آغاز ساخت ساختمان‌های کم انرژی در کشور با پیشتازی گروه سرمایه گذاری مسکن

ساخت واحدهای مسکونی ویژه اقشار میان درآمدی با بکارگیری فناوری های بهینه سازی مصرف انرژی در پروژه های گروه سرمایه گذاری مسکن آغاز شد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن – هیبنا، امروز (دوشنبه دهم آذرماه) مراسم امضای تفاهم نامه اجرای طرح بهینه سازی مصرف انرژی در پروژه های گروه سرمایه گذاری مسکن برگزار شد تا این شرکت به عنوان بزرگترین انبوه ساز کشور در بهینه سازی مصرف انرژی پیشتاز شود.

این مراسم که در پژوهشگاه نیروی دانشگاه صنعتی شریف با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد، با حضور علی وطنی مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و مجری ملی پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست و روزبه ظهیری‌هاشمی مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن به امضا رسید.

در این مراسم روزبه ظهیری‌هاشمی مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن گفت: در گروه سرمایه‌گذاری مسکن معتقدیم مزیت نسبی ما، متراژ و توان‌مندی در تکنولوژی ساخت نیست، بلکه مزیت ما در الگوسازی و رعایت آخرین استانداردها در کیفیت ساخت است و در تمامی سال‌های فعالیت، به غیر از کمیت، به دنبال فرهنگ‌سازی بوده‌ایم.

ظهیری هاشمی درباره جزئیات اجرای این تفاهم نامه در پروژه های گروه سرمایه گذاری مسکن گفت: در راستای این تفاهم‌نامه و با هم‌فکری مدیریت پروژه ، یکی از پروژه‌های انبوه گروه سرمایه‌گذاری مسکن در شهر جدید اندیشه استان تهران با نام «بنفشه 2» است.

وی ادامه داد: این پروژه در 175 واحد مسکونی با زیربنای حدود 25 هزار مترمربع در حال ساخت است و به عنوان پروژه پایلوت معرفی شده است.

مدیرعامل گروه سرمایه گذاری مسکن افزود: در راستای این همکاری مشترک قرار است اجزای موثر در بهینه‌سازی مصرف انرژی از جمله پوسته ساختمان، بازشوها، شیشه‌ها و نیز تجهیزات سرمایشی و گرمایشی ساختمان بر اساس ضوابط جدید مبحث 19 به‌گونه ای انتخاب، اجرا و نظارت شود که رده انرژی ساختمان را به سطح ساختمان‌های کم انرژی برساند.

با اشاره به عزم جدی برای الگوسازی و ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست و احداث ساختمان‌های پایدار در شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن، گفت: در این گروه، الگوسازی از اهمیت بالاتری نسبت به انبوه سازی برخوردار است و تلاش کرده‌ایم یک گام در راستای اعتلای این صنعت برداریم؛ اگرچه در صنعت ساختمان دیدگاه‌های سلب و کمیت‌گرایانه حاکم است، اما برای این‌که بتوانیم این تحول را به یک جریان همیشگی تبدیل کنیم، در مدت زمان دو سال گذشته، یک رویکرد پیوسته و یکپارچه را تحت عنوان ساختمان‌های پایدار دنبال کرده‌ایم.

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن با اشاره به ضرورت نگاهی دوباره به احداث ساختمان‌ها و استفاده از راه‌کارها و شیوه‌های سازگار با محیط زیست، ادامه داد: با تغییر پارادایم فعالیت گروه به تولید همراه با پایداری، همواره تلاش کرده‌ایم که از منابع و منافع کشور حفاظت کنیم. چراکه به عنوان مثال، عمر مفید ساختمان در جهان ٥٠ سال است، اما در ایران در خوشبینانه‌ترین حالت به ٢٥ سال می‌رسد که لازم است با جایگزینی کیفی‌سازی به جای کمی‌سازی این مشکل حل شود.

وی با بیان این‌که پایداری معیارهای مختلفی دارد که می‌تواند به کاهش مصرف انرژی و پایداری منابع زیست محیطی تبدیل شود، ادامه داد: سعی کردیم در تمامی پروژه‌های در دست اقدام با یک نگاه فرآیندی و سیستماتیک جلوی هدررفت منابع انرژی را بگیریم. خوشبختانه این مسیر با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شکل گرفته و به عنوان یک باور مبنی بر این‌که «فتح بزرگ‌ترین قله‌ها با اولین گام‌ها شروع می‌شود، آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن با اشاره پیش‌قدمی این گروه در استفاده از فناوری و تکنولوژی‌های نوین برای رفع چالش‌ها و مشکلات، ادامه داد: ما آمادگی داریم که در گام نخست اگر نیاز باشد که هزینه‌های بیشتری را برای ایجاد ساختمان پایدار صرف کنیم، این اقدام را انجام دهیم به شرطی که منافع آن را ذی‌نفعان و مشتریان در درازمدت احساس کنند که این امر به‌طور قطع به حفظ منابع و سرمایه‌های کشور کمک می‌کند و این موضوع با فرهنگ‌سازی و ترویج نهادهای فرهنگ‌ساز مانند معاونت علمی ترویج پیدا خواهد شد.

وی با اشاره به آمادگی گروه سرمایه‌گذاری مسکن برای همکاری در حوزه‌های دیگر مانند استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر و آب خاکستری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تاکید کرد: امیدوارم شاهد روزی باشیم که هیچ‌کس در صنعت ساختمان فعالیت نکند مگر آن‌که الزام‌های اخلاقی برای پیاده‌سازی قوانین و رعایت آیین‌نامه‌ها را داشته باشد.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000