بزرگترین پروژه بازآفرینی غرب کشور به‌ زودی کلید می‌خورد

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۹/۰۹/۱۰
نشست پیگیری مصوبات پنجاه و سومین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار و مقرر شد، عملیات اجرایی فاز نخست پروژه "هفت باغ" سنندج ، به‌‌ زودی آغاز شود.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از شرکت بازآفرینی شهری ایران، جلسه پیگیری مصوبات پنجاه و سومین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با موضوع تعیین تکلیف پروژه شارستان سنندج(هفت باغ) با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، مهدی عبوری معاون وزیر و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران، بهمن مرادنیا استاندار کردستان و نمایندگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان اوقاف برگزار و با اجرای فاز نخست پروژه هفت باغ سنندج موافقت شد.

این جلسه که نخستین جلسه هماهنگی جهت اجرای بزرگترین پروژه بازآفرینی غرب کشور بود، هفت مصوبه دیگر نیز داشت و مقرر شد، در مدت یک هفته تفاهمنامه همکاری مشترک بین شرکت بازآفرینی شهری ایران، شرکت بازرگانی دولتی ایران و سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات عمومی و دولتی در خصوص نحوه توزیع کار جهت احداث مجموع انبارهای جدید در مجاورت خط ریلی همدان- سنندج منعقد شود. این تفاهم نامه ملاک توافق و واگذاری عرصه و اعیان املاک متعلق به شرکت بازرگانی ایران به شرکت بازآفرینی شهری ایران خواهد بود.

همچنین شرکت بازآفرینی شهری ایران مکلف شد، پس از انعقاد تفاهمنامه با شرکت مادرتخصصی بازرگانی ایران و دریافت املاک ضلع جنوبی خیابان اکباتان، فاز مطالعاتی را تکمیل و عملیات اجرایی پروژه را آغاز کند.

همچنین قرار شد، با همکاری شرکت بازآفرینی شهری ایران، استانداری کردستان، اداره کل راه و شهرسازی استان و مهندسان مشاور طراح پروژه و هماهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه، برنامه‌ای ارایه شود که سازمان مذکور در چارچوب حقوقات شرعی، از منافع طرح برخوردار شود.

اداره کل راه و شهرسازی استان نیز مکلف شد، همزمان با تکمیل مراحل مطالعات پروژه و به منظور پیشبرد هر چه بهتر طرح و ارتقای کیفیت بهره‌برداری، نسبت‌‌‌به انجام مطالعات ترافیکی اقدام کند. علاوه بر این قرار شد در راستای تحقق فازهای بعدی این طرح، استانداری کردستان با دستگاه‌های متولی(قریب به ۱۶ دستگاه اجرایی) دارای مالکیت در محدوده مذاکره و نتیجه را به ستاد عملیاتی و اجرایی پروژه منعکس کند.

شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور نیز موظف شد با هماهنگی معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی، طرح جابه‌‌جایی ایستگاه صلوات‌آباد به داخل شهر سنندج را تهیه و مسیر عبوری خط ریلی همدان-سنندج-باشماق از درون شهر سنندج را در اسرع وقت تعیین تکلیف کند.

مهدی عبوری، دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار کشور، در توضیحاتی در خصوص پروژه هفت سنندج گفت: محدوده مورد نظر با احتساب اراضی پیرامونی و همچنین ورزشگاه شهید ملک نیا(میدان امین سابق) ۳۴ هکتار مساحت دارد و در شمال شهر سنندج و در مجاورت محله تاریخی چهارباغ قرار دارد. این محدوده با احتساب ۴۵۰۰ هکتار مساحت مصوب طرح تفصیلی سنندج قریب به ۷۵ صدم درصد مساحت شهر سنندج را تشکیل می دهد و از این رهگذر می تواند بسیاری از کمبودهای خدمات عمومی شهر را جبران کند.

عبوری با بیان اینکه این پروژه با مهمترین عناصر تاریخی شهر سنندج همپوشانی دارد، افزود: برای مثال در این محدوده انبارهای غله وجود دارد که این انبارها به نوعی اولین بنای صنعتی ارزشمند کشور به شمار می روند.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی وجود برخی معضلات در این محدوده منجر به کاهش کیفیت زندگی ساکنان شده است از جمله محدوده سایت قبرستان تاریخی تایله و فضاهای پیرامونی آن به دلیل عدم بهره‌برداری مستمر در طول شبانه روز و تخلیه شبانگاهی، وجود کاربری‌های درشت دانه خدماتی و همچنین نبود خدمات شهری دارای مشکلات عدیده اجتماعی و فرهنگی و البته کالبدی و کارکردی را به وجود آورده است.

