چشم‌انداز بهتری برای کاهش نرخ تورم فراهم است

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۳۹۹/۱۱/۰۷
معاون اقتصادی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه راهبرد هدف گذاری تورم در کشورهای دنیا تجربه موفقی بوده است، افزود: هدف‌گذاری نرخ تورم در اردیبهشت ماه بر اساس شرایط و مفروضات وقت صورت گرفت.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از ایبنا، پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی در خصوص هدف‌گذاری تورم اظهار داشت: در خصوص تورم ۲۲ درصدی باید عرض کنم که اصولا در چارچوب هدف گذاری تورم، به این صورت عمل می شود که ابتدا بر اساس مفروضاتی که در خصوص متغیرهای موثر بر تورم هستند یک پیش بینی استخراج می شود، بعد متناسب با تفاوت آن پیش بینی و آن هدف قابل حصول، سیاست ها طراحی می شود.

وی افزود: ما در ابتدای سال بر اساس شرایطی که بود، در فروردین ماه و اردیبهشت ماه مطالعاتی در خصوص پیش بینی تورم برای سال جاری داشتیم. در آن مقطع نرخ ارز حدود ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان بود. این مفروضاتی که به کار می رود، ما در بانک با بخش های مختلف مشورت می کنیم، جمع بندی ای که از ماحصل این بحث ها با سایر بخش ها از جمله بخش ارزی شد این بود که نرخ متوسط ارز برای سال ۹۹ حول و حوش ۱۷ هزار تومان در آن مقطع پیش بینی شد. بر این اساس تورم ۲۲ درصدی کاملا قابل حصول بود، لازم است که عرض کنم در آن مقطع نرخ تورم ماهانه در فرودین ماه به ۱.۵ درصد رسیده بود و تورم نقطه به نقطه ۲۵.۸ درصد بود. لذا این بر اساس آن مفروضات کاملا قابل تحقق بود. منتهی اقتصاد ما امسال در یک شرایط خاص و ویژه ای قرار داشته است، که شاید در سالیان گذشته چنین تجربه ای را به این شدت نداشتیم.

معاون اقتصادی بانک مرکزی اظهار داشت: ما به هر ترتیب اوج تحریم ها را تجربه کردیم، بحث بیماری کرونا را تجربه کردیم که باعث کاهش صادرات غیرنفتی ما در اوایل سال شد و یک سری التهابات و جنگ‌های روانی در خصوص التهاب‌آفرینی در اقتصاد را داشتیم که همانطور هم که مقام معظم رهبری اشاره کردند اینها عمدتا ریشه‌های سیاسی و امنیتی داشته است که نسبت به آن رسیدگی می‌شود.

قربانی در ادامه گفت: در چند ماه گذشته، نرخ ارز مرتب نوسان داشت و تا نزدیک ۳۳ هزار تومان هم افزایش پیدا کرد و در حال حاضر کاهش یافته است. همین افزایش نرخ ارز به مرز ۳۳ هزار تومان و کاهش آن تا این حد که انشاالله استمرار هم خواهد داشت، به این معنی است که چقدر آن جو روانی و آن عوامل غیر فاندامنتالی که ما در اقتصاد داریم روی بحث نرخ ارز و تورم تاثیرگذار است. این به این معنی نیست که سیاست هدف‌گذاری تورم، اشتباه بوده؛ این سیاست در سطح دنیا آزموده شده و کشورهای مختلف به این سمت رفته‌اند.

وی تاکید کرد: این هدف گذاری تورمی هم که ما داشته‌ایم، برای ایجاد یک چشم انداز راجع به متغیرهای آتی اقتصاد برای فعالان اقتصادی بوده است. منتهی همانگونه که عرض کردم شرایط خاصی را داشتیم و اینجا این سیاست برای اولین بار اجرا شده و قاعدتا با افقی که پیش روی اقتصاد ایران هست، چشم انداز بهتری برای کاهش تورم به صورت پایدار و پایین فراهم است و بانک مرکزی هم همه سعی و تلاشش را می‌کند که این مسیر را ادامه دهد. آن چیزی که مهم است در چارچوب هدف گذاری تورم، این است که بانک مرکزی در یک ارتباط فعال با مردم و فعالان اقتصادی، عوامل انحراف را توضیح دهد و بگوید که چه چیزهایی خارج از کنترل بانک مرکزی بود.

معاون اقتصادی بانک مرکزی تاکید کرد: در دنیا هم راجع به مسائل برون‌زا اینگونه است. مثلا یک دفعه شوک قیمت نفت اتفاق بیفتد و باعث جهش قیمت نفت در یک کشوری بشود، بانک مرکزی آن کشوری که واردکننده نفت است، در خصوص آن بخش مسئولیتی ندارد و بیشتر در خصوص تورم هسته پاسخگو است و البته راجع به تحولات تورم توضیحات لازم را به مردم می‌دهد.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000