جزئیات عملکرد بانک مسکن در حمایت از سیل زدگان و زلزله زدگان در سال ۹۹

کارنامه عملکرد بانک مسکن در حمایت تسهیلاتی از آسیب دیدگان حوادث زمستان 98 در سال 99 بررسی شد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، بانک مسکن با هدف حمایت و تسریع بازسازی واحدهای آسیب دیده و تخریب شده در حوادث زمستان سال 98 شامل سیل دی ماه 98 استان کرمان و زلزله اسفندماه سال 98 استان آذربایجان غربی، سعی کرد تا با تدارک یک سبد تسهیلاتی مناسب، فرآیند دسترسی متقاضیان اخذ تسهیلات بدون سپرده در این حوزه ها را تسهیل کند. از این رو پرداخت تسهیلات بدون سپرده به خسارت دیدگان این حوادث را در اولویت تسهیلات دهی خود قرار داد.

به طوریکه بررسی جزییات کارنامه عملکرد یکسال 99 بانک مسکن در حوزه پرداخت تسهیلات نشان می دهد: بانک مسکن معادل یک هزار و 910 فقره تسهیلات به ارزش بالغ بر 53 میلیارد و 393 میلیون تومان به آسیب دیدگان این حوادث پرداخت کرده است.

در عین حال باتوجه به حادثه تلخ پیش آمده برای هموطنان شهرستان سی سخت در بهمن ماه سال گذشته، بانک مسکن در قالب مصوبه ای جدید، حمایت از آسیب دیدگان زلزله این شهرستان را نیز در دستور کار خود قرار داد. براین اساس جهت پرداخت تسهیلات به آسیب دیدگان زلزله بهمن ماه سال 99 شهرستان سی سخت مبلغی بیش از 51 میلیارد تومان اعتبار به مدیریت استان های کهگلویه و بویر احمد و اصفهان ابلاغ شد.

بنابراین گزارش، طی سال های اخیر بانک مسکن در حوزه تسهیلات دهی به آسیب دیدگان ناشی از حوادث غیرمترقبه همچون سیل و زلزله کارنامه عملکرد مثبتی از خود به جای گذاشته است. به طوری که با تلاش بانک مسکن، آسیب دیدگان ناشی از این حوادث طی سال­ های اخیردر سطح بازسازی واحدهای مسکونی، تعمیر واحدهای مسکونی و تامین امور معیشتی از طریق پرداخت تسهیلات حمایت شده اند. این بانک به عنوان تنها بانک تخصصی حوزه مسکن و ساختمان، برای کاهش آسیب و خسارت های وارد شده به هموطنان در این حوادث، فرآیند پرداخت تسهیلات به متقاضیان را در کوتاه ترین و سریع ترین زمان ممکن پیش بینی کرده است. به گونه ای که طی چندماه ابتدایی ابلاغ اعتبار به مدیریت شعب این استان ها، گزارش های عملکرد به دست آمده نشان می دهد تمامی تقاضاهای اخذ تسهیلات پاسخ داده شده و فرآیند پرداخت تسهیلات آنها تکمیل شده است. همچنین در استان های آسیب دیده ای که تقاضا برای اخذ تسهیلات وجود داشت، تا آخرین مرحله پاسخ دهی به متقاضیان ادامه پیدا کرد. به عنوان مثال پرداخت تسهیلات به سیل زدگان فروردین ماه 98 با وجود آنکه محل تامین اعتبار این نوع تسهیلات بودجه سال 98 بوده، در قالب نامه ای به شعب اعلام شد تا سال 99 نیز همچنان پاسخگوی متقاضیان اخذ این نوع تسهیلات باشند. به این صورت که شعب بانک مسکن پس از دریافت اعتبارات ابلاغی، پرونده های معرفی شده از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و وزارت جهاد کشاورزی را مورد بررسی و روند تسهیلات دهی به متقاضیان یکی از سه نوع تسهیلات پیش بینی شده شامل بازسازی واحدهای مسکونی روستایی و شهری، تعمیر واحدهای مسکونی شهری و روستایی و همچنین گذران امور معیشتی و خرید لوازم خانگی را آغاز می کردند.

البته دایره حمایت بانک مسکن از آسیب دیدگان حوادث تلخ دو سال 98 و 99 محدود به پرداخت تسهیلات نبوده است. بانک مسکن طی این سال ها علاوه بر حمایت مالی، حمایت های معنوی زیادی نیز از زلزله زدگان و سیل زدگان استان های آسیب دیده کشور داشته است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000