بنیاد مسکن از آخرین شرایط طرح اقدام ملی گزارش داد

آمار ساخت مسکن در شهرهای کوچک

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۰/۰۱/۲۱
بنیاد مسکن در گزارشی تازه ترین آمار ساخت مسکن در شهرهای با جمعیت کمتر از ۱۰۰ هزار نفر در قالب طرح اقدام ملی را تشریح کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، در این گزارش از آغاز عملیات ساخت بیش از ۶ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن تا پایان سال گذشته، خبر داده شده است.

جزییات این گزارش نشان می‌دهد تا پایان سال ۹۹ عملیات ساخت بالغ بر ۶۲۵۴ واحد طرح اقدام ملی با تخمین هزینه ای بالغ بر ۱۷۵ میلیارد تومان آغاز شده است.

اطلاعات ارائه شده از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به عنوان متولی ساخت مسکن ملی در شهرهای با جمعیت کمتر از ۱۰۰ هزار نفر ( شهرهای کوچک) نشان می دهد تاکنون برای ساخت ۷۸ هزار و ۵۳۱ واحد مسکونی از طریق سازمان ملی زمین و مسکن، وابسته به وزارت راه وشهرسازی، عملیات تامین زمین صورت گرفته است که با توجه به واریز وجه اولیه متقاضیان و نیز تعداد زمین تامین شده برای متقاضیان واریز وجه شده، تاکنون ۲۹ هزار و ۷۹۶ متقاضی موثر شناسایی و برنامه ساخت واحد برای آن‌ها در پروسه اجرا قرار گرفته است.

این در حالی است که براساس تخمین های صورت گرفتهْ میزان اعتبارات مورد نیاز در این بخش از طرح اقدام ملی مسکن حدود ۱۰ میلیارد و ۴۲۹ میلیون تومان است که ۲ میلیارد و ۹۷۹ میلیون تومان از محل تسهیلات بانکی و ۷ هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان آن از محل آورده متقاضیان تامین شده و تا کنون ۱۱۹۲ میلیارد تومان از آورده متقاضیان تامین شده است.

به گزارش هیبنا، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، همزمان با تعریف طرح اقدام ملی مسکن در دولت دوازدهم، از سوی دولت به عنوان یکی از متولیان ساخت واجرای این طرح معرفی شد. بنیاد مسکن در قالب این طرح مسوولیت ساخت ۱۳۸ هزار واحد مسکونی را در شهرهای با جمعیت کمتر از ۱۰۰ هزار نفر بر عهده گرفته است که در قالب روش مشارکتیْ، احداث از سوی بنیاد مسکن و گروه های ساخت اقدام به فعالیت و همکاری با دولت در اجرای این طرح تامین مسکن کرده است.

علاوه بر بنیاد مسکن شرکت عمران شهرهای جدید و شرکت بازآفرینی شهری ایران نیز مسوول ساخت بیش از ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن هستند که فعالیت های آن ها جهت شناسایی متقاضیان، تامین زمین و آغاز عملیات اجرایی ساخت این واحدها نیز آغاز شده و هم اکنون اجرای این طرح از سوی این دستگاه ها در دست انجام است.

همزمان بانک مسکن مسوولیت تامین مالی بالغ بر 140 هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی مسکن را بر عهده گرفته است و به عنوان بازوی تامین مالی این طرح در کنار دولت قرار دارد.

یکی از مهمترین موارد مورد تاکید از سوی دولت در جهت تسریع اجرای پروژه های طرح اقدام ملی مسکن تاکید به متقاضیان و افراد واجد شرایط این طرح جهت تامین و سپرده گذاری آورده اولیه و همکاری در جهت تامین مابقی مبالغ مورد نیاز برای تکمیل واحدهای مسکونی در مراحل بعدی است. چرا که هر نوع تاخیر در اجرای پروژه ها می تواند به قیمت افزایش بهای تمام شده واحدها به دلیل برخورد پروژه ها با تورم هزینه های ساخت باشد.

به تازگی مسوولان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از افزایش هزینه ساخت واحدهای مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن خبر داده اند.با توجه به رشد هزینه های ساخت، براساس اعلام سازمان برنامه و بودجه، قیمت هر متر مربع مسکن ملی که تا پیش از این معادل دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان بود، ۷۹ درصد افزایش یافته است.
این نرخ تعدیل که از سوی سازمان برنامه و بودجه برای سه ماهه چهارم سال ۱۳۹۹ اعلام شده بر اساس نرخ رشد قیمت مصالح و دستمزد اعمال شده است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000