سلیمی در نشست خبری با اصحاب رسانه:

رسانه ها محور اصلی اطلاع‌رسانی و آموزش قانون جدید چک به مردم می باشند

مدیر شعب بانک مسکن استان استان کردستان در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تشریح قانون جدید چک، رسانه ها را محور اصلی اطلاع رسانی و آموزش قانون جدید چک به مردم عنوان کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار استانی پایگاه خبری بانک مسکن - هیبنا ، جلال الدین سلیمی ، مدیر شعب استان کردستان در این نشست خبری به امنیت چک در مبادلات تجاری و اقتصادی اشاره کرد و ابراز داشت: بدون شک، چک محور اصلی و مهمترین ابزار مالی در داد و ستد و مبادلات تجاری و اقتصادی خصوص برای خریدهای نسیه و مدت دار است بطوریکه صدور حجم بسیار زیاد چک در معاملات تجاری توسط فعالان اقتصادی و افزایش چشمگیر چکهای برگشتی در نظام بانکی ، اصلاح و بازنگری قانون چک و کارآمد سازی چک در جهت بهره مندی عموم از مزایای منحصر به فرد آن را در دستور کار مسئولین قانون گذار قرار داد.
مدیر شعب استان اصلاح قانون صدور چک را مهمترین عامل بازدارنده از فعالیت‌های اقتصادی فسادزا در حوزه‌های پولی، تجاری، ارزی عنوان کرد و ابراز داشت:این قانون در راستای اجرای بند ۱۹ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مبنی بر شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا در حوزه‌های پولی، تجاری، ارزی و .... و پس از انجام حجم گسترده بررسی‌های کارشناسی و آسیب‌شناسی دقیق وضعیت بحرانی چک‌های بلامحل و همچنین بهره‌مندی از تجارب موفق دیگر کشورها در حوزه قوانین چک، تدوین و با رأی قاطع نمایندگان محترم مجلس تصویب شد.
سلیمی اعتبار صدور چک را منوط به ثبت اطلاعات آن در سامانه یکپارچه بانک مرکزی (سامانه صیاد) عنوان کرد و درخصوص ویژگیهای چکهای صیادی جدی گفت: چکهای صیادی جدید دارای شناسه یکتای 16 رقمی هستند که افراد می توانند براساس این شماره یکتا از طریق سایت بانک مرکزی به آدرس www.cbi.ir و یا از طریق پیامک کردن با ارسال عبارت « شناسه یکتای چک*1*1» به شماره 701701 وضعیت اعتباری صادر کننده چک را استعلام کنند.
وی همچنین اضافه کرد: با این اعتبارسنجی که به صورت رایگان و نامحدود برای افراد امکان پذیر است می توان سوابق چک برگشتی صادرکننده چک را استعلام کرد و نتیجه استعلام به صورت آنی با وضعیتهای پنجگانه: سفید ، زرد ، نارنجی ، قهوه ای و قرمز به استعلام گیرنده نشان داده می شود، که وضعیت سفید به منزله عدم وجود سابقه چک برگشتی فعال برای صادرکننده چک بوده و وضعیتهای بعدی براساس تعداد و مبلغ تعهد چکهای برگشتی صادرکنندگان چک تعیین می شود.
سلیمی اطلاع رسانی قانون جدید چک توسط کارکنان شعب بسیار با اهمیت عنوان کرد و افزود: با توجه به اجرایی شدن قانون جدید چک از ابتدای سال 1400 ، کارکنان شعب بانکها می بایست قانون جدید چک را به مشتریان آموزش دهند که در این خصوص مدیریت شعب بانک مسکن کردستان با ارسال پیامک ، توزیع بروشور و انتشار موشن گرافیک و اینفوگرافیک های قانون جدید چک در بین مشتریان، اقدامات بسیار اثرگذاری را در این حوزه و در جهت اطلاع رسانی قانون چک خصوصا به مشتریان حقیقی و حقوقی حساب جاری انجام داده است.
مدیر شعب کردستان در پایان این نشست خبری از اطلاع رسانی قانون جدید چک توسط رسانه های گروهی و اصحاب رسانه تقدیر و بر آمادگی شعب بانک مسکن در جهت آموزش جزئیات کامل قانون جدید صدور چک به مشتریان تاکید کرد.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000