شرط اعطای دسته چک به متقاضیان بانک مسکن

اداره کل سازمان و روش های بانک مسکن، شرط جدید اعطای دسته چک به متقاضیان را اعلام کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن – هیبنا، بانک مسکن در راستای ساماندهی صدور چک برای مشتریان و همچنین مقابله با تخلفات احتمالی اقدام جدیدی در دستور کار قرار داده است.

در همین زمینه، اداره کل سازمان و روش ها طی ابلاغیه ای در تاریخ بیستم دی ماه 99 شرط جدیدی را برای ارائه دسته چک مجدد به مشتریان اعلام کرد.

بر اساس این ابلاغیه، ، شرط اعطای دسته چک مجدد به مشتریان، بازگشت حداقل 80 درصد (چهار پنجم) از تعداد برگ های آخرین دست چک اعطایی به وی است.

در این ابلاغیه تاکید شده، این 80 درصد صرفا مربوط به آخرین دسته چک اعطایی به مشتری است و دسته چک های قبلی برای احراز این شرط صادق نیست.

بانک مسکن اقدامات سیستمی و نرم افزاری برای احراز مشتریان واجد شرط جدید به منظور اعطای دسته چک به آنها را نیز در دستور کار قرار داده است.

لازم به ذکر است طی سال های اخیر سیاستگذار پولی به منظور شفاف سازی و مقابله با صدور چک های بی محل یا برگشتی اقداماتی در دستور کار قرار داده است. در همین زمینه به استناد قانون صدور چک مصوب سال 97 دسته چک‌های جدید حداکثر با مدت اعتبار ۳ ‌سال از زمان دریافت چک و با درج شناسه یکتا در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت. بدین‌نحو که در متن هر برگه چک علاوه بر درج شناسه یکتا (16 رقم)، عبارت «تاریخ صدور این برگه چک حداکثر تا تاریخ ..... معتبر است» نیز قید شده‌است.

بر این اساس و در راستای اجرای ماده (21) مکرر قانون یاد شده، صدور برگه چک‌‌های جدید در وجه حامل ممنوع بوده و لازم است تمام صادرکنندگان چک، چک‌های جدید را صرفاً در وجه گیرنده مشخص (شخص حقیقی/حقوقی) ‌صادر کنند و گیرندگان چک نیز از پذیرش چک‌های مذکور در وجه حامل خودداری کنند. همچنین صادرکننده چک مجاز به صدور چک به تاریخ بعد از تاریخ اعتبار چک (تاریخ قید شده در عبارت موصوف) نبوده و گیرندگان آن نیز ملزم به کنترل تاریخ‌های یادشده خواهند بود.

چک‌های جدید که براساس ماده (6) قانون مذکور صادر می‌شوند، قابلیت ثبت در سامانه صیاد را خواهند داشت و صادرکنندگان چک می‌توانند از طریق درگاه‌های بانکی و یا برنامک‌های موبایلی فعال در حوزه پرداخت کشور، اطلاعات ذی‌نفع به انضمام مبلغ و تاریخ چک را در سامانه صیاد ثبت کنند. همچنین گیرندگان چک‌های جدید نیز می‌توانند به طرق موصوف با استعلام وضعیت چک ثبت شده برای ایشان، مراتب تایید دریافت چک را به سامانه صیاد اعلام کنند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000