وی در این خصوص اضافه کرد: به طور کلی می توان مشکلات این منطقه را این گونه برشمرد: محل تجمع معتادان متجاهر، وجود گره ترافیکی شدید در محدوده به دلیل عبور و مرور ماشین آلات سنگین و تخلیه بار، آلودگی زیست محیطی ناشی از وجود گورستان تایله و تخلیه زباله دراین مکان، تخلیه شبانگاهی و تبدیل آن به فضای بی دفاع شهری به دلیل کاربری‌های غیرعمومی و عمدتا اداری و کارگاهی و پایش اجتماعی بسیار ضعیف. این وضعیت سبب کاهش شدید کیفیت زندگی ساکنان و بهره برداران شده است و به لحاظ آسیب‌های اجتماعی جزوه یکی از نقاط آلوده به شمار می‌رود.

وی با تاکید بر اینکه هدف ما بهسازی و بازآفرینی این منطقه است، تصریح کرد: تلاش داریم تا با اجرای پروژه هفت باغ فضای یاد شده را به شهر بازگردانیم.

به گفته عبوری از الزامات قانونی اجرای این پروژه سوای ضرورت‌های شهری آن می توان به قانون حمایت از بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده اشاره کرد. از سوی دیگر قانون انتقال زندان‌ها و مراکز تامینی و تربیتی به خارج از شهر ها از دیگر الزام‌های این پروژه محسوب می شود. همچنین الزام دیگر مصوبه شورای ترافیک استان است که در بیستم مهرماه سال جاری به تصویب رسید و بر اساس آن به دلیل مشکلات عدیده متاثر از تردد ماشین‌آلات حمل و نقل بار دستگاه‌های مرتبط مکلف شده‎اند، مالکیت‌اشان را به خارج از شهر انتقال دهند.

وی با اشاره به الزامات شهری اجرای این پروژه توضیح داد: بر اساس تصمیمات مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شهر سنندج این محدوده جزو ۱۳ محدوده هدف است که باید ساماندهی شوند. یکی دیگر از الزامات شهری سنندج افزایش فضای سبز است زیرا سنندج به لحاظ فضای سبز دچار فقر شدید بوده و انتظار می رود با فعالیت‌هایی که قرار است در این زمینه انجام شود، سرانه فضای سبز منطقه ۱.۹ متر مربع افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری یکی دیگر از موضوعات مهم دیگر را کمبود فضاهای فرهنگی برشمرد و عنوان کرد: با وجود اینکه سنندج یکی از شهرهای خلاق شناخته می شود، به خصوص در زمینه موسیقی در کل دنیا شناخته شده است اما با این وجود سرانه فضای فرهنگی شهر بسیار محدود بوده و امیدواریم با اجرای این پروژه بتوانیم سرانه فرهنگی را افزایش دهیم.

وی با اشاره به اینکه پروژه هفت باغ را برای اجرا فازبندی کرده‌ایم، توضیح داد: باغ‌های مختلفی در این پروژه تعریف شده است که عبارتند از باغ هنر، باغ نوا، باغ سینما و تئاتر، باغ مجسمه، مجموعه اقامتی تاریخی باغ آیین و باغ معماری. در حال حاضر تصمیم بر این است تا ابتدا باغ کتاب را اجرایی کنیم زیرا محدوده در نظر گرفته شده برای آن شامل ساختمان‌ها و سوله‌های تاریخی انبار غله و اراضی رها شده است و امکان تغییر کاربری آن ها راحت‌تر است. در این خصوص سازمان ملی زمین و مسکن، زمینی را شناسایی کرده که مورد تایید مدیریت محلی استان نیز واقع شده و قرار است سایت اداری شرکت بازرگانی ایران در قالب شرکت غله به این مکان منتقل شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این که اجرای این پروژه خواسته مردم شهر سنندج، استاندار و مقامات محلی این استان است، اظهار کرد: امیدواریم با حمایت‌های استاندار سنندج و نیز با پیگیری‌های بسیار خوبی که مدیریت شهری انجام داده است، این پروژه را به خوبی و با سرعت پیش ببریم.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000