بانک مرکزی در جدیدترین گزارش خود تشریح کرد

رشد دو برابری تسهیلات دهی در سال ۹۹

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۴۰۰/۰۳/۲۵
آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد که در سال گذشته حدود 1900 هزار میلیارد تومان تسهیلات از سوی بانک ها پرداخت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن رشد دو برابری داشته است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، بانک مرکزی در گزارشی به بررسی عملکرد تسهیلات پرداختی بانک‌ها در سال 99 پرداخت. بررسی‌های رسمی نشان می‌دهد بانک‌ها در طول 12 ماه سال گذشته به بخش‌های اقتصادی به میزان یک هزار و 898 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردند. این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که معادل 975 هزار میلیارد تومان بود معادل 94.8 درصد رشد داشته است. تسهیلات مذکور با اهداف مختلفی نظیر ایجاد، تامین سرمایه در گردش، تعمیر، توسعه، خرید کالای شخصی، خرید مسکن و سایر از سوی بانک‌ها پرداخت شده است. در بین موارد مذکور سهم «تامین سرمایه در گردش» از باقی موارد بیشتر بوده است. اهداف «ایجاد» و «توسعه» در رتبه‌های بعدی بیشترین میزان تسهیلات پرداختی بانک‌ها قرار دارند.

نکته دیگر اشاره شده در این گزارش اینکه همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به‌عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

آمارهای رسمی حاکی از آن است که سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی مدت مذکور به میزان یک هزار و 163 هزار میلیارد تومان بوده که معادل 61 درصد کل تسهیلات پرداختی است. میزان مذکور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که برابر 526 هزار میلیارد تومان بوده 121درصد رشد داشته است.

همچنین سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در سال گذشته به میزان 435 هزار میلیارد تومان بوده است. آمارهای رسمی نشان می‌دهند 37 درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش تمام بخش‌های اقتصادی اختصاص یافته است. (مبلغ مذکور برابر یک هزار و 163 هزار میلیارد تومان بوده است) در نهایت اینکه میزان تسهیلات پرداختی در بخش صنعت در سال گذشته به میزان 579 هزار میلیارد تومان بوده است که برابر 75 درصد این مبلغ (‌به میزان 435 هزار میلیارد تومان) به‌منظور تامین سرمایه در گردش این بخش پرداخت شده است. مبلغ مذکور بیانگر توجه و اولویت‌دهی به‌منظور تامین منابع در بخش مذکور توسط بانک‌ها در سال گذشته است.

در بخش دیگری از این گزارش به بیان هدف دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی 12 ماه سال گذشته پرداخته شده است. بخش‌های مختلف اقتصادی شامل کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات و متفرقه است. بیشترین میزان تسهیلات پرداختی در 2 سال گذشته به ترتیب به بخش‌های خدمات، صنعت و معدن، بازرگانی، کشاورزی، مسکن و ساختمان و متفرقه تعلق دارد.

در بین این بخش ها، آمارها نشان می دهد که سهم تسهیلات دهی به بخش مسکن، از کل تسهیلات کاهش یافته است. سهم این بخش نیز با کاهش 1.5 واحد درصدی از 7 درصد در سال 98 به 5.5 درصد در سال 99 رسیده است. تسهیلات دریافتی توسط بخش مذکور در سال 98 به میزان 68.7 هزار میلیارد تومان بوده که در سال 99 به حدود 105 هزار میلیارد تومان رسیده است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000