راهنمای دریافت تسهیلات مسکن روستایی

با افزایش سقف تسهیلات مسکن روستایی به ۱۰۰ میلیون تومان هم اکنون سوالات مهمی از سوی متقاضیان این تسهیلات در خصوص نحوه اقدام برای دریافت آن ایجاد شده است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، افزایش سقف تسهیلات مسکن روستایی به 100 میلیون تومان در حالی در روزهای اخیر به شعب بانک ابلاغ شده است که هم اکنون تعداد قابل توجهی از افراد ساکن در روستاها با یک سوال مهم مواجه هستند. این سوال آن است که از چه مسیری می توانند برای دریافت این تسهیلات اقدام کرده و در چه زمانی و طی چه فرآیندی این تسهیلات به آن ها تعلق می گیرد.

با توجه به آنکه روش دریافت تسهیلات مسکن در روستاها و همچنین ضوابط مربوط به آن همچون سقف تسهیلات، نرخ سود، مدت بازپرداخت، رقم اقساط ماهانه و ... متفاوت از تسهیلات مسکن در شهرها است، روستاییان با این سوال مواجه هستند که چگونه می توانند در فهرست واجدان شرایط این تسهیلات قرار بگیرند.

مهمترین نکته ای که در ارتباط با تسهیلات ساخت مسکن در روستاها می توان به آن اشاره کرد این است که این تسهیلات نوعی تسهیلات حمایتی است. به این معنا که نرخ سود این تسهیلات یارانه ای است و برخلاف رایج ترین روش پرداخت تسهیلات مسکن در شهرها –تسهیلات از محل اوراق- که با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به متقاضیان پرداخت می شود، این تسهیلات با سود یارانه ای و پرداخت مابه التفاوت سود از سوی دولت با هدف نوسازی واحدهای مسکونی در روستاها به واجدان شرایط اختصاص می یابد.

این موضوع یکی از مهمترین امتیازهای تسهیلات مسکن روستایی است. سود تسهیلات مسکن روستایی 5 درصد است که ارزان ترین تسهیلات بانکی در حوزه مسکن محسوب می شود. گام اول برای دریافت این تسهیلات دریافت معرفی نامه از سوی روستاییان متقاضی از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است. متقاضیان واجد شرایط برای ساخت مسکن در روستاها می توانند با دریافت معرفی نامه از بنیاد مسکن وارائه آن به شعب بانک مسکن نسبت به تشکیل پرونده و قرار گرفتن در صف متقاضیان دریافت وام روستایی اقدام کنند.

نکته مهمی که در ارتباط با این تسهیلات می توان به آن اشاره کرد آن است که تسهیلاتی که در قالب تسهیلات ساخت جهت نوسازی و بهسازی واحدهای مسکونی روستایی به متقاضیان پرداخت می شود قابلیت فروش اقساطی برای یک دوره زمانی 20 ساله دارد.

بر این اساس، مدت زمان مشارکت مدنی برای ساخت مسکن در روستاها تا 20 واحد مسکونی حداکثر 18 ماه است اما در صورتی که این تعداد از 21 واحد مسکونی بیشتر شود تا 24 ماه این مدت ادامه خواهد یافت. این موضوع یک امکان قابل توجه برای ورود انبوه سازی و ساخت وسازهای حرفه ای به روستاها را نشان می دهد. همچنین حداکثر مدت دوران مشارکت مدنی 3 سال تعیین شده است که قابلیت فروش اقساطی برای یک دوره بازپرداخت 20 ساله را دارد.

براساس ضوابط بانک مسکن برای پرداخت تسهیلات مسکن روستایی، مهلت قانونی برای شروع به کار و پرداخت مرحله اول تسهیلات حداکثر 6 ماه پس از انعقاد قرارداد با بانک خواهد بود. علاوه بر امکان دریافت تسهیلات 100 میلیون تومانی مسکن روستایی، امکان دریافت تسهیلات جعاله همزمان با دریافت تسهیلات 100 میلیون تومانی در صورت تقاضا از جانب تسهیلات گیرنده وجود دارد. سقف تسهیلات جعاله برای این گروه از متقاضیان 10 میلیون تومان از محل اوراق ممتاز، با سپرده ، بدون سپرده و یا به صورت توام به ازای هر واحد مسکونی تعیین شده است. دریافت این تسهیلات از آنجا که جزو تسهیلات حمایتی و یارانه ای محسوب می شود برای هر خانوار متقاضی، صرفا برای یکبار میسر است. بنابراین آن دسته از متقاضیانی که پیش از این اقدام به دریافت این تسهیلات کرده اند دیگر مشمول دریافت این تسهیلات نیستند. این ضابطه برای رعایت عدالت در توزیع تسهیلات یارانه ای و بهره مندی همه متقاضیان از این امکان در نظر گرفته شده است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000