گزارش پایگاه خبری از مهمترین تغییرات لایحه بودجه ۱۴۰۰

بودجه عمرانی در لایحه اصلاحی افزایش یافت/ رشد حدود ۵ درصدی اعتبارت نسبت به لایحه قبلی

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۹/۱۱/۳۰
دولت در لایحه اصلاح بودجه 1400 سقف بودجه عمرانی را که پیش از این در لایحه قبلی 104 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده بود، افزایش داد و اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای به 109 هزار میلیارد تومان رسید.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن – هیبنا،پس از اینکه مجلس کلیات لایحه بودجه سال آینده را رد کرد، دولت لایحه عودت داده شده مجلس را اصلاح و هفته گذشته به مجلس تقدیم کرد تا در نهایت نمایندگان خانه ملت کلیات لایحه اصلاحیه بودجه سال ۱۴۰۰ را با ۲۱۱ موافق و ۲۸ مخالف تصویب کردند.

یکی از اصلاحات دولت افزایش سقف بودجه عمرانی بود. به این ترتیب که اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای از ۱۰۴ هزار میلیارد تومان به ۱۰۹ هزار میلیاردتومان تغییر کرده است که این فصل شاهد افزایش۴,۸درصدی بوده است.

بر اساس این گزارش، مجموع اعتبارات تملک سرمایه‌ای ملی نیز ۴۵ هزار میلیارد تومان و اعتبارات سرمایه‌ای استانی ۱۷.۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

اعتبارات تملک دارایی ملی نیز از ۱۰۰ هزار میلیاردتومان به ۹۳ هزار میلیارد تومان کاهش یافت،همچنین بر این اساس بازپرداخت اصل اوراق اسلامی از ۸۰ هزار میلیارد تومان به ۷۰ هزار میلیارد تومان کمتر شد.

بر اساس آنچه که از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه شده، بودجه ۱۴۰۰ از حیث منابع و مصارف بالغ بر ۲۴ میلیون و 499 هزار و 568 میلیارد و 800 میلیون ریال که رقمی در حدود ۲۴۵۰ هزار میلیارد تومان می‌شود، پیش بینی شده است.

علاوه بر این منابع عمومی بودجه ۸۵۴ هزار میلیاردتومان لحاظ شده است. درآمد اختصاصی دستگاه ها نیز نزدیک به ۸۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

بر اساس اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰، جمع کل مصارف بودجه به ۸۵۴,۶ هزار میلیارد تومان تغییرکرده است، در ابتدا مصارف بودجه ۸۴۱ هزار میلیاردتومان بود که بعد از نامه رئیس جمهور به مجلس این رقم به ۸۵۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافته بود اما با اصلاحات انجام‌ شده این رقم حدود ۴۰۰ میلیاردتومان کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، اعتبارات هزینه‌ای نیز در ابتدا ۶۳۷ هزار میلیارد تومان بود که در لایحه اصلاحی به ۶۵۲ هزار میلیارد تومان افزایش یافته که بر ایناساس رشد ۱۵درصدی داشته است.

اعتبارات هزینه‌ای ملی و استانی نیز ۵۵۶ هزار میلیارد تومان بوده و ۱۰ درصد رشد کرده و ردیف های متفرقه نیز ۹۶ هزار میلیارد تومان لحاظ شده که رشد ۵درصدی داشته است.

مجلس از یکشنبه هفته آینده به صورت سه شیفت وارد بررسی لایحه بودجه 1400 خواهد شد، تا بودجه سال آینده تا پیش از پایان سال به تصویب برسد.

بر اساس این گزارش، طبق آمارهای رسمی در سال جاری و در هشت ماهه ابتدای سال، علیرغم عدم تحقق بخشی از منابع عمومی، بالغ بر ۵۲ هزار میلیارد تومان تخصیص اعتبار انجام شده که حدود ۳۱ درصد بیشتراز رقم مشابه سال گذشته است.

از این رقم بالغ بر ۳۰ درصد آن به صورت نقد بوده، برخلاف سنوات گذشته که اغلب تخصیص‌های عمرانیبه صورت اسناد خزانه اسلامی بوده است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000