معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پیشنهاد کرد

حمایت مالی از زنجیره ساخت مسکن

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۹/۱۰/۰۷
معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پیشنهاد حمایت مالی و تسهیلاتی از زنجیره ساخت مسکن را ارائه کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

جواد حق شناس، معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن –هیبنا، در این باره توضیح داد: شرایط در بازار مسکن اعم از بازار معاملات و ساخت و ساز واحدهای مسکونی به گونه ای است که تنها حمایت از یک بعد و یا ابعاد محدود در حوزه پرداخت تسهیلات و کمک به تامین مالی کفایت نمی کند و باید سازوکاری در شبکه بانکی اندیشیده شود تا زنجیره تولید در بازار مسکن با حمایت های مالی و اعتباری رونق بگیرد.

وی با بیان اینکه بانک مسکن از سال ها ودهه های گذشته تاکنون سهم بسیار موثری در تامین کمک هزینه ساخت و خرید مسکن برای دو گروه عرضه کننده و متقاضی خرید مسکن داشته است و هم اکنون نیز به ایفای این نقش مشغول است، خاطرنشان کرد: شرایط کنونی بازار مسکن به گونه ای است که باید تدابیری اندیشیده شود تا این حمایت های مالی، اعتباری و تسهیلاتی به سایر بخش های موثر در ساخت و ساز نیز سرایت کند.

حق شناس با بیان اینکه بازار مسکن در نتیجه کارکرد زنجیره ساخت مسکن ایجاد شده و منجر به ساخت و معاملات خرید و فروش واحدهای مسکونی می شود، گفت: آنچه می توان به عنوان سه ضلع مثلث ساخت وتولید مسکن به آن اشاره کرد شامل سازنده ها یا انبوه سازان، مردم و سیستمی است که می تواند برای این دو گروه تامین اعتبار کند و در واقع حمایت های مالی لازم برای ساخت وخرید مسکن را انجام دهد. بررسی ها وشواهد نشان می دهد هم اکنون در ضلع اول یعنی سازنده ها و انبوه سازان، نیروهای با مهارت بالا و آماده به کار فراوانی در کشور وجود دارند که در قالب اشخاص حقیقی و حقوقی( اعم از شرکت های خصوصی و شبه دولتی) مشغول و آماده به کار هستند. در سمت تقاضا یا مردم متقاضی مسکن نیز هر ساله با حجم بسیار زیادی از تقاضای جدید و تقاضای انباشته از سال های قبل مواجهیم و بنابراین تقاضای زیادی برای خرید مسکن نیز در کشور وجود دارد. اما در سمت تامین مالی و نهاد پرداخت کننده تسهیلات هم اکنون، تنها، بانک مسکن به ارائه خدمات مالی و اعتباری در این زمینه مشغول است و سایر بانک ها یا اساسا در این زمینه فعالیتی ندارند و یا فعالیت های آن بسیار محدود و ناچیز است.

حق شناس ادامه داد: در چنین شرایطی لازم است تدابیری اندیشیده شود تا نه تنها سایر بانک ها نیز به حوزه تسهیلات دهی مسکن ورود کنند بلکه کلیه مراحل ساخت مسکن از خرید زمین، تامین مصالح، سایر هزینه های ساخت و ... مشمول دریافت تسهیلات و حمایت مالی و اعتباری شود. وی همچنین افزود: از سوی دیگر پیشنهاد می شود در حمایت های سمت تقاضای مسکن نیز به لحاظ سقف تسهیلات، مدت بازپرداخت، نرخ سود و ... بازنگری و به روز رسانی انجام شود.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000