ادعای نادرست تأمین مالی ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت از بورس

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۴۰۰/۰۳/۲۲
وزیر اقتصاد درحاشیه اولین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در سال ۱۴۰۰ در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه کاندیداهای سیزدهمین دوره ریاست جمهوری می‌توانند برای کسب اطلاعات درست اقتصادی با وزارت اقتصاد مشورت کنند، افزود: اینکه گفته شده دولت ۳۰۰ هزار میلیارد تومان از بورس برای بودجه دولت تامین مالی کرده، کذب است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، دکتر دژپسند در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در رابطه با رشد اقتصادی در سال جاری گفت: در دو ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته صادرات غیرنفتی ۴۸ درصد رشد داشته است و این در حالی است که در سومین سال تحریم ها و در سایه شیوع ویروس کرونا قرار داشتیم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین با اشاره به رشد برخی از پارامترهای اقتصادی از جمله مصرف برق، گفت: مصرف برق واحدهای تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی رشد کرده و این نشان می‌دهد که بنگاه‌های اقتصادی نسبت به سال گذشته وضعیت پرتحرک‌تری دارند.

وی با بیان اینکه توسعه زیرساخت‌ها به رونق بخش تولید کمک می‌کند گفت: براساس گزارش‌ها، شرایط امید بخش بوده و امیدواریم در سال جاری، تأمین ارز واردات از طریق صادرات غیرنفتی انجام شود و همچنین بنیه تولید داخل افزایش یابد.

دکتر دژپسند افزود : خوشبختانه با تکیه بر تولید دانش بنیان در بسیاری از نیازمندی‌های مبارزه با ویروس کرونا نه تنها به خودکفایی رسیده ایم بلکه توان صادراتی یافته‌ایم و همه این‌ها نتیجه تعامل دولت و بخش خصوصی است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان داشت: برای بهبود فضای کسب و کار، وزارت امور اقتصادی و دارایی ۱۱ اقدام مؤثر و امتیاز آور در بهبود رتبه انجام داده است که ۸ مورد آن مورد تأیید اتاق های بازرگانی ،اصناف و تعاون قرار گرفته است که البته بانک جهانی هنوز این مورد را تأیید نکرده است.

دژپسند در مورد تأمین مالی بودجه از طریق بورس بیان داشت: مدتی است که راجع به بورس و بازار سرمایه کمتر صحبت می‌کنم. بازار سرمایه ملازمات خاص خود را دارد و یکی از دلایلی که کمتر ورود می‌یابم این است که نگران اظهارنظرهای غیرحرفه‌ای هستم.

وی افزود: سرمایه محیط امن می خواهد و اظهارنظرهای غیرحرفه‌ای به آن آسیب می‌رساند. بازار سرمایه دو رکن بازار بدهی و بازار سهام را دارد و نکته دیگر اینکه ما در هر کدام از این بازارها یک روش برای ورود و خروج نداریم و روش‌‌ها و ابزارها متعدد است و اینکه در این شرایط حساس هر جمله‌ای را تفسیر به رأی کنیم و آسیب به بازار سرمایه برسانیم مورد انتقاد من قرار گرفته است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه و در پاسخ به پرسشی در خصوص میزان واگذاری های بودجه سال ۱۴۰۰ بیان داشت: طبیعتاً وقتی می‌گویم که در قانون بودجه دولت مکلف شد که 95 هزار میلیارد تومان از واگذاری‌ها را به انجام رساند و اینکه این را بخواهیم در بازار سرمایه انجام دهیم نکته مثبت است یعنی بازار سرمایه به درجه‌ای از بلوغ رسیده که می‌تواند مبنا قرار گیرد. اما قرار نیست همه این را به صورت شناوری و خرد واگذار کنیم، زیرا واگذاری های شناوری وخرد ممکن است در این شرایط آسیب بزند و لذا تصمیم ما این است که روش‌ها را تنوع ببخشیم ضمن اینکه با تحقق این هدف مانع شویم که بازار از طریق مازاد عرضه دچار مشکل شود.
وی افزود: هنوز افرادی که بازار سرمایه را شناخته‌اند آمادگی ورود به بازار سرمایه دارند اما حواشی نباید بوجود آید زیرا برخی از مطالب مطرح شده مانند مباحثی که در خصوص عرضه اوراق دولتی مطرح شد، به بازار سرمایه آسیب می‌زند.

دکتر دژپسند بیان داشت: لزوماً بازار بدهی رقیب بازار سهام نیست و این دو می‌توانند به عنوان مکمل هم، کارکرد داشته باشند. لذا ما باید امکان اعمال مدیریت را برای سهام دار فراهم کنیم و این فرصت را باید دولت فراهم کند.
وزیر اقتصاد در ادامه توضیح داد: خریداران اوراق در سال گذشته عمدتاً کسانی بودند که نمی‌توانستند از لحاظ قانون و مقررات در بازار سهام وارد شوند و لذا تنها گزینه آنها بازار بدهی بوده است.
وزیر اقتصاد بیان داشت: اختلاف نظری بین وزارت اقتصاد و یکی از دستگاه‌ها در رابطه با قیمت گذاری اقلام بورس کالا وجود داشت که دولت تصمیم گرفت مرّ قانون اجرا شود و هر کالایی که در بورس کالا هست هیچگونه دخالتی در قیمت‌گذاری آن صورت نگیرد.

وی افزود: لذا بهتر است دوستان ما با بازار سرمایه حرفه‌ای عمل کنند و از اظهار نظر غیرحرفه‌ای پرهیز کنند زیرا بازار سرمایه بازار رقابت سیاسی نیست.
دکتر دژپسند در خصوص مطالبی که از سوی کاندیداهای ریاست جمهوری در حوزه اقتصاد مطرح می گردد گفت: کاندیداها نباید حرف‌هایی بزنند که قابلیت اجرا ندارد و وزارت امور اقتصادی و دارایی در زمینه‌های بورس، مالیات و خصوصی‌سازی بیانیه‌ای کلی ارائه کرده است البته ما نمی‌خواهیم کاندیداها را مخاطب قرار دهیم اما نوع گفتارها نباید تخریب کننده فضای عمومی اقتصاد باشد .
وی افزود: مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت اقتصاد آمادگی دارد در رابطه با حوزه‌ هایی که مرتبط با عملکرد این وزارتخانه است ، توضیحات لازم به کاندیداهای محترم را ارائه دهد.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000