شواهد و اظهارات فعالان بازار نشان می دهد

پیش بینی روند آتی بازار مسکن

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۰/۰۴/۰۲
کارشناسان اقتصاد مسکن تاکید دارند در صورتی که شرایط فاکتورهای بیرونی موثر بر روند بازارها از جمله بازار مسکن همچون دوماه ابتدایی سال جاری باشد این انتظار وجود دارد روند کوچک تر شدن حباب و ریزش قیمت مسکن ادامه دار باشد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، بازار مسکن از ابتدای سال جاری تا پایان اردیبهشت ماه روند متفاوتی نسبت به سال گذشته را سپری کرده است. به طوریکه آمارهای رسمی نشان میدهد: تورم ماهانه مسکن در هر دو ماه ابتدایی سال جاری منفی بوده است. آن طور که گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا پایان ماه دوم امسال به تصویر کشیده، تورم ماهانه مسکن در ماه نخست امسال حدود ۳ درصد و تورم ماهانه بازار املاک پایتخت در اردیبهشت ماه معادل ۱.۸ درصد ثبت شده است. به این ترتیب میانگین قیمت مسکن در دومین ماه امسال نسبت به پایان سال گذشته، دو کانال قیمتی عقب نشینی کرده و به حدود ۲۸ میلیون تومان نزدیک شده است. در این میان فعالان بازار مسکن از رونق گیری نسبی معاملات خرید و فروش آپارتمان در نیمه جنوبی شهر تهران در مقایسه با دوره های مشابه خبر می دهند.

بررسی ها نشان می دهد در حال حاضر مهم ترین فاکتورهای بیرونی غیراقتصادی موثر بر بازار مسکن طی دو ماه ابتدایی سال توانسته اند از یک سو انتظارات را تعدیل و از سوی دیگر نوسانات سایر بازارها را تا حدود زیادی کنترل کنند، کاهش هیجانات در این دو بخش نیز سبب شده تا روند رشد قیمت در بازار مسکن طی دو ماهه ابتدایی امسال متوقف و تورم ماهانه مسکن منفی ثبت شود. از همین رو کارشناسان معتقدند اگر روند انتظارات همچنان در مسیر تعدیل باشد می توان این انتظار را داشت که بازار مسکن در ماه های آتی در مسیر کاهش قیمت حرکت کند و در این میان با احتمال بالا، بیشترین ریزش قیمت متوجه مناطق نیمه شمالی شهر خواهد شد.

طی یک سال و نیم گذشته که بازار مسکن با رشد پی در پی قیمتی مواجه بود بیشترین میزان افزایش قیمت در مناطق نیمه شمالی پایتخت روی داد از همین رو به نظر می رسد در مسیر کاهش قیمت این مناطق پیشرو باشند. چنانکه طی یک ماه گذشته بیشترین میزان کاهش قیمت در منطقه یک تهران رخ داد. در واقع مناطقی که دارای حباب بزرگ قیمتی هستند بیشتر در معرض ریزش بوده و سرعت ریزش قیمت در آنها بالاتر است.

کارشناسان و فعالان بازار مسکن در این میان به یک نکته مهم دیگر نیز اشاره می کنند. به گفته آنها، در مقطع کنونی متقاضیان مصرفی بازار مسکن به ویژه گروهی که به دنبال تبدیل به احسن ملک مسکونی خود هستند می توانند با جست و جو و یافتن آپارتمان های قیمت مناسب وارد بازار شوند و از این فرصت استفاده کنند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000