با پیشتازی گروه سرمایه گذاری مسکن

تفاهم نامه بهینه سازی مصرف انرژی و محیط زیست در ساختمان امضا شد
پایگاه خبری بانک مسکن

تفاهم‌نامه تسهیل همکاری میان گروه سرمایه‌گذاری مسکن و پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در ساختمان (EEEB) وابسته به برنامه عمران سازمان ملل متحد (UNDP) و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به‌منظور طراحی و ساخت خانه‌های کم انرژی (EC+) مطابق با آخرین ویرایش مبحث 19 مقررات ملی ساختمان در سطح استان تهران به امضای طرفین رسید.

به گزارش روابط عمومی شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن، در این آیین علی وطنی مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و مجری ملی پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست، نسیم شکاری مدیر ملی پروژه، روزبه ظهیری‌هاشمی مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن و مسوولان این گروه جضور داشتند.

دکتر علی وطنی مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و مجری ملی پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست با بیان این‌که ایران از نظر دارا بودن و برخورداری از منابع انرژی تجدیدپذیر و غیره، مانند خورشیدی، آب، باد، ژئوترمال و فسیلی (نفت و گاز) در جهان در رتبه نخست قرار دارد، افزود: باید در زمینه آموزش و به‌کارگیری نخبگان کشور در زمینه‌های گوناگون فنی به‌گونه‌ای عمل کنیم که ایشان جذب بدنه نیروی انسانی داخل کشور شوند.

وی تأکید کرد: این شرکت در حالی آمادگی خود را برای اجرای مقررات جدید اعلام کرده است که حتی نهادهای دولتی و غیردولتی عمومی مانند وزارت راه و شهرسازی و یا شهرداری‌ها به این حیطه وارد نشده‌اند و گروه سرمایه‌گذاری مسکن به‌عنوان نخستین شرکت، افتخار پیش‌رو بودن و پرچم‌داری در این عرصه را کسب می‌کنید و حتم دارم که در این مسیر با عزمی راسخ همراه با ثبات قدم، مصمم به اجرای جدیدترین قوانین کشور هستید.

مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و مجری ملی پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست (EEEB)، امضای این تفاهم‌نامه را نقطه عطفی در مسیر استفاده و بومی‌سازی جدیدترین و پیچیده‌ترین فناوری‌های حوزه ساخت‌وساز دانست.

وی گفت: بر اساس اطلاعات این پروژه پایلوت، در آینده نزدیک کارهای بزرگی انجام خواهد گرفت. به‌عبارت‌دیگر، باید از این تفاهم‌نامه و اجرای پایلوت طرح، اعداد و ارقام و تحلیل‌هایی را استخراج کنیم که زمینه‌ساز پژوهش‌ها و پایان‌نامه‌های دانشگاهی و طرح‌های فناورانه را فراهم کند.

* فرهنگ حفاظت از منابع زیست‌محیطی را ترویج کنیم

دکتر «روزبه ظهیری‌هاشمی» مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن نیز در این آیین گفت: بشر تقریباً بعد از انقلاب صنعتی و به‌ویژه در 100 سال اخیر وارد رقابت سیری‌ناپذیر استفاده از تمامی منابع برای دست‌یابی به توسعه و رفاه شده که این اقدام منجر به نابودی محیط‌زیست و از دست رفتن منابع شده و این عطش، به غیر از نابودی، ثمری نداشته است که این حرکت باید اصلاح شود.

وی با تأکید بر ضرورت تغییر نگرش در نسل حاضر از «وارث گذشتگان» به «امانت‌دار آیندگان و نسل بعدی»، افزود: در گروه سرمایه‌گذاری مسکن اعتقاد داریم که مزیت نسبی ما، متراژ و توان‌مندی در تکنولوژی ساخت نیست، بلکه مزیت ما در الگوسازی و رعایت آخرین استانداردها در کیفیت ساخت است و در تمامی سال‌های فعالیت، به غیر از کمیت، به دنبال فرهنگ‌سازی بوده‌ایم.

