کاهش شکاف تورمی میان دهک ها

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۴۰۰/۰۲/۰۶
بررسی گزارش مرکز آمار ایران نشان می دهد که با وجود افزایش تورم در نخستین ماه سال جاری، شکاف تورمی میان دهک ها کاهش یافته است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، مرکز آمار ایران در یک گزارش آمار تورم دهک ها را در ماه نخست سال جاری به روز کرده است. طبق اعلام این مرکز، نرخ تورم کل کشور در فروردین ماه ١٤٠٠ برابر ۳۸.۹ درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ٣٧.٥ درصد برای دهک اول تا ٤٥.٨ درصد برای دهک دهم نوسان دارد.

خانواده‌ها بر اساس مجموع درآمد و هزینه سالانه در ۱۰ گروه دسته‌بندی می‌شوند. دهک نخست، کم‌درآمدترین گروه و دهک دهم پردرآمدترین گروه از خانواده‌ها را تشکیل می‌دهند. نرخ تورم در دهک‌های مختلف متفاوت است و مرکز آمار نرخ تورم و فاصله تورمی این دهک‌ها را پس از اعلام نرخ تورم هر ماه منتشر می‌کند.

آنچه دهک‌های درآمدی را از یکدیگر مجزا می‌کند، وزن کالا در سبد مصرفی خانوار است. دهک‌های کم‌درآمد به علت درآمد کمتر، هزینه کمتری را به تفریح و سرگرمی و حتی بهداشت و درمان اختصاص می‌دهند. از این جهت، وزن این کالاها در سبد مصرفی آنها کمتر است. در مقابل بیشترین سهم را خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها دارند. آنها بیشتر مخارج خود را معطوف این دسته از کالاها و در واقع ضروریات زندگیمی‌کنند.

بیش از ۴۰ درصد از سبد مصرفی گروه‌های کم‌درآمد را خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها تشکیل می‌دهند. اگر در این کالاها گرانی اتفاق بیفتد، برای کم‌درآمدها بسیار قابل‌لمس است. در نتیجه اگر تورم خوراکی‌ها زیاد شود، فشار بر گروه‌های کم‌درآمد نیز افزایش خواهد یافت.

برداشت دیگری که از این واقعیت می‌توان داشت، اینکه اگر تورم در اثر افزایش قیمت کالاهای خوراکی رشد کند، در آن صورت فشار بر قشر ضعیف افزایش خواهد یافت. از طرفی دیگر، اگر تورم از کانال افزایش قیمت کالاهای غیرخوراکی و خدماتی رشد کند، آنگاه فشار تورمی بر اقشار ضعیف کاهش خواهد یافت و تورم پردرآمدها بیشتر می شود.

ضریب اهمیت خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در بالاترین دهک درآمدی کشور، ۱۷ درصد است و ۸۲ درصد اهمیت به کالاهای غیرخوراکی و خدمات اختصاص دارد.

محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها،آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین ٤٠.٨ درصد برای دهک دهم تا ٤٥.٨ درصد برای دهک دوم است. همچنین در مورد گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» بین ٢٩.٨ درصد برای دهک اول تا ٤٧.١ درصد برای دهک دهم است. بر اساس اعداد مربوط به تورم در میان دهک‌های مختلف هزینه‌ای، فاصله تورمیدهک‌ها در این ماه به ۸.۳ درصد رسید که نسبت به ماه قبل (٨.٨ درصد) ٠.٥ واحد درصد کاهش داشته است.

تورم نقطه به نقطه فروردین ماه برای کل کشور 49.5 درصد به ثبت رسیده است. تورم نقطه ای دهک های درآمدی از 49.3 درصد برای دهک ششم تا 52.7 درصد برای دهک دهم ،متغیربوده است. بالاترین تورم نقطه به نقطه برای اقلام خوراکی در اولین ماه سال جاری در دهک دوم و سوم به طور مشترک با 64.8 درصد رخ داده است .کمترین تورم نقطه ای اقلام خوراکی نیز با 61.3 درصد به دهک دهم تعلق دارد.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000