جایگاه بانک مسکن در بودجه ۱۴۰۰ باید تقویت شود/ سهم بانک‌ها از تسهیلات مسکن باید افزایش یابد

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه جایگاه بانک مسکن به عنوان تنها بانک تخصصی بخش در بودجه سال آینده باید تقویت شود، گفت: مجلس در فرایند بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ نگاه ویژه‌ای به بخش مسکن و عمران دارد.
پایگاه خبری بانک مسکن

علی اصغر خانی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، با تاکید بر توجه ویژه مجلس به بخش مسکن در لایحه بودجه ۱۴۰۰ اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه کاره عمرانی در کشور وجود دارد؛ بخشی از این پروژه‌های عمرانی با پیشرفت فیزیکی بالای ۷۰ درصد غیرفعال هستند، بنابراین عملیاتی شدن این پروژه‌ها می‌تواند چرخ اقتصاد و اشتغال کشور را به حرکت در آورد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مسکن امروز یک دغدغه مهم برای بخش قابل توجهی از جامعه است، افزود: طی حدود ۲ سال و نیم گذشته قیمت مسکن روند صعودی به خود گرفت و واقعیت این است که خرید ملک برای بسیاری از اقشار دشوار شده است.

وی ادامه داد: بنابراین اهمیت مسکن در این مقطع بر هیچکس پوشیده نیست. ضمن اینکه در جلسات مختلف کمیسیون عمران در مجلس یازدهم موضوع مسکن با حضور مسئولان دولتی و وزیر راه و شهرسازی مورد بررسی قرار گرفت و یکی از نتایج این جلسات این بود که دو بخش عمران و مسکن به طور ویژه در اولویت قوه مجریه و قوه مقننه باشد.

خانی با بیان اینکه دولت و مجلس باید در یک فضای تعاملی به ویژه در فرایند بررسی لایحه بودجه اولویت‌ها را در نظر بگیرند و نگاه ویژه به آنها داشته باشند، گفت: کمیسیون عمران به عنوان کمیسیون تخصصی بخش‌های عمران و مسکن در مجلس شورای اسلامی در این حوزه‌ها صاحب نظر است و می تواند اثر گذار باشد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: مجلس و دولت باید در بررسی لایحه بودجه سال آینده متحد باشند تا بودجه‌ای متناسب با واقعیات اقتصادی و کاهش فشار اقتصادی به مردم بسته شود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به نقش بانک مسکن در تامین مالی بخش گفت: بانک مسکن به عنوان یک بانک تخصصی و توسعه ای باید حمایت شود چراکه فلسفه تاسیس این بانک حمایت از بخش است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه جایگاه بانک مسکن باید بیش از پیش ارتقا یابد، ادامه داد: ما هیچ بار اضافی نباید به این بانک تحمیل کنیم.

وی گفت: ضمن اینکه سایر بانک ها نیز باید در تامین مالی بخش مسکن طبق قانون مشارکت کنند، بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار باید حدود ۲۵ درصد از اعتبارات بانکی به حوزه مسکن اختصاص یابد که این امر محقق نشده است و انتظار می رود شبکه بانکی در این حوزه به تکلیف قانونی خود عمل کند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در مجموع ما در کمیسیون عمران تلاش می کنیم با حضور مسئولان دولتی نگاه ویژه ای در فرایند بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ به بخش مسکن داشته باشیم.

وی در پایان تاکید کرد: باید جایگاه بانک مسکن را در بودجه ۱۴۰۰ تقویت کنیم تا این بانک بتواند در تامین مالی بخش به رسالت خود عمل کند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000