ظهیری‌هاشمی با اشاره به عزم جدی برای الگوسازی و ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست و احداث ساختمان‌های پایدار در شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن، گفت: در این گروه، الگوسازی از اهمیت بالاتری نسبت به انبوه‌سازی برخوردار است و تلاش کرده‌ایم یک گام در راستای اعتلای این صنعت برداریم؛ اگرچه در صنعت ساختمان دیدگاه‌های سلب و کمیت‌گرایانه حاکم است، اما برای این‌که بتوانیم این تحول را به یک جریان همیشگی تبدیل کنیم، در مدت‌زمان دو سال گذشته، یک رویکرد پیوسته و یکپارچه را تحت عنوان ساخت‌وساز پایدار دنبال کرده‌ایم.

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن با اشاره به‌ضرورت نگاهی دوباره به احداث ساختمان‌ها و استفاده از راه‌کارها و شیوه‌های سازگار با محیط زیست، ادامه داد: با تغییر پارادایم فعالیت گروه به تولید همراه با پایداری، همواره تلاش کرده‌ایم که از منابع و منافع کشور حفاظت کنیم. چراکه به‌عنوان‌مثال، عمر مفید ساختمان در جهان ۵۰ سال است، اما در ایران در خوشبینانه‌ترین حالت به ۲۵ سال می‌رسد که لازم است با جایگزینی کیفی‌سازی به جای کمی‌سازی این مشکل حل شود.

ظهیری‌هاشمی با بیان این‌که پایداری معیارهای مختلفی دارد که می‌تواند به کاهش مصرف انرژی و پایداری منابع زیست‌محیطی تبدیل شود، ادامه داد: سعی کردیم در تمامی پروژه‌های در دست اقدام با یک نگاه فرآیندی و سیستماتیک جلوی هدررفت منابع انرژی را بگیریم. خوشبختانه این مسیر با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شکل گرفته و به‌عنوان یک باور مبنی بر این‌که «فتح بزرگ‌ترین قله‌ها با اولین گام‌ها شروع می‌شود» آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن با اشاره به پیش‌قدمی این گروه در استفاده از فناوری و تکنولوژی‌های نوین برای رفع چالش‌ها و مشکلات، ادامه داد: ما آمادگی داریم که در گام نخست اگر نیاز باشد که هزینه‌های بیشتری را برای ایجاد ساختمان پایدار صرف کنیم، این اقدام را انجام دهیم به شرطی که منافع آن را ذی‌نفعان و مشتریان در درازمدت احساس کنند که این امر به‌طورقطع به حفظ منابع و سرمایه‌های کشور کمک می‌کند و این موضوع با فرهنگ‌سازی و ترویج نهادهای فرهنگ‌ساز مانند معاونت علمی ترویج پیدا خواهد شد.

وی در پایان با اشاره به آمادگی گروه سرمایه‌گذاری مسکن برای همکاری در حوزه‌های دیگر مانند استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر و تصفیه فاضلاب خاکستری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تأکید کرد: امیدوارم شاهد روزی باشیم که هیچ‌کس در صنعت ساختمان فعالیت نکند مگر آن‌که الزام‌های اخلاقی برای پیاده‌سازی قوانین و رعایت آیین‌نامه‌ها را داشته باشد.

ظهیری‌هاشمی در پاسخ به پرسش خبرنگاران حاضر در این آیین، گفت: در راستای این تفاهم‌نامه و با هم‌فکری مدیریت پروژه EEEB، یکی از پروژه‌های انبوه گروه سرمایه‌گذاری مسکن در شهر جدید اندیشه استان تهران با نام «بنفشه 2» که مشتمل بر 175 واحد مسکونی با زیربنای حدود 25 هزار مترمربع است به‌عنوان پروژه پایلوت معرفی شده است و در راستای این همکاری مشترک بناست که طراحی و انتخاب اجزای مؤثر در بهینهسازی مصرف انرژی بر اساس ضوابط جدید مبحث 19 به‌گونه‌ای انتخاب، اجرا و نظارت شود که رده انرژی ساختمان را به سطح ساختمانهای کم انرژی (EC+) برساند.

