بانک مرکزی در یک بخشنامه اعلام کرد

مشاغل مورد حمایت بانکی در سال ۱۴۰۰

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۴۰۰/۰۴/۰۵
فهرست مشاغل و کسب‌وکارهای به‌ شدت آسیب‌دیده مشمول حمایت اقتصادی سال ۱۴۰۰ مصوب کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از بیماری کرونا اعلام شد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، در هفتاد و یکمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا، با عنوان «تمدید بسته حمایت از کسب و کارها و مشاغل به‌شدت آسیب‌دیده در سال 1400» مشاغل و کسب‌وکارهایی را که عناوین آن متناسب با گروه‌های شغلی تعطیل یا محدود شده‌اند در طرح جامع محدودیت تردد و تجمع عمومی مصوب ستاد ملی مدیریت کرونا تنظیم شده و در جلسات کارگروه مقابله با پیامد‌های اقتصادی کرونا به تصویب رسیده است. این فهرست شغلی توسط بانک مرکزی با عنوان «مورد حمایت بانکی» اعلام شده است. فهرست مشاغل و کسب‌وکارهای به‌شدت آسیب‌دیده مشمول حمایت اقتصادی سال 1400، مصوب کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از بیماری کرونا شامل موارد متعددی است. بخشی از این فهرست شامل خدمات گردشگری و حمل و نقل است: این مشاغل شامل «مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل‌ها، هتل‌آپارتمان‌ها، مجتمع‌های جهانگردی و گردشی، مهمان‌پذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه‌ها، مراکز بوم‌گردی، مراکز اقامتی، پذیرایی، خدمات بین‌راهی، زائرسراها، دفاتر خدمات مسافرتی، گردشگری، زیارتی و آژانس‌های مسافرتی.»، «شرکت‌های حمل‌ونقل مسافر برون‌شهری.» و «مراکز پذیرایی، تالارهای پذیرایی، رستوران‌ها، چایخانه‌ها، قهوه‌خانه‌ها، مراکز طبخ غذا.» است.

انواع دیگری از کسب و کار نیز در این فهرست مشاهده می شود. می توان در این فهرست این مشاغل را مشاهده کرد: «قنادی، شیرینی‌پزی، آبمیوه و بستنی فروشی.»، «آرایشگاه‌های مردانه، آرایشگاه‌های زنانه و سالن‌های زیبایی.»و «مراکز فروش انواع پوشاک، کفش، خرازی، خیاطی، مراکز فروش کادویی، لوازم آرایشی و بهداشتی، اسباب‌بازی، لوازم التحریر، مراکز توزیع صنایع دستی، مراکز فروش فرش و موکت، لوازم خانگی، پارچه، پرده، مبلمان و تزئینات داخلی ساختمان، آتلیه و عکاسی.»

سایر مراکزی که در لیست حمایتی سال 1400 قرار گرفته اند شامل «مراکز عرضه گل و گیاهان زینتی و ماهیان زینتی.»، «مراکز آموزشی، آموزشگاه‌ها و مهدکودک‌ها (به‌غیر از مدارس، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی).» ، «مراکز فرهنگی، هنری و رسانه‌ای (غیردیجیتال)، موزه‌ها، سینماها و تئاترها.» ، «مراکز تفریحی، باغ‌وحش‌ها، شهربازی‌ها.» «مراکز ورزشی، باشگاه‌ها و مراکز ورزشی آبی، پارک‌های آبی و استخرها.» و «نمایشگاه‌های تجاری اعم از عمومی، تخصصی و بین‌المللی.» هستند.

پیش تر نیز بانک مرکزی در یک بخشنامه مهلت استفاده از تسهیلات بانکی را اعلام کرده بود. بر این اساس، مهلت ثبت نام مشاغل و کسب و کارهای به شدت آسیب دیده از کرونا متقاضی اخذ تسهیلات کرونایی، تا پایان شهریور ماه 1400 و با شرایط دستورالعمل ابلاغ شده قبلی توسط کارگروه اقتصادی مقابله با کرونا تمدید می شود. بر این اساس بانک ها و مؤسسات اعتباری موظف به پرداخت تسهیلات کرونایی اعم از تسهیلات جدید یا تسهیلات مراحل قبل تا پایان آبان ماه 1400 هستند.

مهلت ثبت نام مشاغل و کسب و کارهای به شدت آسیب دیده از کرونا برای دریافت تسهیلات مصوب ستاد ملی کرونا در بخش های گردشگری (مصوبه جلسه 39 مورخ 1399.7.12)، ورزش و جوانان (مصوبه جلسه 47 مورخ 1399.9.15)، فرهنگ و هنر (مصوبه جلسه 48 مورخ1399.9.22) و حمل و نقل ریلی و هوایی (مصوبه جلسه 37 مورخ 1399.6.29) تا پایان شهریور ماه 1400 مطابق همان دستورالعمل و شرایط ابلاغی قبلی تمدید می‌شود.بانک ها و مؤسسات اعتباری موظف به پرداخت تسهیلات کرونایی اعم از تسهیلات جدید یا تسهیلات مراحل قبل تا پایان آبان ماه 1400 هستند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000