بازار مسکن در دی ماه چه وضعیتی پیدا کرد؟

افزایش ۱.۸ درصدی قیمت مسکن با رشد ۳۸ درصدی معاملات

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۹/۱۱/۰۷
بازار معاملات مسکن شهر تهران با افزایش ۳۸ درصدی میزان معاملات خرید و فروش آپارتمان در ماه دی (نسبت به آذر) از رشد ۱.۸ درصدی قیمت ها در همین فاصله زمانی برخوردار شد.
پایگاه خبری بانک مسکن

گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا از آمار بانک مرکزی درباره تحولات بازار مسکن شهر تهران در اولین ماه زمستان حاکی است، در این ماه 3 هزار و 515 واحد مسکونی فروش رفت که نسبت به معاملات 2 هزار و 555 واحدی ماه آذر رشد 38 درصدی پیدا کرده است. میزان معاملات مسکن در دی ماه امسال نسبت به ماه مشابه در سال 98 اما افت 67 درصدی از خود نشان می دهد.

در واقعیت، اگر چه روند رشد معاملات مسکن در زمستان امسال نسبت به پاییز دیده می شود اما مقیاس این بازار نسبت به سال گذشته همین موقع بیش از نصف، کوچک شده است که دلیل عمده آن رشد قیمت مسکن در یکسال گذشته است.

تغییرات یکساله قیمت مسکن در تهران بیانگر رشد 98 درصدی است. متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی سال گذشته در ماه اول زمستان 13 میلیون و 800 هزار تومان بود.

با این حال معدل 10 ماهه قیمت مسکن در شهر تهران مترمربعی 22 میلیون و 700 هزار تومان است که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد 77 درصدی داشته است.

رشد 10 ماهه قیمت مسکن در سال 99 از رشد 10 ماهه در سال 98 به میزان 10 درصد بیشتر گزارش شده است. این برتری رشد قیمت مسکن از بزرگ تر شدن ابعاد جهش قیمتی حکایت دارد.

به گزارش هیبنا در دی ماه امسال یک هزار و 372 واحد مسکونی نوساز در بازار مسکن تهران فروش رفت. سهم واحدهای نوساز از معاملات مسکن این ماه 39 درصد گزارش شده است. این در حالی است که سال گذشته در همین ماه 42 درصد از معاملات مسکن به واحدهای نوساز اختصاص داشت.

مشاوران املاک دلیل کم شدن سهم نوسازها را شدت تورم مسکن در این گروه سنی عنوان می کنند.

در مقابل، سهم معاملاتی واحدهای 16 تا 20 سال ساخت از زیر 17 درصد به نزدیک 18 درصد افزایش یافته است.

آپارتمان های بالای 20 سال ساخت کمترین سهم از معاملات را دارند.

بخش دیگری از گزارش بانک مرکزی درباره تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران به سهم مناطق شهری از معاملات اختصاص دارد. سهم منطقه 5 از معاملات مسکن شهر تهران از 15 درصد زمان قبل از جهش قیمت به 11 درصد کاهش پیدا کرده است. منطقه 5 بیشترین سهم را دارد و بعد از آن مناطق 4 و 2 با سهم های به ترتیب 9 درصدی و 8 درصدی در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.

عمده واحدهای مسکونی فروش رفته در تهران طی ماه گذشته از قیمت میانگین مترمربعی 14 تا 16 میلیون تومان برخوردار بوده اند. سهم این واحدها 8 درصد کل معاملات اعلام شده است. در کل، توزیع حجم معاملات به گونه ای بوده است که 61 درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت شهر معامله شده اند.

طبقه بندی معاملات خرید مسکن برحسب سهم های متراژی نیز حکایت از آن دارد که بیشترین سهم به آپارتمان های 50 تا 60 مترمربع به میزان 15 درصد اختصاص دارد. در مجموع در ماه مورد گزارش واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از 80 مترمربع 56 درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000