بانک مرکزی مصوبات ستاد ملی کرونا را ابلاغ کرد

امهال بازپرداخت تسهیلات برای مشاغل آسیب پذیر

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۴۰۰/۰۴/۱۶
بانک مرکزی در جدیدترین بخشنامه خود، مصوبات بانکی ستاد ملی کرونا را در سه بند مهم به بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ابلاغ کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، بانک مرکزی طی بخشنامه‌ای مصوبات بانکی جلسه 71 ستاد ملی کرونا را به بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ابلاغ کرد که براساس آن تسهیلاتی در مورد بازپرداخت اقساط تسهیلات برای مشاغل به شدت آسیب دیده از کرونا و همچنین معافیت‌هایی از محدودیت‌های مقرر در قانون چک در نظر گرفته شده است. بر اساس بند نخست این بخشنامه،

برای صاحبان مشاغل و کسب و کارهای به شدت آسیب دیده از کرونا (به غیر از تسهیلات قرض‌الحسنه) بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی که موعد پرداخت آنها در 4 ماهه اول سال 1400 بوده و در این بازه زمانی پرداخت نشده است منوط به اینکه بدهی آنها به شبکه بانکی تا تاریخ اول بهمن ماه 1399 در طبقه جاری قرار داشته باشد به انتهای دوره تقسیط منتقل می‌شود تا طی 4 قسط پس از آخرین قسط وصول شود. تسهیلات پرداختی از محل صندوق کارآفرینی امید که جهت کسب و کارهای به شدت آسیب دیده پرداخت شده است نیز مشمول امهال این بند می‌شود. موعد پرداخت تسهیلات با بازپرداخت به صورت دفعی برای مشمولین این بند که سررسید بازپرداخت آن در سه ماهه اول سال 1400 باشد به پایان تیرماه سال جاری منتقل می‌شود. استمهال موارد این بند از احتساب و اخذ وجه التزام تأخیر تأدیه دِین و کارمزد اضافی مستثنی است. مشمولین این بند تا موعد مقرر برای بازپرداخت اقساط دارای سررسید 4 ماهه اول سال 1400، مشمول محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های بانکی ناظر بر اشخاص دارای بدهی غیر جاری نمی‌شوند.

بند دوم این بخشنامه درباره قانون چک بوده است. بر این اساس، ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های مقرر در ماده 5 مکرر الحاقی به قانون چک (صرفاً برای اخذ تسهیلات) برای چک‌های صادره توسط صاحبان مشاغل و کسب و کارهای به شدت آسیب دیده از کرونا که تاریخ مندرج در چک در 3 ماهه اول سال 1400 بوده و منجر به برگشت چک و صدور گواهینامه عدم پرداخت حداکثر تا پایان تیرماه 1400 گردد، در صورت تسلیم تقاضا از سوی صادرکننده چک به بانک یا مؤسسه اعتباری محالٌ‌علیه، طی یک ماه پس از برگشت، اعمال نخواهد شد.

همچنین در بند سوم عنوان شده است که مصوبه جلسه 67 ستاد ملی مدیریت کرونا به این شکل اصلاح می‌گردد: در صورت عدم موجودی کافی اشخاص برای چک‌های صادره با سررسید اول تا بیستم اردیبهشت سال 1400، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری باید از صدور گواهینامه عدم پرداخت و برگشت چک، در صورتی که حداکثر تا 20 خرداد ماه سال جاری به بانک ارائه شوند، اجتناب کنند. محاکم و ضابطین قضایی نیز از صدور اجراییه در این موارد در بازه زمانی مزبور خودداری کنند. همچنین چک‌هایی که سررسید آنها اول تا بیستم اردیبهشت ماه سال 1400 بوده و به دلیل عدم موجودی کافی منجر به صدور گواهینامه عدم پرداخت شده‌اند تا 20 خردادماه سال جاری مشمول ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های مقرر در قانون صدور چک نخواهند شد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000