اقدام راه شهرسازی استان مرکزی در طرح اقدام ملی مسکن قابل تقدیر است

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۹/۱۱/۱۹
نماینده ی مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت : طبق بررسی های انجام شده اقدام های مجموعه ی اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی در بحث اقدام ملی مسکن قابل تقدیر است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد حسن آصفری در جلسه ی نحوه ی تعیین تکلیف صدور اسناد مالکیت اراضی دولتی که با حضور مدیر کل راه و شهرسازی و معاونت های مربوطه، معاون شهرسازی و معماری شهرداری اراک، مدیر امور املاک شهرداری، مدیر کل ثبت اسناد استان مرکزی و دیگر مسوولان اجرائی برگزار شد، بیان داشت: باید شهر اراک در بحث ایجاد مسکن ملی و واگذاری آنان به مردم سرآمد کشور باشد چرا که تمامی زیرساخت های لازم برای تحقق این مهم در آن فراهم می باشد .

وی تاکید کرد: برگزاری جلسه های مسکن ملی با محوریت اداره ی کل راه و شهرسازی و حضور مسوولان دستگاه های اجرایی ذیربط نقش بسزایی در تسریع عملیات اجرایی ساخت و ساز مسکن ارزان قیمت به مردم و حل این معضل مهم اجتماعی دارد.

وی در ادامه اظهار داشت : در نقشه جامع و تفصیلی شهری اراک باید با برگزاری جلسه ای کارشناسی متداوم مشکلات مناطق کوی قنات ناصری، ولی آباد و صالح آباد به صورت جدی رفع شود.

نماینده ی مردم اراک،کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت : طبق قول مساعد مسوولان وزارت راه و شهرسازی و راه آهن ارتباط ریلی میان شهرهای جدید امیر کبیر تا مهاجران ایجاد می شود و مطالعات نخست آن به زودی عملیاتی می شود.

وی در پایان افزود : مسوولان محلی و استانی می بایست تمام تلاش خود را برای جذب اعتبارات ملی برای مقاوم سازی بافت های فرسوده و رفع حاشیه نشینی به کار گیرند .

مدیر کل راه و شهرسازی استان مرکزی در این جلسه با اشاره به دغدغه جدی مسوولان در راستای رفع مشکل مسکن گفت : پس از اعلام رسمی ثبت نام از متقاضیان مسکن ملی دراستان حدود 40 هزار نفر ثبت نام کردند که سهمیه ی ابلاغی از سوی وزارت خانه 21 هزار و 290 واحد مسکونی می باشد که از این تعداد 12 هزار و 400 واحد سهم شهرهای جدید امیرکبیر و مهاجران و 8 هزار و 890 واحد مسکن نیز سهم اراک و دیگر شهرهای استان است .

احمد مرزبان افزود : استان مرکزی تنها استانی در کشور است که زمین مورد نیاز برای ساخت مسکن ملی در تمامی شهرستان های آن تهیه شده و در این خصوص هیچ مشکلی وجود ندارد.

وی گفت : طبق آمار موجود در بحث اقدام ملی در سطح شهر اراک 9 هزار و 863 نفر ثبت نام کردند که با بررسی های صورت گرفنه 5هزار و 200 نفر واجد شرایط شناخته شد که از این تعداد یک هزار و 850 نفر در دو طرح انتهای خیابان هپکو و کوی کوثر ساماندهی شده و در صورت تامین مجدد زمین مابقی منتخبین قرعه کشی و ساماندهی خواهند شد.

مدیر کل راه و شهرسازی استان مرکزی تاکید کرد : مسوولان شهرداری اراک هرچه سریع تر نسبت به حل مشکل زمین انتهای خیابان هپکو اراک اقدام تا ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به عنوان کارگزار طرح اقدام ملی مسکن نسبت به عملیات ساخت واحدها اقدام کنند .

وی در ادامه گفت : در این راستا 600 واحد هم در محدوده کوی کوثر اراک توسط بنیاد مسکن نیز در دست اقدام است.

مرزبان اظهار داشت : جهت حل جدی معضل حاشیه نشینی و رفع سکونت گاه های غیر رسمی در گام اول احداث پروژه 389 واحدی مشارکتی کوثر در اراضی دولتی باغ خلج در سنوات قبل صورت پذیرفت.

مدیر کل راه و شهرسازی استان مرکزی اضافه کرد : در این منطقه نوار سکونت گاه های غیر رسمی در حال متوقف شدن است و با احداث پروژه مشارکتی 336 واحدی مهر و ماه از توسعه سکونتگاه های غیر رسمی جلو گیری شده است . وی خاطرنشان کرد: فاز سوم پروژه باز آفرینی شهری با ظرفیت240 واحد در منطقه باغ خلج در حال اجرا می باشد که با مجوز صادر شده از سوی مقام عالی وزارت راه و شهر سازی کلیه واحدهای مهم دولت در پروژه های مشارکتی به عنوان منابع پشتیبان دولتی در جهت ارتقای سطح کیفی زندگی مناطق مذکور در نظر گرفته شده است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان مرکزی افزود : در بحث بازآفرینی این مناطق تملک 5هکتار زمین تصرف شده و تخریب و احداث 450 واحد در قالب طرح های خانه به خانه نیز در دستور کار این اداره کل قرار دارد.

مرزبان در خصوص تصویب و ابلاغ طرح جامع شهری اراک از سوی شورای عالی معماری و شهرسازی گفت: اقدام خوبی در خصوص افزایش محدوده قانونی شهر انجام شده است که با اجرایی شدن این طرح مهم بسیاری از مشکلات در حوزه شهرسازی مرتفع خواهد شد.

مدیر کل راه و شهرسازی استان مرکزی در ادامه ساخت و تکمیل دو تقاطع غیر هم سطح سنجان و شهرک صنعتی خیرآباد را از دیگر طرح های در دست اجرای این اداره کل عنوان و افزود : با پی گیری های صورت گرفته اقدامات مهمی در این خصوص انجام شده است .

مدیر کل ثبت املاک استان مرکزی نیز در این جلسه گفت : هم اینک در سطح استان یک میلیون و 800 هزار هکتار اراضی ملی وجود دارد که طی چهار ماه گذشته یک میلیون و 200 هزار هکتار آن ثبت ملی شده است و بنا بر آن است تا انتهای سال تمامی اراضی ملی استان ثبت شود .

شایان مهر تاکید کرد : این مجموعه تمام تلاش خود را در راستای صدور اسناد مالکیت به صورت تک برگی به کار گرفته است تا مشکلات مالکیت مناطق حاشیه ای رفع گردد .

وی ثبت سند تالاب میقان با مساحت 14 هزار هکتار به نام جمهوری اسلامی ایران را از دیگر کارهای شایسته برای حفظ این مجموعه زیست محیطی و گردشگری عنوان کرد .

در این جلسه نماینده های دستگاه های اجرائی و کارشناسان مربوطه به ارائه نظرات خود در خصوص چگونگی رفع مشکلات مناطق حاشیه ای شهر اراک پرداختند .ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000