مقاومت پذیری اقتصاد ایران و اتکاء به تولیدات داخلی، عامل کنترل فشار تحریم ها علیه ایران بود

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۴۰۰/۰۲/۳۰
وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست مجازی «تحریم، جهانی شدن و تجارت بین الملل» در دانشگاه آراسموس هلند، مقاومت پذیری اقتصاد ایران و اتکاء به تولیدات و بازار داخلی، در کنار همکاری با کشورهای مستقل را عامل کنترل فشار تحریم‌ها علیه ایران عنوان کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند طی سخنان خود در این نشست مجازی با مشارکت اساتید، صاحب نظران اقتصادی و دانشجویان دانشگاه آراسموس هلند که امروز برگزار شد، ضمن تبیین شرایط اقتصاد جهانی و همچنین اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران در بخش‌های مختلف اقتصادی، جایگاه و ظرفیت‌های اقتصادی کشورمان را برای حاضران در این نشست تشریح کرد.


وی با اشاره به تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، ابراز داشت: با وجود اینکه دو کشور، تقریبا روابط تجاری با هم ندارند، تحریم‌های اعمال شده توسط ایالات متحده، باعث شده سایر کشورها از جمله کشورهای اروپایی نتوانند از مزایای تجارت با اقتصاد ایران بهره‌مند شوند و این یک نکته کلیدی در روابط اقتصادی ما و کشورهای اروپایی است.


وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ، افزود: هدف دولت ترامپ، قطع درآمدهای نفتی، مختل کردن سامانه کشتیرانی و بندری، تضعیف بانک مرکزی و فشار مضاعف بر بانک‏های تجاری ایران بود. لیکن به رغم تلاش‏های همه جانبه آمریکا مبادلات مالی بین‏المللی ایران هر چند با محدودیت مواجه شد اما هرگز به اهداف خود دست نیافت.


وی تصریح کرد: خوشبختانه مقاومت پذیری اقتصاد ایران و اتکاء به تولیدات و بازار داخلی در کنار همکاری با کشورهای مستقل باعث شده فشار تحریم‌ها کنترل شده و در عین حال جریان تجارت، تولید و اشتغال ادامه پیدا کند.


دژپسند با تأکید بر مغایرت تحریم‏های غیرقانونی آمریکا علیه ایران با اهداف تجارت و جهانی‏شدن اظهار داشت: این تحریم‌ها ضمن آسیب به منافع ایران، سایر کشورها را نیز متأثر می‌سازد و به عنوان مثال بسیاری از کشورها یا شرکت‌های اروپایی همانند توتال، رنو، پژو، مرسک، جنرال الکتریک، ریلاینس، داور کورپوریشن، زیمنس، ایرباس و بوئینگ و غیره از این محل متضرر شده اند.


وی افزود: اعمال محدودیت‌های مختلف بر جمهوری اسلامی ایران باعث شده است، ایران از زمره کشورهای تامین کننده انرژی اروپا خارج شود که این مساله، ضمن برهم‏ زدن فضای رقابت جهانی، امنیت انرژی را نیز به مخاطره انداخته است.


گفتنی است، نشست مذکور به دعوت دانشگاه آراسموس هلند و با شرکت بیش از 500 دانشجوی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برگزار شد. در همین سلسه نشست ها، قبلا وزیر تجارت بین‌الملل هلند و همچنین شخصیتهای علمی و بین المللی دیگری نیز سخنرانی داشته اند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000