تطبیق اینترنت بانک مسکن با قانون جدید چک

بانک مسکن اینترنت بانک خود را با قانون جدید صدور چک تطبیق داد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، پس از الزامی شدن اجرای قانون جدید چک، صدور و پشت نویسی چک در وجه حامل ممنوع شد. براساس این قانون، تمامی چک ها باید در وجه ذینفع صادر شود. در این حالت، فرآیند ثبت و انتقال چک توسط دارنده و تایید آن توسط گیرنده، جایگزین پشت نویسی شده است، برای انجام این فرآیند سامانه پیچک طراحی شده است. سامانه پیچک که در اصل سامانه پیگیری مبادلات چک است داده های چک را از طریق ابزارهای الکترونیکی و دیجیتالی ثبت و منتقل می کند.
بانک مسکن، سرویس های پیچک را در درگاه های غیرحضوری خود( اینترنت بانک و همراه بانک ) راه اندازی کرده است.
مشتریان بانک می توانند از طریق درگاه های غیرحضوری چهار خدمت را دریافت کنند. این خدمات نخست، درخواست ثبت چک در سامانه صیاد( سامانه صدور یکپارچه الکتریکی دسته چک است که به صورت آنلاین و تحت نظارت بانک مرکزی که دو امکان استعلام چک و ثبت آن را فراهم می کند)، دوم، دریافت تایید یا رد چک در سامانه صیاد توسط گیرنده، سوم انتقال چک در سامانه صیاد، چهارم، استعلام مشخصات چک ثبت شده در سامانه صباد برای صادرکننده و گیرنده می شود.
براساس این گزارش، در کنار نسخه اینترنتی این بروزرسانی برای نسخه همراه بانک صورت گرفته است. مشتریان نسخه اندروید و ios می توانند خدمات مرتبط با سرویس های پیچک را از طریق همراه بانک مسکن و نسخه وب اپلیکیشن PWA دریافت کنند.
از ابتدای سالجاری، قانون جدید چک به اجرا درآمده است. این چک ها که با عنوان چک های صیادی شناخته می شود، از طریق وب در سامانه ای به نام صیاد اعتبار خواهند داشت. دسترسی به سامانه صیاد از طریق درگاه های بانکی شامل اینترنت بانک ، همراه بانک و وب اپلیکیشن مقدور است.
بانک مسکن، بستر لازم برای اتصال به این سامانه و دریافت خدمات از سوی مشتریان را برای چهار خدمت مورداشاره فراهم کرده است.
به این ترتیب شعب بانک ها موظفند برای صادرکنندگان چک سقف اعتبار مجاز تعریف کرده و تعداد چک های برگشتی آنها را مشخص کنند تا در صورت نداشتن چک برگشتی و رعایت سقف مجاز، امکان صدور چک جدید برای آنها مهیا شود. همچنین ثبت مشخصات چک شامل مبلغ، تاریخ و مشخصات ذینفع از سوی صادرکننده در سامانه، از طریق درگاه های مجازی یا شعب بانک باید رعایت شود و مشخصات چک توسط ذینفع نیز در سامانه از طریق درگاه مجازی یا شعب بانک باید تایید شود. در عین حال مشخصات گیرنده یا گیرندگان بعدی چک توسط ذینفع بعدی باید ثبت شود و بر قانونی نبودن ظهر و پشت نویسی چک در انتقالات بعدی(خارج از رویه تایید شده) تاکید شده است.
گفتنی است بر اساس این گزارش قابلیت استعلام، تایید و انتقال چک همه بانک ها در اینترنت بانک مسکن، همراه بانک و وب اپلیکیشن PWA وجود دارد.
برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص هر یک از این مراحل یا به سایت بانک مسکن مراجعه کرده یا این که به نزدیکترین شعب بانک مسکن مراجعه کنند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000