هزینه دریافت تسهیلات خرید آپارتمان بازهم کاهش یافت

سقوط آزاد قیمت اوراق مسکن

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۰/۰۱/۳۱
هزینه دریافت تسهیلات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم باز هم کاهش یافت.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن – هیبنا، هزینه دریافت تسهیلات مسکن برای متقاضیان رایج ترین و پرمتقاضی ترین شکل تسهیلات خرید مسکن با سقوط آزاد قیمت اوراق باز هم کاهش یافت.

این پنجمین مرحله از عقبگرد قیمت اوراق مسکن در کانال های قیمتی از زمان اوج قیمت اوراق در سال گذشته تابستان و اوایل پاییز است.

میانگین قیمت هر فقره اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در حالی طی روزهای اخیر به کانال 40 هزار تومان سقوط کرده است که این کانال قیمتی از سوی کارشناسان بازار معاملات اوراق حداقلی ترین کانال قیمتی اوراق –زیر کف قیمت- تعبیر می شود.

طی سال های اخیر تاکنون حداقلی ترین کانال قیمتی اوراق مسکن کانال 40 هزار تومانی بوده است اما میانگین قیمت هر فقره اوراق تسهیلات مسکن در برخی مقاطع زمانی از جمله ابتدای نیمه دوم سال گذشته تا مرز کانال 100 هزار تومان نیز پیش روی کرد.

دیروز – دوشنبه- متوسط قیمت هر فقره اوراق 500 هزار تومانی تسهیلات خرید مسکن به حدود 49 هزار و 690 تومان رسید. انتظارها نشان می دهد قیمت اوراق در کانال 40 هزار تومان باز هم عقب خواهد نشست و در این کانال سطوح کمتری از سطح متوسط قیمت را تجربه خواهد کرد.

کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن به معنای کاهش هزینه دریافت تسهیلات مسکن برای متقاضیان رایج ترین شکل تسهیلات بانکی یعنی تسهیلات خرید مسکن با استفاده از اوراق است. این تسهیلات به سازنده ها نیز پرداخت می شود و شرط دریافت آن خرید اوراق از فرابورس است. هر فقره اوراق تسهیلات مسکن ارزشی معادل 500 هزار تومان از تسهیلات درخواستی دارد. هم اکنون سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق برای متقاضیان انفرادی در شهر تهران 100 میلیون تومان و برای زوجین در این شهر 200 میلیون تومان است. متقاضیان در همه شهرهای کشور می توانند علاوه بر دریافت تسهیلات اوراق به صورت همزمان اقدام به ارائه درخواست برای دریافت تسهیلات 40 میلیون تومانی جعاله مسکن کنند و سقف تسهیلات دریافتی خود را افزایش دهند.

سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق برای متقاضیان انفرادی در شهرهای بزرگ (شهرهای با جمعیت بیش از 200 هزار نفر ) 80 میلیون تومان و برای زوجین در این شهرها 160 میلیون تومان است.در شهرهای کوچک (سایر شهرها) نیز سقف تسهیلات برای متقاضیان انفرادی 60 میلیون تومان و برای زوجین 120 میلیون تومان است.

کارشناسان بازار معاملات اوراق به متقاضیانی که در سال جاری قصد خرید مسکن با استفاده از تسهیلات اوراق دارند پیشنهاد می کنند حال که قیمت اوراق مسکن در سطح حداقلی قرار گرفته است بهتر است از هم اکنون نسبت به خرید اوراق برای دریافت تسهیلات خود اقدام کنند. یکی از مهمترین دلایل افت قیمت اوراق در سال جاری کاهش هیجان سرمایه گذاری در بازار معاملات سهام(بازار سرمایه) و از سوی دیگر بیشتر بودن عرضه اوراق نسبت به تقاضا برای خرید اوراق در شرایط فعلی است. رکود در بازار معاملات مسکن نیز در افت تقاضا برای خرید اوراق از یک سو و در نتیجه کاهش قیمت اوراق اثرگذار بوده است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000