه به بالا رفتن ریسک سرمایه‌گذاری در بازارهای ارز و طلا و بعد از آن بورس که طی ماه‌های گذشته روند نزولی به خود گرفته است، بازار مسکن موقعیت مناسبی برای جذب نقدینگی و همچنین کنترل آن به‌ صورت سرمایه‌گذاری در تولید است. این مهم جز با حساسیت بالا و وسواس در افزایش نرخ سود بانکی ممکن نیست.

وی در پایان با تاکید و هشدار درباره تیغ دو لبه بودن نرخ سود بانکی ادامه داد، نرخ سود بانکی اگرچه به‌ عنوان ابزاری برای جذب نقدینگی رها در بازارها به کار می‌رود، اما درنهایت منجر به خلق نقدینگی بیشتر هم خواهد شد. پس سیاست‌گذاران پولی و مالی کشور باید حتماً در نظر داشته باشند که در صورت هرگونه حرکت شتاب‌زده و تصمیم غیر کارشناسانه در بازار پول، با بالا بردن نرخ سود بانکی، آن را به ‌عنوان تیغ دولبه‌ای برای افزایش هر چه بیشتر نقدینگی و هم‌زمان، گران‌تر شدن مسکن استفاده کرده‌اند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000