رییس کل بانک مرکزی به تصمیم کمیسیون تلفیق واکنش داد

معمای نرخ ارز بودجه

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۳۹۹/۱۰/۱۵
در حالی که در کمیسیون تلفیق نرخ ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی مبنای محاسبات کالاهای وارداتی قرار گرفته بود، رییس کل بانک مرکزی به رسمیت دادن این موضوع را به صلاح ندانست.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، در روزهای اخیر شاهد اظهارنظر کمیسیون تلفیق در خصوص نرخ ارز بودیم، که این موضوع با واکنش رییس کل بانک مرکزی همراه شد. سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی عنوان کرده بود. با هدف یکسان سازی نرخ ارز و پیشگیری از عرضه کالاهای وارداتی به قیمت ارز آزاد در بازار توسط واردکنندگان، مبنای محاسباتی تمامی کالاهای وارداتی به کشور به موجب مصوبه این کمیسیون از 4200 تومان به نرخ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان تغییر کرد.

«رحیم زارع » در جریان برنامه گفتگوی تلویزیونی شبکه یک سیما افزود : به رغم اینکه پیش از این تمام کالاهای وارداتی به کشور با ارز ۴۲۰۰ تومان محاسبه می شد اما واردکنندگان، کالاهای خود را بر اساس قیمت ارز در بازار آزاد محاسبه و عرضه می کردند.

وی با اشاره به اینکه در صورت تصویب نهایی مصوبه کمیسیون تلفیق توسط نمایندگان هنگام بررسی لایحه بودجه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، درآمد دولت در سال آینده افزایش خواهد یافت، افزود: پیش بینی می شود درآمد دولت از این محل ۴۰ هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شواری اسلامی تاکید کرد: ساماندهی بازار ارز کشور بسیار ضروری است، چون چند نرخی در این بازار ،مبنای فساد در کشور شده است و باید با بررسی های کارشناسی تک نرخی شدن ارز در کشور در دستور کار قرار گیرد.

به گفته وی، دولت نرخ ارز حقوق ورودی گمرک را در لایحه بودجه سال آینده، ۴۲۰۰ تومان محاسبه کرده بود که امروز طبق مصوبه کمیسیون این عدد به منظور جلوگیری از رانت، فساد و چند نرخی ارز تغییر و مبنای نرخ ارز نیمایی تعیین شد .

رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به مصوبه کمیسیون تلفیق در خصوص تعیین نرخ تسعیر ارز با بیان اینکه رسمیت دادن به نرخ تسعیر ۱۷۵۰۰ تومان را به صلاح اقتصاد نمیدانم، گفت: مبنای محاسباتی آن مشخص نیست.

عبدالناصر همتی درباره تصمیم کمیسیون تلفیق برای افزایش نرخ محاسباتی ارز در بودجه 1400 به 17500 تومان پرسید، گفت : موضوع نرخ ارز در بودجه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای همین دربحث های مربوط به لایحه بودجه در جلسات دولت در خصوص نرخ تسعیر درآمدهای ارزی دولت (ناشی از صادرات نفت ومیعانات گازی ) با حساسیت خاصی تصمیم گیری شد.

همتی تاکید کرد: تعیین نرخ 17500 تومان به ازای هر دلار و رسمیت دادن به این نرخ تسعیر ارز در بودجه را با توجه به توفیقات اخیر در صدور نفت و فرآورده های نفتی و خنثی کردن تحریم های جاری از یک طرف و نیز روند تحولات و احتمال کاهش تحریم ها در سال آتی از طرف دیگر، به صلاح اقتصاد کشور نمی دانم.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: نکته ای که باید به آن توجه شود موضوع تأثیر آن بر رشد پایه پولی است. ممکن است در ظاهر این اقدام با کم کردن از میزان صادرات نفت موجب تراز دخل وخرج بودجه شود ولی براساس تجربه کشور و رابطه مالی دولت و بانک مرکزی ، تاثیر آن در نقدینگی را نمی توان نادیده گرفت.

همتی تصریح کرد: به جای بالا بردن نرخ تسعیر ارز در بودجه که مبنای محاسباتی آن نیز مشخص نشده است ، بهتر است تلاش مجموعه نظام به صدور نفت بیشتر که حق مردم ایران است متمرکز شود.

رحیم زارع 6008005/19/2020 7:19:32 AMhttps://www.hibna.ir/media/Image/2020/05/202005109711253060_Thum.jpg
رحیم زارع


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000