هیبنا به سوال خانه اولی ها درباره تسهیلات مسکن پاسخ می دهد

مسیر خانه دار شدن با امکانات بانکی

هیبنا به یک پرسش رایج متقاضیان خرید مسکن با استفاده از تسهیلات بانکی پاسخ می دهد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، هم اکنون عمده متقاضیان مصرفی مسکن در حالی برای خرید واحدهای مسکونی متقاضی دریافت تسهیلات بانکی خرید آپارتمان هستند که یک سوال رایج و مهم در میان آن ها وجود دارد که پاسخ به آن می تواند مسیر دسترسی به تسهیلات را برای آن ها تسریع کند.

این پرسش به خصوص در میان خانه اولی ها نسبت به سایر متقاضیان رایج تر است و اطلاع این گروه از متقاضیان از پاسخ به آن می تواند روند و مسیر دسترسی آن ها به تسهیلات و در نهایت خرید واحدهای مسکونی را تسریع و تسهیل کند.

با این حال تعداد زیادی از متقاضیان به رغم آنکه متقاضی دریافت تسهیلات خرید مسکن برای خرید آپارتمان هستند از نحوه دسترسی و سقف تسهیلات مورد استفاده و سایر جزییات مسیری که در نهایت منجر به خرید مسکن با استفاده از این تسهیلات می شود اطلاع ندارند.

به گزارش هیبنا، هم اکنون همه متقاضیان خرید مسکن اعم از خانه اولی ها و غیرخانه اولی ها، مصرفی و سرمایه گذار، می توانند به سریعترین روش دریافت تسهیلات بانکی خرید مسکن از طریق بانک مسکن دسترسی داشته باشند.

این روش دریافت تسهیلات با استفاده از اوراق گواهی حق تقدم است. اوراق در حکم امتیاز دریافت تسهیلات مسکن، از سوی شعب و یا خود افراد متقاضی از طریق بازار سرمایه یا به بیان بهتر از طریق فرابورس خریداری می شود. به ازای هر یک میلیون تومان تسهیلات مورد تقاضا فرد متقاضی باید اقدام به تهیه دو فقره اوراق کند. به عبارت بهتر ارزش هر فقره اوراق معادل 500 هزار تومان تسهیلات مسکن است و قیمت هر فقره اوراق هم، هم اکنون حول و حوش 60 تا 62 هزار تومان در نوسان است. البته قیمت اوراق متناسب با تحولات بازار مسکن، بازار سرمایه و حجم عرضه و تقاضای اوراق دچار نوسان می شود اما هم اکنون محدوده قیمتی اوراق به طور متوسط به ازای هر فقره معادل 60 تا 62 هزار تومان است. از آنجا که سقف تسهیلات انفرادی خرید مسکن با استفاده از اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن برای متقاضیان انفرادی در تهران 100 میلیون تومان است افراد باید 200 فقره اوراق برای دسترسی به این تسهیلات خریداری کنند. البته این متقاضیان و سایر متقاضیان دریافت تسهیلات خرید مسکن با استفاده از اوراق می توانند علاوه بر تسهیلات مسکن 100 میلیون تومانی 40 میلیون تومان نیز تسهیلات جعاله با تعمیرات دریافت کنند که برای دریافت این مبلغ نیز علاوه بر خرید 200 فقره اوراق باید 80 فقره اوراق دیگر نیز خریداری کنند.

زوجین متقاضی تسهیلات مسکن نیزمی توانند 200 میلیون تومان تسهیلات مسکن بعلاوه 40 میلیون تومان تسهیلات جعاله دریافت کنند باید 480 فقره اوراق خریداری کنند. به همین نسبت میزان اوراق مورد نیاز، متناسب با سقف تسهیلات دریافتی متفاوت است.

کوتاه ترین و سریع ترین مسیر دسترسی به تسهیلات خرید واحدهای مسکونی به این صورت است که افراد بعد از انجام معامله واحد مسکونی مورد نظر خود و نوشتن مبایعه نامه، به همراه تمام مدارک هویتی و مالکیتی و همچنین با همراهی فروشنده به بانک مسکن مراجعه کرده و درخواست خود برای دریافت تسهیلات خرید مسکن را ثبت می کنند. در همان زمان از طریق شعبه و یا به صورت مستقیم از طریق فرابورس اقدام به خرید اوراق یا امتیاز دریافت تسهیلات کرده و در حدود 30 روز کاری تسهیلات خرید مسکن به آن ها پرداخت می شود. البته این روند مربوط به واحدهایی است که از سند رسمی برخوردارند. در واقع تسهیلات در زمان انتقال سند رسمی از سوی نماینده بانک به فرد فروشنده پرداخت می شود. بنابراین برای واحدهای نوساز که هنوز سند آن ها آماده نشده است تا زمان صدور سند وانتقال آن امکان استفاده از تسهیلات وجود ندارد. این موضوع یکی از موارد مهمی است که باید از سوی متقاضیان استفاده از تسهیلات مسکن مورد توجه قرار بگیرد.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000