مدیر عامل گروه سرمایه گذاری مسکن در گفتگو با هیبنا مطرح کرد

دلایل پایین بودن عمر مفید ساختمان در ایران/نگاه به ساخت و ساز در حلقه بساز بفروشی

مدیر عامل گروه سرمایه گذاری مسکن گفت: افرادی که تخصص لازم در ساخت و ساز ندارند باعث شده تا نگاه ها به ساخت و ساز به یک نگاه بساز بفروشی ختم شود.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، سالهاست که بخش مسکن در کشور با چالش ورود افراد غیر حرفه ای و بی صلاحیت در ساخت و ساز مواجه است. ورود مجریان ذیصلاح به عرصه ساخت و ساز سالهاست که از سوی متولیان بخش مسکن به عنوان یک مطالبه عمومی مطرح می شود اما نبود یک قانون برخورد با افرادی که هم سازنده هستند و هم سرمایه گذار باعث شده تا بخش مسکن با واژه کاهش کیفیت و عمر پایین واحدهای مسکونی مواجه شود.
روزبه ظهیری هاشمی در گفتگو با خبرنگار هیبنا، در پاسخ به این پرسش که متوسط عمر مفید ساختمان در دنیا 50 سال است در حالیکه در ایران در خوشبینانه ترین حالت این عدد 25 تا 30 سال است. دلیل پایین بودن عمر مفید ساختمان در ایران چیست؟ گفت: اصلی ترین دلیل آن این است که ساخت و ساز باید توسط افراد حرفه ای و صلاحیت دار صورت بگیرد.
وی با اشاره به اینکه اگر افراد عادی امروز بخواهند خودرو تولید کنند آیا امکان این اقدام برای آنها فراهم است یا اینکه مجوز آن می تواند اخذ شود؟ ادامه داد: اگر امروز فرد یا افرادی تصمیم بگیرند که ملکی را احداث کنند آیا موانع قانونی پیش روی آنها خواهد بود؟
ظهیری افزود: حقیقت این است که علیرغم اینکه ما برخی موارد مثل وجود مجری ذیصلاح و سایر نهادهای مشابه داریم اما در عمل و در مکانیزم اجرا می بینیم که مکانیزم شکلی بوده و محتوایی نیست. این موضوع از آنجا نشات می گیرد که همانطور که برای تولید خودرو باید دارای یک مجموعه مشخص و قانونی باشیم تا بتوان خودرو تولید کرد اما در ساخت و ساز متاسفانه این موضوع مطالبه نمی شود.
مدیر عامل گروه سرمایه گذاری مسکن با تاکید بر اینکه باید بخش سرمایه گذاری از بخش تولید و احداث مسکن جدا شود اضافه کرد: نکته اصلی این است که افرادی که ساخت و ساز انجام می دهند خود به عنوان سرمایه گذار به حساب می آیند.
وی تصریح کرد: افرادی که تخصص لازم ندارند به عنوان سازنده در اقصی نقاط کشور مطرح هستند که این اصلی ترین موضوعی است که باعث می شود نگاه ما به یک نگاه بساز بفروش و نه نگاه مهندسی و تولید مسکن با کیفیت ختم شود.
ظهیری در پاسخ به این پرسش که برای بالا بردن کیفیت ساختمانها و عمر مفید ساختمان آیا نهادها و ارگان های مرتبط با مسکن مثل وزارت راه و شهرسازی، شهرداریها و سازمان نظام مهندسی باید همکاری های خود را با یکدیگر بیشتر کنند؟ گفت: طبیعتا سیاستگذاری، وظیفه نهادها و ارگان های حمایتی مثل وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی است. پس بنابراین قوانین خوبی در این خصوص وجود دارد اما این موضوع و بالا بردن کیفیت ساخت و ساز، مثل یک زنجیره است.
مدیر عامل گروه سرمایه گذاری مسکن افزود: وقتی در مورد کیفیت ساخت و ساز و ساختمان صحبت می کنیم، کیفیت ساخت و ساز از کیفیت مصالح ساختمانی که در کارخانه ها تولید می شود آغاز می شود و تا نحوه اجرا یعنی مجریان ذیصلاح ادامه می یابد.
وی خاطر نشان کرد: طرحی که ما بر مبنای آن استفاده می کنیم چه بسا اگر طرح دقیقی چه از لحاظ ایمنی و فنی مولفه های لازم را نداشته باشد و یا اساسا با تغییرات تکنولوژی منطبق نباشد ، کارآمدی واحد مسکونی از دست می رود و واحد مسکونی قبل از اینکه عمر مفید خود را سپری کند و به آن عدد 50 سال برسد تخریب می شود.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000