فصل بهار متفاوت در بازار مسکن

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۰/۰۳/۲۲
فعالان بازار مسکن از شروع متفاوت معاملات در نیمه جنوبی شهر تهران طی فصل بهار امسال در مقایسه با مدت مشابه سال های گذشته خبر می دهند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، در حالیکه آمارهای رسمی به سایه اندازی رکود بر روند معاملاتی املاک در ماه های نخستین سال جاری همچون سال های گذشته اشاره دارد اما برخی فعالان و کارشناسان بازار از وضعیت متفاوت معاملات در دو نیمه جنوبی و شمالی شهر خبر می دهند. به گفته آنها براساس آمار رسمی همانطور که مناطق نیمه شمالی شهر در دوره رشد قیمت پیشرو بوده اند اکنون نیز در مسیر کاهش قیمت، این مناطق در ابتدای لیست قرار گرفته اند. با این حال فعالان بازار مسکن در این مناطق عنوان می کنند معاملات خرید و فروش در این مناطق چندان قابل توجه نیست. به طوریکه از یک سو متقاضیان فقط به پرس و جوی قیمتی و مراجعه برای شناسایی فایل ها اکتفا می کنند و از سوی دیگر بخشی از فروشندگان و سازندگان همچون سال های گذشته از ارائه فایل خودداری می کنند.
با وجود چنین شرایطی در بازار املاک نیمه شمالی شهر، فعالان بازار مسکن در نیمه جنوبی خبر از شکل گیری فصل بهار متفاوت در این مناطق خبر می دهند.
آنها عنوان می کنند برخلاف سال های گذشته که بعد از تعطیلات نوروز تا تقریبا اواخر اردیبهشت ماه، بازار معاملات رمق چندانی نداشت اما امسال شاهد عرضه تعداد بیشتری فایل برای فروش و همچنین حضور تعداد بیشتری از متقاضیان در بازار هستیم.

به گفته آنها بخش زیادی از متقاضیان مصرفی که اکنون در بازار حاضر شده اند در گروه متقاضیان تبدیل به احسن هستند. به این معناکه آنها مالک واحدی هستند و با فروش آن واحد قصد دارند به واحدی با متراژ بزرگ تر برای سکونت مهاجرت کنند.
مشاوران املاک در عین حال تاکید دارند در حال حاضر رونق معاملاتی به گروهی از واحدهای مسکونی اختصاص دارد که اصطلاحا به قیمت رسیده هستند. یعنی قیمت پیشنهادی ارائه شده برای این واحدها از سوی مالکان مناسب است و فاصله زیادی با میانگین قیمتی منطقه ندارد.
فعالان بازار مسکن در این مناطق همچنین عنوان می کنند بخشی اندکی از متقاضیان خرید این مناطق نیز گروهی هستند که به انگیزه سرمایه ای وارد بازار شده اند.
براساس این گزارش، آخرین گزارش رسمی از وضعیت بازار مسکن در نیمه بهار امسال نشان می دهد تورم ماهانه در این بازار برای دومین ماه پیاپی منفی شده است به طوریکه میانگین قیمت مسکن حدود دو درصد نسبت به ماه نخستین بهار امسال کاهش پیدا کرده است. در اردیبهشت ماه میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در شهر تهران به کانال ۲۸ میلیون تومان وارد شده است.
برخی کارشناسان مسکن پیش بینی می کنند روند کاهش قیمت مسکن در چندماه آتی همچنان پایدار باشد و بازار مسکن جهش قیمتی همچون یک سال و نیم گذشته را فعلا تجربه نکند. آنها تاثیرگذاری عوامل و فاکتورهای بیرونی بر روند قیمتی بازار را موثر می دانند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000