رشد ۴۳ درصدی سپرده‌ها و ۴۸ درصدی تسهیلات بانکی

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۴۰۰/۰۲/۱۲
آمارهای بانک مرکزی از افزایش ۴۳.۷ درصدی مانده سپرده‌ها و ۴۸.۱ درصدی مانده تسهیلات بانکی در پایان دی ماه ۹۹ نسبت به مقطع مشابه سال قبل حکایت دارد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از ایبنا، گزارش وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به تفکیک استان در پایان دی ماه سال ۱۳۹۹ حاکی از آن است که مانده کل سپرده‌ها بالغ بر ۳۶۱۶۳.۵ هزار میلیارد ریال شده است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۱۱۰۰۰.۱ هزار میلیارد ریال (۴۳.۷ درصد) و نسبت به پایان سال قبل معادل ۹۰۰۰.۷ هزار میلیارد ریال (۳۳.۱ درصد) افزایش نشان می‌دهد. بیش‌ترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۱۹۴۲۷.۷ هزار میلیارد ریال و کم‌ترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل ۸۸.۶ هزار میلیارد ریال است.

مانده کل تسهیلات بالغ بر ۲۶۲۷۸.۸ هزار میلیارد ریال است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۸۵۴۰ هزار میلیارد ریال (۴۸.۱ درصد) و نسبت به پایان سال قبل ۶۹۲۳ هزار میلیارد ریال (۳۵.۸ درصد) افزایش داشته است. بیش‌ترین مبلغ تسهیلات مربوط به استان تهران با مانده ۱۶۷۶۳.۲ هزار میلیارد ریال و کم‌ترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل ۸۹.۳ هزار میلیارد ریال است.

شایان ذکر است که نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی ۸۰.۸ درصد است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پایان سال قبل، به ترتیب ۲.۲ و ۱.۴ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. نسبت مذکور در استان تهران ۹۴.۸ درصد و در استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۱۳.۵ درصد است.

بانک مرکزی اعلام کرده است که یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و مؤسسات تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بوده و عمده فعالیت‌های بانکی آنها از طریق شعب بانک‌ها و مؤسسات اعتباری استان تهران انجام می‌شود.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000