* از اقدام بزرگ‌ترین انبوه‌ساز کشور برای حفظ منابع کشور و کاهش مصرف انرژی خوشحال هستیم

بنا بر این گزارش، نسیم شکاری مدیر ملی پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در ساختمان نیز در بخش دیگری از این آیین با معرفی پروژه «بهینهسازی انرژی و محیطزیست در ساختمان، اصلاح سیاستها و تحول بازار در بخش ساختمان در جمهوری اسلامی ایران» گفت: در این پروژه، افزایش کارایی انرژی ساختمانهای مسکونی و تجاری- اداری مدنظر بوده و هدف نهایی آن کاهش انتشار گازهای گلخانهای و آلایندههای زیستمحیطی است که با همکاری مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست (GEF) و برنامه عمران ملل متحد (UNDP) از اوت 2016 میلادی در حال اجرا است.

وی افزود: برای اجرای پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در ساختمان (EEEB)، مصمم به همکاری با نهادهای دولتی و خصوصی برای رفع موانع و چالش‌های موجود هستیم و در این راستا، تفاهم‌نامه حاضر به‌منظور «طراحی و ساخت خانه‌های کم انرژی مطابق با آخرین ویرایش مبحث 19 مقررات ملی ساختمان در سطح استان تهران» و اتصال مراحل طراحی و ساخت این ساختمان‌ها به سامانه ملی پایش مدیریت انرژی در ساختمان (BEID) به‌عنوان اولین نمونه از ساختمان‌های کم انرژی کشور با حمایت مالی پروژه و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری میان پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در ساختمان و شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن منعقد شد.

شکاری با بیان این‌که پروژه EEEB ناشی از یک دغدغه بین‌المللی شامل گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی است، تأکید کرد: همکاری ما با گروه سرمایه‌گذاری مسکن به‌عنوان اجرای پایلوت ساختمان‌های نسل جدید و کم انرژی و به‌عبارت‌دیگر، مدیریت و بهینه‌سازی مدیریت انرژی در ساختمان‌های مسکونی که برای نخستین بار در کشور اجرا می‌شود، می‌تواند منجر به فرهنگ‌سازی شود و بسیار خوشحال هستیم که بزرگ‌ترین انبوه‌ساز کشور در پی موضوع حفظ منابع کشور و البته کاهش مصرف انرژی است.

* تفاهمی برای احداث ساختمان‌های کم‌انرژی (+EC)

این تفاهم‌نامه میان پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در ساختمان و شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن با هدف طراحی و ساخت خانه‌های کم انرژی مطابق با آخرین ویرایش مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان در سطح استان تهران منعقد شد.

بر اساس این تفاهم‌نامه، همکاری به‌منظور بسترسازی لازم برای اتصال به سامانه پایش اطلاعات انرژی (BEID)، مشارکت در تأمین منابع مالی بخشی از هزینه مضاعف ساخت خانه کم انرژی مطابق با مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان و همکاری فنی و مشاوره اجرایی از سوی کارشناسان ملی و بین‌المللی در راستای اجرای فنی و اصولی ساخت خانه‌های کم انرژی، و همکاری در راستای تهیه محتوا و اشتراک‌گذاری تجارب حاصل از اجرای این پروژه برای سایر پروژه‌ها و سازندگان در دستور کار دو طرف قرار گرفته است.

گفتنی است؛ در پروژه «اصلاح قوانین بازار؛ بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در بخش ساختمان»، سه رویکرد مختلف «بررسی و بازبینی اسناد سیاستی، قوانین و استانداردهای کارایی انرژی و محیط‌زیست در کنار برچسب انرژی ساختمان با هدف طراحی برنامه راهبردی و عملیاتی بین‌بخشی و اجرای آن»، «اجرای پروژه‌های پایلوت کارایی انرژی و محیط‌زیست در ساختمان‌های نمونه و اجرای فرآیند ارزیابی و صحت‌سنجی» و «ایجاد تحول ساختار بازار انرژی در بخش ساختمان با آموزش حرفه‌ای تمام ذی‌نفعان زنجیره ارزش کارایی انرژی و محیط‌زیست در کنار تهیه مشوق‌ها و جریمه‌ها در راستای توسعه طرح‌های پیشنهادی فرآیند تأمین مالی به‌صورت هم‌زمان پیگیری می‌شود.

گروه سرمایه‌گذاری مسکن در جایگاه نخستین سازنده در کشور با به‌کارگیری مبحث 19 جدید، طرح ساختمان‌های کم انرژی (+EC) را به‌عنوان اولین پروژه جدیدالاحداث از سبد پروژه‌های EEEB عملیاتی می‌کند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000