بانک جهانی در گزارش خود پیش بینی کرد

بهبود چشم انداز رشد اقتصادی ایران

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۴۰۰/۰۳/۲۴
بانک جهانی نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۱ را ۲.۱ درصد و در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به ترتیب ۲.۲ و ۲.۳ درصد پیش‌بینی کرده است. این موضوع نشان می دهد که اقتصاد ایران از رکود خارج خواهد شد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، بانک جهانی پیش‌بینی کرد که اقتصاد جهانی در سال جاری میلادی رشدی قوی، اما «به‌شدت غیریکنواخت» را تجربه خواهد کرد و بالاترین نرخ رشد خود در ۸۰ سال اخیر را به ثبت خواهد رساند.

در گزارش جدید بانک جهانی از چشم‌انداز اقتصادی جهان، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی جهان در سال جاری میلادی ۵.۶ درصد پیش‌بینی شده است که این رقم در مقایسه با پیش‌بینی قبلی بانک جهانی ۱.۵ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. بانک جهانی در عین حال با اشاره به نابرابری شدید در توزیع واکسن کووید-۱۹ در جهان تأکید کرده است: «رشد اقتصاد جهانی بر تعداد کمی از اقتصاد‌های بزرگ، متمرکز خواهد بود و بسیاری از اقتصاد‌های نوظهور و درحال‌توسعه از این رشد جا خواهند ماند. در حالی که انتظار می‌رود حدود ۹۰ درصد از اقتصاد‌های پیشرفته جهان در سال ۲۰۲۲ به سطح درآمدی قبل از همه‌گیری ویروس کرونا بازگردند، احتمالاً تنها یک‌سوم اقتصاد‌های نوظهور و درحال‌توسعه چنین روندی را طی خواهند کرد

بانک جهانی نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۱ را ۲.۱ درصد و در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به ترتیب ۲.۲ و ۲.۳ درصد پیش‌بینی کرده است. از طرفی بر اساس برآورد‌های اولیه بانک جهانی، اقتصاد ایران در سال گذشته میلادی ۱.۷ درصد رشد داشته و ایران جزو معدود کشور‌هایی بوده است که سال ۲۰۲۰ را با نرخ رشد اقتصادی مثبت پشت سر گذاشته‌اند.

البته در بین اقتصاد‌های منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، مصر که دومین اقتصاد بزرگ منطقه (از لحاظ تولید ناخالص داخلی بر مبنای برابری قدرت خرید) به شمار می‌رود نیز سال ۲۰۲۰ را با نرخ رشد اقتصادی مثبت ۳.۶ درصد به پایان رسانده است؛ اما به جز ایران و مصر، دیگر اقتصاد‌های بزرگ منطقه همچون اقتصاد بسیاری از کشور‌های جهان در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹ کوچکتر شده‌اند. برآورد‌های اولیه بانک جهانی حاکی از این است که تولید ناخالص داخلی کشور‌های خاورمیانه و شمال آفریقا در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال قبل از آن ۳.۹ درصد کاهش یافته است.

از سوی دیگر پیش‌بینی بانک جهانی از نرخ رشد اقتصادی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا نشان می‌دهد که اقتصاد این منطقه در سال جاری میلادی به سطح قبل از بحران کرونا بازنخواهد گشت و در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ نیز مانند سال‌های قبل از بحران کرونا، عملکرد ضعیف‌تری نسبت به میانگین جهانی خواهد داشت.

بر اساس گزارش اتاق بازرگانی تهران، بانک جهانی پیش‌بینی کرده است که تعداد کمی از اقتصاد‌های بزرگ جهان نقش عمده‌ای در بهبود اقتصاد جهانی و بازگشت توأم با نابرابری آن به سطح قبل از همه‌گیری ویروس کرونا ایفا خواهند کرد.

بر اساس گزارش بانک جهانی، اقتصاد آمریکا در سال جاری میلادی ۶.۸ درصد رشد خواهد کرد و چین –که سال گذشته را برخلاف دیگر اقتصاد‌های بزرگ جهان، با نرخ رشد مثبت پشت سر گذاشت- نیز شاهد رشد اقتصادی ۸.۵ درصدی خواهد بود.

اقتصاد هند که طی یک دهه اخیر (به جز سال بحرانی ۲۰۲۰) همواره نرخ رشد اقتصادی بالایی را تجربه کرده و در اغلب سال‌های دهه گذشته رکورددار نرخ رشد اقتصادی در بین اقتصاد‌های بزرگ جهان بوده است به گفته بانک جهانی می‌تواند در سال جاری میلادی ۸.۳ درصد رشد کند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000