هیبنا به یک پرسش متقاضیان مسکن پاسخ می دهد

وقت خرید برای خانه اولی ها؟

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۹/۱۰/۱۳
طی روزهای گذشته و با انتشار آمارهای رسمی مربوط به کاهش قیمت مسکن در شهر تهران در آذرماه یک سوال اساسی پیش روی خانه اولی ها و متقاضیان مصرفی مسکن قرار گرفته است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، هم اکنون تعداد قابل توجهی از خانه اولی های شهر تهران که پیش از این موفق به خرید مسکن نشده بودند با اطلاع از شروع فرآیند تخلیه حباب قیمت در بازار مسکن با این سوال مواجه اند که آیا زمان خرید مسکن در پایتخت فرارسیده است؟

این در حالی است که علاوه بر کاهش سطح قیمت ها در کل شهر تهران و به خصوص در برخی مناطق جنوبی شهر، تعداد فایل های عرضه شده برای فروش از سوی مالکان و فروشندگان نیز افزایش یافته است.بررسی ها نشان می دهد در شرایط فعلی و در حالی که بازار معاملات مسکن با افت محسوس حجم تقاضای موثر و کاهش قابل توجه معاملات خرید مسکن روبرو شده است تعداد زیادی فایل فروش مسکن از سوی مالکان و فروشنده ها به خصوص یک طیف خاص از متقاضیان فروش آپارتمان به بازار عرضه شده است. بخش زیادی از این واحدها را آپارتمان های کم متراژ واقع در مناطق مصرفی نیمه جنوبی شهر تهران تشکیل می دهد. این در حالی است که یکی از مهمترین عوامل رکود معاملات مسکن علاوه بر جهش پی در پی و مستمر قیمت واحدهای مسکونی طی دو سال گذشته کمیاب شدن و در برخی مناطق نایاب شدن فایل های فروش واحدهای مسکونی کوچک متراژ مناسب برای خرید از سوی خانه اولی ها بود.

با این حال هم اکنون تعداد زیادی از سرمایه گذاران ملکی که حداقل طی یکسال گذشته با نیت کسب سود و حفظ و ارتقای ارزش دارایی های نقدی خود به بازار مسکن ورود کرده بودند با مشاهده چشم انداز ثبات و کاهش قیمت ها در ماه های آتی، فایل های فروش آپارتمان های خود را به بازار عرضه کرده اند .

در چنین شرایطی و در حالی که همواره فعالان و کارشناسان مسکن به متقاضیان مسکن به خصوص خانه اولی ها و متقاضیان مصرفی توصیه می کنند در صورت داشتن توانایی مالی در خرید مسکن تعلل نکرده و اقدام به خرید واحد مسکونی کنند، هم اکنون متقاضیان در مناطق جنوبی به خصوص مناطقی که طی یکماه گذشته با کاهش قیمت همراه شده اند به تنوع قابل قبولی از فایل های فروش دسترسی دارند که می توانند نسبت به خرید آن ها اقدام کنند. از این رو و به اعتقاد فعالان بازار مسکن زمان حاضر مقطع مناسبی برای خرید مسکن از سوی خانه اولی ها در مناطق جنوبی تهران است؛ به خصوص آن دسته از خانه اولی هایی که به رغم فرارسیدن موعد دریافت تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس انداز یکم تاکنون موفق به خرید مسکن نشده اند.

از سوی دیگر و با توجه به سقوط قیمت اوراق تسهیلات مسکن به کانال کم سابقه 50 هزار تومان، هم اکنون هزینه دریافت تسهیلات برای آن دسته از متقاضیانی که قصد دارند با استفاده از تسهیلات اوراق اقدام به خرید مسکن کنند نیز به حداقل رسیده است. به این ترتیب زمان فعلی را می توان مقطع مناسبی برای خرید مسکن از سوی آن دسته از خانه اولی ها و متقاضیان مصرفی مسکن دانست که تاکنون موفق به خرید مسکن نشدند اما هم اکنون می توانند وارد بازار شوند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000